Forum Gospodarcze Metropolii Poznań (FGMP) to największa regionalna konferencja gospodarcza skierowana do przedsiębiorców i władz samorządowych różnych szczebli. Wydarzenie organizowane jest z inicjatywy Wielkopolskiej Izby Przemysłowo-Handlowej. Każda edycja poświęcona jest wybranym zagadnieniom gospodarczym. Rozmawiano już np. o dobrej marce i wspólnym biznesie, o współpracy międzynarodowej i projektowaniu przyszłości oraz o inwestowaniu w to, co najlepsze. W ubiegłym roku hasłem przewodnim była trudna sytuacja na wielkopolskim rynku pracy. I bynajmniej nie jest to bezrobocie, a brak rąk do pracy.

PRZECZYTAJ TAKŻE: Pobiedziska z własnymi, hybrydowymi autobusami. Do końca roku mieszkańcy jeżdżą za darmo

– Niestety, od mniej więcej dekady Poznań nie umie znaleźć swojej wizji rozwoju. Wszystkie dane gospodarcze pokazują, że jest fajnie, ale wiemy, że do ideału daleko. Musimy się zastanowić, co zrobić, by przedsiębiorcy nie narzekali – mówił podczas debaty Wojciech Kruk, prezes Wielkopolskiej Izby Przemysłowo-Handlowej, były senator, związany z PO.

Jakiej pracy szukają Ukraińcy?

Paneliści dużo miejsca poświęcili wtedy zatrudnianiu przez polskie firmy pracowników zza wschodniej granicy. Jakiej pracy szukają w naszym kraju Ukraińcy? – Kto szuka pieniędzy przez trudną sytuację na Ukrainie, jedzie tam, gdzie są wyższe płace. Dlatego w okolicach Warszawy pracuje dziesięć razy więcej Ukraińców. Na nas ciąży fatum tymczasowości w zatrudnianiu – na trzy lub sześć miesięcy. I nie dziwmy się, że pracownik nie będzie lojalny wobec firmy, która zatrudnia na trochę dłużej niż wakacje szkolne. Bez tej zmiany nie zrobimy kroku dalej – przekonywał Witold Horowski, konsul honorowy Ukrainy w Poznaniu.

W tym roku głównym tematem konferencji będą skuteczne sposoby regionalnej współpracy na rzecz pobudzania dynamicznego rozwoju nowoczesnej gospodarki. Organizatorom zależy na wzbudzeniu dyskusji i podjęciu konkretnych kroków, które sprawią, że gospodarka, a tym samym przedsiębiorstwa Metropolii Poznań, unikną pułapki średniego rozwoju. Punktem odniesienia mają być globalne trendy, a więc m.in. gospodarka 4.0, a także automatyzacja, cyfryzacja i najnowsze trendy w zarządzaniu. Dodatkową atrakcją dla uczestników będzie możliwość zwiedzania Centrum Dystrybucyjnego Volkswagen Polska, jednego z największych magazynów w Europie, a także możliwość zapoznania się ze specyficznymi dla koncernu procesami logistycznymi i sposobami na wykorzystanie nowoczesnej automatyki magazynowej.

Warsztaty o organizacji turkusowej

Imprezie towarzyszyć będą też specjalne warsztaty dotyczące tzw. turkusowych organizacji, gdzie nie ma wewnętrznej hierarchii i klasycznego systemu motywacyjnego. Czy to jest dobre rozwiązanie dla przedsiębiorstw Metropolii Poznań? Czy to tylko nowa moda, czy realny trend w rozwoju przedsiębiorstw przyszłości? Na te i inne pytania odpowiedzą uczestnicy XI Forum Gospodarczego Metropolii Poznań, które odbędzie się 22 maja w Centrum Dystrybucyjnym Volkswagen Polska w Komornikach.