Czym się zajmujemy?

EFF jest skrótem od European Finance Function. Nie jesteśmy jednak po prostu kolejnym centrum księgowym w Poznaniu. EFF to nowoczesne centrum usług wspólnych w dziedzinie finansów i rachunkowości. Od 2011 r. wspieramy także klientów spoza grupy Duni. Naszym głównym zadaniem jest pomoc w usprawnianiu procesów finansowych, szkolenia, składanie deklaracji VAT, doradztwo biznesowe. Nasi specjaliści mają bezpośredni kontakt z klientem i pracują z nim na co dzień. Rozwiązują problemy i optymalizują codzienną pracę firm. Bezpośredni wpływ pracowników na funkcjonowanie i wyniki finansowe naszych partnerów daje dużo satysfakcji. Poczuj to razem z nami!

Mówi Natalia Lewandowska, area chief accountant w EFF:

Moja historia w EFF pokazuje, że praca księgowego, która często postrzegana jest jako nudna i rutynowa, może być naprawdę interesującą i bardzo rozwijającą przygodą.
 

Szwedzka kultura – co to znaczy?

Pracujemy w oparciu o model szwedzki. To znaczy, że praca ma być nie tylko obowiązkiem, ale i przyjemnością. Nikt u nas nie narzuca stylu ubierania się czy tego, jak się zachowywać. Szanujemy prawo pracowników do bycia tym, kim chcą być. Dla nas najważniejsi są ludzie, którzy tworzą naszą organizację.

Wigilia wWigilia w EFF

W EFF dbamy o atmosferę w pracy. Kultywujemy święta szwedzkie, polskie, a nawet lokalne. Na 11 listopada w polskim oddziale jemy rogale świętomarcińskie. Paczkę z tym przysmakiem wysyłamy też do Szwecji. Świętujemy też 4 października, czyli dzień cynamonowej bułeczki (fikabröd). Na wigilię pracownicy przygotowują swoje własne specjały w naszym biurze. 

W okresie letnim pracujemy o godzinę krócej i obchodzimy dzień z lodami, które czekają na naszych pracowników w kuchni.

Jesteśmy też społecznie odpowiedzialni

Nasz szef jest Szwedem!

Wigilia wEuropean Finance Function

Jest wiele atutów z posiadania szwedzkiego szefa. Jego stoicki spokój, opanowanie, a także cierpliwość i zaufanie, którym darzy swoich pracowników, dają nam duże poczucie bezpieczeństwa i stabilizacji. Szwedzi są z natury małomówni, często jedno ich westchnienie może zastąpić słowa. Wydaje się, że w zetknięciu z polską mentalnością to może być trudne. Ale w dłuższej perspektywie, zwłaszcza kiedy praca odbywa się w otwartej przestrzeni, jest to bardzo przydatna cecha. Z drugiej strony, obcując z polskimi pracownikami jego mentalność też troszkę się zmienia. Szwedzki szef nie działa pod wpływem emocji, jego decyzje są wyważone i przemyślane. Daje nam dużą swobodę w działaniu, nie narzuca swojego stylu czy sztywnych reguł. Jest też otwarty na zmiany i chętnie korzysta z naszych pomysłów, jednocześnie zachęca do rozwoju i ciągłego doskonalenia się.

Rozwój i wyjazdy zagraniczne

Otwarcie nowego biura w Singapurze nie byłoby możliwe bez wsparcia naszych kolegów z IT, którzy czuwają nad każdym globalnym projektem albo zdalnie z EFF, albo na miejscu.

Otwarcie nowego biura w Singapurze nie byłoby możliwe bez wsparcia naszych kolegów z IT, którzy czuwają nad każdym globalnym projektem albo zdalnie z EFF, albo na miejscu.  European Finance Function

Nie mamy sztywnych procedur i regulaminów, które określają, jak często, gdzie i kto ma możliwość korzystania z wyjazdów zagranicznych. Każdy pracownik ma dostęp do intranetu (wewnętrzny internet), gdzie pojawiają się ogłoszenia o pracę w grupie Duni. Oznacza to w praktyce, że każdy, kto tylko spełnia wymagania i wyraził zgodę na relokację, może swobodnie kandydować na stanowiska pracy w ramach organizacji na całym świecie.

Niezależnie od zmiany miejsca pracy można angażować się w projekty globalne. Niekiedy wiąże się to z wyjazdem jednorazowym na kilka tygodni, a zdarza się i tak, jak w przypadku pani Natalii, area chief accountant w EFF, że krótki projekt okazał się dla niej dłuższą przygodą.

Pani Natalia w Singapurze jest już ósmy raz. Jak sama mówi, praca dla klienta zewnętrznego bardzo różniła się od jej dotychczasowego doświadczenia ze spółkami grupowymi. – O wiele większe wymagania ze strony klienta, konieczność dostosowania się do jego wymogów i terminów raportowania, a do tego odpowiedzialność za utrzymanie dobrych relacji i ich chęć kontynuacji współpracy z Duni wpłynęły na sposób mojej pracy i dzienną rutynę. To była bardzo pouczająca lekcja biznesu i adaptacji do dynamicznie zmieniającej się sytuacji – opowiada.

Jak pracujemy na co dzień?

Szlachetna PaczkaSzlachetna Paczka European Finance Function

Realia codziennej pracy idealnie opisała pani Anna Zadorożna, nasz office manager w EFF. – Praca tutaj nigdy mnie nie ograniczała. Za to w dalszym ciągu pozwala mi wykorzystywać nowe możliwości rozwoju, jednocześnie dostarczając poczucie sensu, sprawczości i spełnienia. A możliwości rozwoju w EFF pojawiają się nieustannie. Jest mnóstwo projektów, do których możemy zgłaszać się sami. Dzięki temu mamy możliwość pracy w nowych zespołach tworzonych tylko na czas pracy nad danym projektem. Udział w nich wymaga doskonałej organizacji pracy i dużego zaangażowania, bo przecież zapisując się do pracy przy jakimś określonym projekcie, nie pozbywamy się swoich codziennych obowiązków. Projekty są zarówno wewnętrzne, jak i globalne. Przykładowo, zdobywając doświadczenie w relokacji naszego biura w 2016 r., dwa lata później zaproponowano mi udział w przygotowaniach do relokacji biura naszej siostrzanej spółki w Singapurze. To była niezwykła przygoda, która uwolniła szereg innych pozytywnych zdarzeń i inicjatyw w moim życiu zawodowym – mówi pani Anna.

Na ogół pracownicy zaangażowani są w kilka dodatkowych projektów (poza ich codziennymi obowiązkami w pracy). Ale jeśli projekty są naprawdę duże, angażują czas i wymagają zintensyfikowanych działań, wówczas pracownicy pracują tylko przy nich.

Godziny pracy - elastyczne

Szlachetna PaczkaEuropean Finance Function

W EFF nie mamy sztywnych godzin pracy. Każdy pracownik ustala je sam w oparciu o jedną generalną zasadę: przychodzimy do pracy między godziną szóstą a dziesiątą i wychodzimy w oparciu o ustalony wymiar czasu pracy. Rozumiemy w jak szybko zmieniającym się świecie funkcjonujemy i jak aktywnie żyją nasi pracownicy. Dlatego, aby dopasować się do rytmu życia każdej osoby, która z nami pracuje i zagwarantować prawdziwą elastyczność współpracy, dajemy możliwość pracy zdalnej wszystkim pracownikom, nawet do 40 dni w roku. O tym, kiedy pracownik pracuje z domu, decyduje on sam. Daje to przede wszystkim swobodę w planowaniu swoich zajęć i utrzymanie równowagi między pracą a życiem prywatnym.

Jesteśmy otwarci na inicjatywy pracowników

Wsłuchujemy się w głosy swoich pracowników i staramy się, by mieli wpływ na wiele decyzji. Stąd spotkania, komunikowanie o nowych działaniach, zachęcanie do zaangażowania, jak choćby przy tworzeniu przestrzeni biurowej. Chcemy wiedzieć o potrzebach pracowników i dostosowywać do nich naszą firmę.

Szlachetna PaczkaEuropean Finance Function

W EFF od kilku miesięcy pracujemy nad definicją tożsamości organizacji. W tym celu powołaliśmy zespół, który reprezentuje głos wszystkich pracowników. Pracujemy warsztatowo metodą design thinking. Definiujemy potrzeby klientów, analizujemy układ sił na rynku, poszukujemy wartości i modelujemy rozwiązania. Proces podzieliliśmy na kilka etapów: diagnoza, praca w terenie i konstruktywne rozwiązania. Zaprojektowaliśmy go tak, by każdego z pracowników zaprosić do współtworzenia wartości i wizerunku marki. Nasze wartości to: współpraca, profesjonalizm, zaangażowanie, szacunek.

Często się spotykamy, także po pracy

Szlachetna PaczkaEuropean Finance Function

W ramach procesów spotkania odbywają się ad hoc, w miarę zapotrzebowania. Kierownicy spotykają się raz w tygodniu. Ponadto mamy comiesięczne spotkania ze wszystkimi pracownikami, na których informujemy, co aktualnie dzieje się w firmie.

Szlachetna PaczkaEuropean Finance Function

Z reguły w ciągu roku organizujemy dwa wyjścia działowe i dwie integracje dla całej firmy (wyjazdowo, bądź na miejscu – jedna w okresie karnawałowym, druga wczesnym latem). Dodatkowo w ramach grup projektowych mamy kick-offy poza biurem i wyjścia podsumowujące – świętujemy zakończenie ważniejszych projektów.

Uczymy się języków

W EFF codziennie rozmawiamy w co najmniej 10 językach. Nie tylko angielskim czy niemieckim, ale i włoskim, czeskim, fińskim, szwedzkim. Dlaczego więc nie używać ich w bardziej swobodny sposób, jednocześnie korzystając z okazji do wymiany doświadczeń?

W 2019 r. podjęliśmy inicjatywę organizowania lunchów językowych, podczas których chcemy zachęcić uczestników do mówienia tylko w języku obcym. Chcemy umożliwić pracownikom rozmowy w języku obcym w nieformalnym otoczeniu, budowanie umiejętności komunikacyjnych na różnych poziomach i zwiększanie pewności językowej.

Lunche nie muszą odbywać się w dużych grupach. Wystarczy, że dwie osoby wykażą gotowość i już można ustalać miejsce spotkania. Pilotażowe pogadanki mieliśmy w zeszłym roku. Odbyły się języku niemieckim i wyraźnie pokazały, że chęci i zaangażowanie pracowników są spore.

Mamy biuro w centrum Poznania!

Widok z biura EFFWidok z biura EFF RZ-STUDIO

Nasze biuro mieści się w centrum miasta, co ułatwia korzystanie z komunikacji miejskiej i szybki dojazd do biura z różnych dzielnic Poznania. Centrum miasta to także łatwy dostęp do punktów gastronomicznych czy innych miejsc, które sprzyjają aktywnemu spędzaniu czasu poza biurem i integracji.

Widok z biura EFFEuropean Finance Function

Wprowadziliśmy dużo zieleni do przestrzeni biurowych, by pracownicy mieli możliwość obcowania z naturą. Wierzymy, że duża ilość roślin doniczkowych nie tylko tworzy przytulną przestrzeń, ale również będzie sprzyjać zdrowiu nas wszystkich, tym bardziej że większość czasu spędzamy w zamkniętych pomieszczeniach. Miejsca pracy są dobrze oświetlone, a biurka można wygodnie regulować i dostosować indywidualnie do osoby.

Kuchnia w EFFKuchnia w EFF RZ-STUDIO / `I

Również przestrzeń socjalna została zaprojektowana w sposób, który sprzyja relaksacji oraz integrowaniu się z zespołem – stąd wygodna, dobrze wyposażona kuchnia i chillout room.

Biuro EFFBiuro EFF RZ-STUDIO

Dołącz do EFF!

Do rodziny EFF mogą dołączyć osoby znające języki obce z wykształceniem ekonomicznym. Osoby otwarte, komunikatywne, lubiące pracę w zespole, chcące się rozwijać i pogłębiać wiedzę. Zmotywowane, sumienne i zaangażowane w powierzone obowiązki. Samodzielne i autonomiczne w podejmowaniu decyzji, z wysoką kulturą osobistą. Jeśli uważasz, że do nas pasujesz – sprawdź aktualne oferty pracy na naszym profilu Pracuj.pl.

Z kim współpracujemy?

 

Do naszych najważniejszych partnerów należą takie firmy jak:

 • Duni,
 • Euroflorist,
 • Essentia,
 • Haldex,
 • Alvo,
 • Informed Sources,
 • Bestin,
 • Thule,
 • Northon
 • Rose,
 • Dobre
 • Wina,
 • Amcor.

Biuro EFFEuropean Finance Function

Nasi partnerzy pracują z nami, ponieważ EFF oferuje innowacyjne podejście do outsourcingu. Lepsza jakość, przejrzystość, usprawnienie i przyspieszenie codziennych procesów oraz osiągnięcie celów na arenie międzynarodowej, głównie w średnich przedsiębiorstwach, ale i małych firmach. Dużą wartością dla klienta jest możliwość dostosowania systemów płatności do potrzeb i możliwości klienta. Możliwe jest rozliczanie za godzinę pracy ekspertów, za realizację projektu albo za osiągnięcie konkretnego celu lub efektu. EFF oferuje szyte na miarę usługi dla różnorodnych klientów, uzupełniając lukę pomiędzy tradycyjnym podejściem do rachunkowości prowadzonej w siedzibie firmy oraz największymi dostawcami usług outsourcingowych. Wśród przykładowych procesów są: poprawa struktur i procesów rachunkowych, optymalizacja VAT, opracowywanie procedur środków trwałych, zmiana procesów bankowych oraz zarządzania procesem gotówkowym w firmie, wsparcie wprowadzenia klienta na rynki zagraniczne.

Partner projektu Work-life Poznań

Work-life PoznańWork-life Poznań