British Council reprezentuje Zjednoczone Królestwo Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej w sprawach dotyczących kultury i edukacji. Ma budować zaufanie pomiędzy Wielką Brytanią i Irlandią Północną a innymi krajami, wspierać akcje charytatywne i promować Zjednoczone Królestwo.

 

Organizacja działa w ponad 100 krajach świata. Część pieniędzy na swoją działalność dostaje od brytyjskiego rządu, ale większość musi zarobić sama. Prowadzi więc kursy, szkolenia i projekty edukacyjne. Współpracuje przy tym z publicznymi i prywatnymi organizacjami.

Czym jest certyfikat IELTS?

Polska placówka British Council rocznie uczy języka angielskiego kilka tysięcy osób. Zajęcia odbywają się w centrach językowych i szkołach partnerskich w Warszawie, Krakowie i we Wrocławiu. Współpracuje też z ogólnopolską siecią bibliotek i ośrodkami egzaminacyjnymi oferującymi egzaminy Cambridge English, IELTS i APTIS.

Certyfikaty Cambridge English to prestiżowe kwalifikacje potwierdzające znajomość języka angielskiego na wszystkich poziomach zaawansowania. Certyfikaty uznawane są m.in. przez takich pracodawców jak Adidas, Bank Millennium, Coca-Cola Beverages, Hewlett-Packard Poland, KPMG, Simens, Tesco czy British Airways, a także takie uczelnie jak Uniwersytet Warszawski, Uniwersytet Jagielloński, Warszawską Szkołę Główną Handlową, Uniwersytet Ekonomiczny Poznań, a także Uniwersytety Oxford i Cambridge czy New York University.

W British Council można też zdawać IELTS, czyli International English Language Testing System. To najpopularniejszy, bo zdawany przez prawie 3 mln osób rocznie test z języka angielskiego. Uznają go wszystkie wyższe uczelnie w Wielkiej Brytanii i ponad 3 tys. w USA, w tym prestiżowe uniwersytety Ivy League, instytucje rządowe, organizacje pozarządowe i korporacje na całym świecie.

IELTS ze względu na zainteresowanie zdających organizowany jest dwa razy w miesiącu, a wyniki otrzymuje się już po 13 dniach.

W British Council można też zdawać egzamin Aptis, nowoczesny test diagnozujący poziom angielskiego w danej szkole lub firmie.

W ramach promowania nauki języka angielskiego British Council organizuje też w Warszawie targi dla brytyjskich szkół językowych uczących dzieci i młodzież. Kolejna edycja targów zaplanowana jest na początek marca. W tym roku zgłosiło się 30 szkół oferujących letnie kursy wyjazdowe. To okazja, by spotkać się i porozmawiać z przedstawicielami tych szkół, poznać ich ofertę, proponowane warunki, a także cenę, która w tej chwili wynosi ok. 300 funtów za tydzień. Podczas takich wyjazdów można mieszkać w kampusie lub u rodzin. Można też wybrać opcję wyjazdu z dzieckiem.

Bezpłatna pomoc dla nauczycieli

British Council oferuje też kursy metodyczne dla wykładowców akademickich prowadzących zajęcia w języku angielskim. Bazę kierunków anglojęzycznych prowadzi Wydawnictwo Perspektywy. Jest ona dostępna również na stronie Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego. To oferta zarówno dla studentów z Polski, jak i z zagranicy – w ten sposób uczelnie się „umiędzynaradawiają”, a dodatkowo zyskują pieniądze, bo takie kierunki są płatne (ich cena na publicznych uczelniach to 2 tys. euro za rok, w prywatnych – znacznie więcej).

British Council realizuje też projekty kulturalne i społeczne promujące osiągnięcia Zjednoczonego Królestwa. Jednym z nich są projekcje nagrań brytyjskich sztuk teatralnych organizowane w Multikinach.

Organizacja promuje też dobre praktyki wypracowane na rynku brytyjskim. Bezpłatnie z pomocy British Council korzystać mogą np. nauczyciele języka angielskiego – mogą pobrać sobie ciekawe scenariusze lekcji, korzystać z dostępu do szerokiej bazy danych i do ciekawostek metodologicznych.

British Council buduje też relacje biznesowe pomiędzy polskimi i brytyjskimi przedsiębiorcami, zapraszając ich do udziału w konkursach, seminariach, konferencjach i warsztatach. Ułatwia też współpracę pomiędzy uczelniami na całym świecie i promujące brytyjskie uczelnie.

Natomiast program społeczny British Council wspiera instytucje i organizacje w budowie zintegrowanego, otwartego i dobrze funkcjonującego społeczeństwa.