Początki zawsze bywają trudne, jednak krok po kroku udało nam się stworzyć zespół, który sukcesywnie zaczął przejmować kolejne procesy. Większość osób, które zasiliły nasze grono 4 lata temu nadal jest z nami – cieszymy się, że nadal należą do rodziny Johna Deer’a. Pod koniec 2017 świętowaliśmy otwarcie naszego nowego biura w poznańskim Business Garden. To wiązało się z modyfikacją planów zatrudnienia i szybkim wzrostem liczby pracowników, ba – z jej podwojeniem! Cel był ambitny, ale udało się to osiągnąć w ciągu ubiegłego roku, co dla nas jest dużym sukcesem. Najbardziej jednak cieszy nas to, że nowi pracownicy często trafiali do nas z polecenia osób już pracujących. To pokazuje, że pracownicy nam ufają i jesteśmy ich świadomym wyborem! Pomagają nam w tym nasze wartości, którym jesteśmy wierni od ponad 180 lat!

Stefan Longin / John Deere

Kodeks postępowania firmy John Deere mówi jasno ? naszymi kluczowymi wartościami i drogowskazami w pracy są: uczciwość, jakość, zaangażowanie i innowacyjność. Mówimy o tym głośno i otwarcie, na nich opieramy nasz biznes. Stąd też osoby wyznające te same zasady chętnie witamy na pokładzie.

Jak wyglądają nasze zasady w praktyce? Każdego dnia John Deere przeznacza 3 000 000 USD na innowacje swoich produktów inwestując w badania i technologie, a każdy z naszych pracowników, bez względu na to jaki dział wspiera, pracując z pełnym zaangażowaniem wspiera ten proces. Dbamy o jakość tego co robimy, lepiej zrobić coś raz a porządnie, niż wracać do tematu w nieskończoność.

Otwierając nasz oddział staraliśmy się wnieść do niego to, co najlepsze – wspaniałą atmosferę wzajemnego szacunku i wsparcia oraz przyjazną i miłą dla oka przestrzeń, w której spędzenie 8 godzin minie niepostrzeżenie. Mamy świadomość, że kulturę każdej firmy tworzą jej pracownicy, nie przeszkadzamy, by ewoluowała w swoim tempie i kierunku, ale wspieramy ją organizując różnego rodzaju wewnętrzne wydarzenia sprzyjające integracji. Mimo 90 osób na pokładzie chcemy, aby pracownicy dobrze się znali i nie zamykali w swoich działach. Za nami wróżby Andrzejkowe z czekolady, ręcznie ozdabiane Recognition Baubles – czyli bombki wręczane sobie wzajemnie przez pracowników, tradycyjny Tłusty Czwartek czy Mother Language Day – gdzie w zespołach przygotowywaliśmy plakaty z “łamańcami” językowymi. Lubimy kiedy coś się dzieje. Jesteśmy otwarci na wszelkie inicjatywy pracowników, dla przykładu w ubiegłym roku zbieraliśmy fanty dla zwierzaków z pobliskiego schroniska, wielokrotnie też wspieraliśmy akcje “Szlachetnej Paczki”, czy “Pierwszego Dzwonka”. Bierzemy też udział w akcjach organizowanych przez PCK, meczach charytatywnych czy “Poznań Business Run”.

Atelier Busche / John Deere

Lubimy spędzać ze sobą czas – na wyjazdach integracyjnych, piknikach rodzinnych czy warsztatach kulinarnych. Dla nowych pracowników mamy nie lada gratkę – możliwość przejechania się naszym traktorem!

Bardzo ważne jest dla nas, by każdy czuł się tu dobrze. Wszystkich witamy z otwartymi ramionami, bez względu na to, czy są dopiero na początku swojej kariery zawodowej, czy dołączają do nas z bagażem doświadczeń. Aktywnie promujemy różnorodność i integrację w miejscu pracy, stąd w John Deere możesz spotkać ludzi z różnych kultur i zakątków świata. Nasi pracownicy to osoby w każdym wieku, niektórzy są z nami od samego początku, inni dołączyli niedawno, ale wszystkich łączy jedno – pasja do ciągłego rozwoju i pozytywne nastawienie. Na pewno odnajdziesz tu bratnie dusze.

Na naszą strukturę składają się różne działy między innymi dział księgowości, tłumaczeń, działy zarządzania łańcuchem dostaw czy analizowania stanów magazynowych części maszyn – które rozwijamy, ale też budujemy nowe, dlatego poszukujemy osób o zróżnicowanych kompetencjach. Jest jednak jeden warunek – jako firma globalna, używamy do komunikacji języka angielskiego, dlatego wszyscy pracownicy już na etapie rekrutacji potwierdzają jego znajomość. Wszystkie usługi świadczymy dla tzw. “klientów wewnętrznych spółki”, stąd pewność, że dany proces zagości u nas na dłużej. Uchylmy zatem rąbka tajemnicy czym zajmuje się nasz poznański oddział. Na przykład dział księgowości i finansów prężnie wspiera nasze fabryki w rozliczaniu zobowiązań wobec dostawców z całego świata, u których zamawiane są rzeczy niezbędne do produkcji maszyn. Odpowiedzialność jest tu spora, gdyż nieterminowa realizacja zobowiązań może skutkować zerwaniem umowy z dostawcą, a tym samym opóźnieniami w produkcji. Dział koordynowania tłumaczeń świadczy usługi dla fabryk, nadzorując proces tłumaczeń materiałów technicznych. To dzięki jego zaangażowaniu użytkownicy maszyn John Deere korzystają z instrukcji obsługi w ponad 40 językach. Dział rozliczania delegacji służbowych zajmuje się rozliczaniem dokumentów dla 15 000 podróżujących pracowników John Deere w USA oraz wspiera pracowników z Niemiec i Hiszpanii. Z kolei dział zarządzania łańcuchem dostaw planuje dostawy do Europejskiego Centrum Dystrybucji Części, skąd na czas trafiają one do naszych dealerów i finalnie do klientów. To tylko przykłady tego, czym się zajmujemy, możemy mówić o tym bardzo długo, ale zawsze z pasją. Tu nie ma działów mniej lub bardziej istotnych, celem nas wszystkich jest podejmowanie takich działań, by zapewnić jak najlepsze wsparcie procesów biznesowych wszystkich jednostek firmy John Deere na całym świecie.

Stefan Longin / John Deere

Rozwijamy się bardzo dynamicznie, w ciągu roku podwoiliśmy liczbę naszych pracowników, nasze biuro powoli się zapełnia i myślimy o dalszej ekspansji. Przed nami perspektywa dalszego rozwoju. Warto śledzić nasze rekrutacje, gdyż skupiamy się nie tylko na dziale księgowym, ale szukamy też specjalistów z innych dziedzin, jak: administracja, IT, czy tłumaczenia. Dzięki rozszerzaniu działalności mamy nie tylko okazję by przyciągnąć nowe talenty, ale też stworzyć nowe możliwości rozwoju dla naszych obecnych pracowników. To dość unikatowe zjawisko na rynku pracy. Dla nas istotne jest by nasi pracownicy się rozwijali i mieli możliwość poznania różnych funkcji w organizacji. Oznacza to, że dołączając np. do działu tłumaczeń za rok czy dwa można pracować w audycie podróżując po całym świecie lub też wspierać naszych Europejskich Dealerów. Managerowie i Team Leaderzy na bieżąco rozmawiają ze swoimi zespołami o ich potencjalnej ścieżce kariery. Zawsze zachęcamy do składania aplikacji wewnętrznych i rozwoju w ramach firmy, ale szanujemy także decyzję chęci pozostania na danym stanowisku i doskonalenia się przez wiele lat. Takie osoby są dla nas kopalniami wiedzy i prawdziwymi ekspertami. Obie ścieżki są godne naśladowania. Ciekawym rozwiązaniem dla niezdecydowanych jest “job shadowing” (czyli spędzenie dnia pracy z osobą z innego działu) – to bardzo dobra okazja by wcześniej zapoznać się z zadaniami na stanowisku, na które chcemy aplikować. Koleżanki i koledzy już wykonujący te obowiązki chętnie wprowadzą nas w arkana swojej działalności.

Chętnie inwestujemy w rozwój naszych pracowników, finansując kursy księgowe, językowe, z Excela czy PowerPointa. Dla nas szklanka jest zawsze do połowy pełna – rozwój pracownika to zawsze zysk dla obu stron. Budujemy relacje na lata, zależy nam na tym, aby nowi pracownicy chętnie wstępowali w nasze szeregi, a Ci, którzy już nam zaufali, zostali z nami na dłużej. Możemy pochwalić się naprawdę niewielką rotacją, gdyż dbałość o członków naszej John Deere'owej rodziny jest naszym priorytetem.

Jeśli czujesz, że to miejsce dla Ciebie serdecznie zapraszamy. Mamy wiele otwartych rekrutacji, przy czym warto na bieżąco śledzić nasze ogłoszenia – w każdym miesiącu pojawiają się zupełnie nowe, ciekawe oferty. Koniecznie zajrzyj na jobs.deere.com, pracuj.pl lub na nasz profil pracodawcy w serwisie Gazety Wyborczej #pracaPoznań.