W czwartek otwarte zostało pierwsze w Polsce biuro IKEA zaprojektowane w oparciu o zupełnie nowe myślenie na temat przestrzeni biurowej. To nowa siedziba dla 500 pracowników IKEA Business Service Center w Poznaniu.

Nowe potrzeby pracowników szwedzkiej firmy

Wspólna praca nad projektami, komunikacja międzynarodowa, coraz częściej praktykowana praca w domu i współpraca z zewnętrznymi ekspertami sprawiają, że zmieniają się potrzeby pracowników i tradycyjne biura przestają być funkcjonalne.

Za tymi zmianami musi nadążać organizacja przestrzeni w biurach. W koncernie IKEA zajmuje się tym IKEA World of Working (IWOW). Organizacja tworzy lepsze warunki codziennej pracy w biurze według konceptu Activity Based Workplace.

Nowe biuro IKEA Business Service Center w PoznaniuNowe biuro IKEA Business Service Center w Poznaniu LUKASZ CYNALEWSKI

Activity Based Workplace opiera się na analizie zadań, które wykonują pracownicy, i czasu, jaki przeznaczają na poszczególne aktywności. Chodzi o odbieranie poczty i odpowiadanie na korespondencję, czytanie, naukę, rozmowy telefoniczne, pracę nad budżetem, rozmowy projektowe, spotkania zarządu, warsztaty, rozmowy przez Skype'a i inne komunikatory.

W projektowaniu biura według nowych zasad ważny jest też cel, jaki pracodawca chce osiągnąć – jeśli chce sprawić, by pracownicy bardziej intensywnie ze sobą współpracowali, powinna powstać strefa umożliwiająca wspólną pracę nad projektem. Jeśli zależy mu na zwiększeniu kreatywności, potrzebna jest przestrzeń otwarta, dynamiczna, z miejscami sprzyjającymi burzy mózgów.

Nowe biuro IKEA Business Service Center w PoznaniuNowe biuro IKEA Business Service Center w Poznaniu LUKASZ CYNALEWSKI

Koncept za każdym razem indywidualnie dopasowywany jest do lokalnych potrzeb, na postawie badań przeprowadzanych wśród pracowników.

Będzie nowa rekrutacja

Pierwsze takie miejsce zaprojektowane zostało kilka lat temu w sąsiedztwie sklepu IKEA Malmo w Szwecji. Teraz IKEA wdraża go w kolejnych krajach - poznańskie biuro jest pierwsze poza Szwecją. W kolejce czekają biura m.in. w Niemczech, Francji i Chinach.

IKEA Business Service Center jest spółką świadczącą usługi z obszaru finansów i HR dla pozostałych organizacji grupy IKEA, zlokalizowanych na terenie Europy. Pracuje tu 500 osób reprezentujących 20 narodowości. Posługują się 22 językami.

Nowe biuro IKEA Business Service Center w PoznaniuNowe biuro IKEA Business Service Center w Poznaniu LUKASZ CYNALEWSKI

Budynek, do którego z ul. Baraniaka przeprowadził się poznański zespół IKEA BSC, znajduje się na Franowie i sąsiaduje ze sklepem IKEA. Jego atutem są duże okna wzdłuż całej fasady dające naturalne oświetlenie oraz dwa patia z roślinnością.

W ciągu kolejnych pięciu lat firma zamierza podwoić liczbę zatrudnionych, co uwzględnia projekt architektoniczny. Powierzchnia całkowita przestrzeni biurowej zlokalizowanej na pierwszym piętrze budynku to prawie 8 tys. m kw., z czego część przez najbliższe lata będzie wynajmowana.