opowiada
Natalia Lewandowska, Area Chief Accountant w EFF

Natalia LewandowskaNatalia Lewandowska RZ-STUDIO / EFF

Mimo tego, że pracuję w EFF tak długo, tak naprawdę czuję jakbym przez te wszystkie lata zmieniała pracę kilkakrotnie. Częste zmiany stanowiska – poczynając od księgowej w dziale zobowiązań, poprzez Team Leadera w tym samym dziale, stanowisko księgowej w dziale księgi głównej – doprowadziły mnie do obecnej pozycji Team Leadera w tym dziale. Już sama zmiana działu była dla mnie niezwykle rozwijającym doświadczeniem. Zmienił się mój punkt widzenia, poszerzyłam zarówno wiedzę z zakresu księgowości, jak i lepiej poznałam Duni jako całą grupę. W lepszym poznaniu i zrozumieniu tego jak działa Duni globalnie na pewno pomógł też epizod związany z oddelegowaniem do pracy w spółce matce w Szwecji, przy konsolidacji i sporządzaniu sprawozdań finansowych Grupy. Miałam okazję przez kilka miesięcy mieszkać w Szwecji i zgłębiać tajniki raportowania grupowego. Była to też dla mnie motywacja do szlifowania języka szwedzkiego, którego uczyłam się od jakiegoś czasu w Duni i którego dzięki wyjazdowi mogłam używać na co dzień w pracy i poza pracą. Był to niezwykle ważny moment w moim rozwoju w firmie.

Natalia LewandowskaEFF

Drugie, bardzo duże wyzwanie na mojej duniowej drodze to otwarcie się EFF na klientów zewnętrznych. Mi przypadła w udziale koordynacja jednego z największych klientów, międzynarodowej spółki z branży FMCG z siedzibą w Szwecji. Praca dla klienta zewnętrznego bardzo różniła się od mojego dotychczasowego doświadczenia ze spółkami grupowymi. O wiele większe wymagania ze strony klienta, konieczność dostosowania się do jego wymogów i terminów raportowania, a do tego odpowiedzialność za utrzymanie dobrych relacji i ich chęć kontynuacji współpracy z Duni wpłynęły na sposób mojej pracy i dzienną rutynę. To była bardzo pouczająca lekcja biznesu i adaptacji do dynamicznie zmieniającej się sytuacji.

Na koniec moja historia, która właściwie jeszcze się toczy – projekt w Azji. Jedna z niedawno kupionych przez Duni spółek – z siedzibą w Singapurze – potrzebowała pomocy we wdrożeniu nowego systemu księgowego i do tej pomocy zgłosiłam się w maju ubiegłego roku. Tygodniowy wyjazd okazał się zbyt krótki, po nim nastąpił kolejny, podczas którego zaczęłam być angażowana w o wiele więcej różnych spraw, nie tylko związanych z księgowością. Pod koniec lutego jadę tam po raz siódmy, a każdy kolejny wyjazd to dla mnie olbrzymia dawka nowego doświadczenia, wiedzy o biznesie i przede wszystkim o kulturze. Okazuje się, że to co działa w Europie może się zupełnie nie sprawdzić w krajach azjatyckich z powodu innej mentalności, kultury, a nawet wierzeń. To doświadczenie nauczyło mnie jak ważne jest zrozumienie drugiego człowieka, jego historii i kultury, żeby móc wspólnie pracować na wynik firmy.

Moja historia w EFF pokazuje, że praca księgowego, która często postrzegana jest jako nudna i rutynowa może być naprawdę interesującą i bardzo rozwijającą przygodą. Patrząc na siebie z perspektywy czasu mogę zdecydowanie stwierdzić, że te 13 lat spędzone w Duni ukształtowało mnie nie tylko jako pracownika czy księgowego, ale również jako osobę. Nie zamieniłabym tych doświadczeń na nic innego.

Uważam, że dobry zespół powinien składać się z ludzi o różnym charakterze, temperamencie i predyspozycjach, bo wnosi to szersze spojrzenie na dany problem czy zadanie i pozwala na wykorzystanie różnych umiejętności w różnych sytuacjach. W moim zespole widzę zarówno ludzi z temperamentem, odważnych i niebojących się podejmować ryzyka, jak i bardziej wyważonych, analitycznych, potrafiących poświęcić czas na głębszą analizę tematu. Lubię pracować z ludźmi, którzy nie boją się nowych wyzwań, dla których nowe zadanie czy rola są widziane jako wyzwanie i możliwość rozwoju siebie jako pracownika, ale i rozwoju osobistego. Preferuję również styl zarządzania oparty na zaufaniu i niskim poziomie kontroli. Miałam do tej pory ogromne szczęście kierować ludźmi, którzy zawsze bardzo dobrze i terminowo wywiązywali się ze swoich zadań i którzy cechowali się bardzo wysokim stopniem samodzielności. Lubię obserwować jak postawione przed ludźmi nowe zadania budują ich pewność siebie i sprawiają satysfakcję po ich zrealizowaniu. Dla mnie duże doświadczenie zawodowe i wiedza merytoryczna pracowników nie są aż tak istotne jak właśnie odpowiednie nastawienie do wyzwań i chęć rozwoju, umiejętność analitycznego myślenia i dążenie do rozwiązywania problemów. Cenię również szczerość i otwartość w komunikacji, wolę jak ewentualne kwestie problematyczne są komunikowane i omawiane na bieżąco bezpośrednio ze mną lub w całym zespole.

Partner projektu

Work-life PoznańWork-life Poznań