To, że Wilda się zmienia, widać gołym okiem. Od kilku lat pojawiają się tutaj nowi mieszkańcy, którzy zrzeszają się w inicjatywy i działają na rzecz dzielnicy. Za ludźmi przychodzą inwestycje: remontowane są kamienice, deweloperzy budują nowe mieszkania. Mieszkańcy potrzebują miejsc, gdzie mogą się spotykać - stąd nowe kawiarnie, restauracje, sklepiki, piekarnie.

PRZECZYTAJ TAKŻE: Wilda i Jeżyce stały się modne. Jak zmieniają się te dzielnice?

Nowi mieszkańcy zasiedlają nie tylko stare, charakterystyczne dla dzielnicy kamienice, ale też nowe budynki, które na Wildzie powstają ostatnio jak grzyby po deszczu. Najwięcej osiedli widać w okolicach ul. Czarneckiego, ale najciekawsze są współczesne kamienice, które wypełniają wyrwy w zabudowie, tym samym uzupełniając ciekawą architekturą pierzeje wieldeckich ulic. Dobrym przykładem jest choćby budynek Perła przy ul. Kosińskiego, Kamienica Wildecka na rogu Chwiałkowskiego i Przemysłowej lub Apartamenty Wildeckie przy ul. Św. Czesława. Jeszcze ciekawiej zapowiadają się dwie współczesne kamienice, które powstaną w okolicach Rynku Wildeckiego: pierwsza w miejscu tandetnych pawilonów zwanych Las Vildas, druga - w miejscu po blaszanej i z założenia „tymczasowej” hali Komfortu. Obie zaprojektowały znane pracownie: CDF Architekci i Ultra Architekci.

ZOBACZ TAKŻE: Gdzie w Poznaniu się buduje? [MAPKA]

Nowoczesna kamienica zamiast Komfortu

Taki trend w zagospodarowywaniu pustych działek na Wildzie podoba się krytykowi architektury Grzegorzowi Piątkowi z Centrum Architektury. - Najwięcej nadziei pokładam nie w wielkich projektach, a w małych. Wierzę w wypełnianie starej tkanki dzielnic, w których są już szkoły, rynki, parki, tramwaje. Wciąż jest w nich dużo wyrw, wystarczy się delikatnie do tego przytulić - uważa Piątek

I tak na działce po hali Komfortu powstanie budynek o nazwie Rynek Wildecki 3. Znajdzie się w nim 60 mieszkań. Charakterystyczne dla projektu są rytmicznie pojawiające się na elewacji, wykładane drewnem zadaszone loggie, a także duże okna. Na ostatnim piętrze znajdą się dwa apartamenty z prywatnym patio. Z tyłu budynku planowane jest zielone podwórze, na parterze trzy lokale usługowe, a pod budynkiem - dwupoziomowy podziemny parking.

Nowoczesna kamienica, która ma stanąć na Rynku WildeckimNowoczesna kamienica, która ma stanąć na Rynku Wildeckim Ultra Architects

Prace budowlane mają się rozpocząć w październiku i potrwać dwa lata. - Myśląc o projekcie, nie obawialiśmy się wyrazistości architektury. Zdawaliśmy sobie sprawę z odpowiedzialności, jaka spocznie na jedynym budynku na płycie rynku Wildeckiego, miejsca o szczególnej pozycji i roli w dzielnicy. Zależało nam na projekcie współczesnym, który zinterpretowałby na nowo pojęcie kamienicy - mówi Małgorzata Deiksler z Okre Development. W lobby budynku powstanie współczesny kolaż autorstwa Katarzyny Korzenieckiej. Będzie nawiązywał do motywów zaczerpniętych z pobliskiego targowiska, a także tradycji kupieckich placu i przeszłości Wildy.

Nowoczesna kamienica, która ma stanąć na Rynku WildeckimNowoczesna kamienica, która ma stanąć na Rynku Wildeckim Ultra Architects

Do sąsiedniego targowiska nawiązali też sami architekci. - Trudność projektu polegała na konieczności pogodzenia geometrii urbanistycznej placu rynku z odmienną geometrią sąsiedniej ul. Przemysłowej. Zabiegiem mającym połączyć te dwie linie na różnych wysokościach było załamanie ściany frontowej kamienicy. Na elewację została nałożona siatka okien z loggiami, których inspiracją były targowe skrzynki na warzywa i owoce - mówi Marcin Kościuch z Ultra Architects.

Las Vildas przechodzi do historii

W miejscu innego handlu - dużo mniej cywilizowanego, bo odbywającego się w szpetnych pawilonach - powstanie z klei budynek Fyrtel Wilda. Eksponowany narożnik u zbiegu ulic Sikorskiego i 28 Czerwca popularnie nazywany jest Las Vildas, bo taki szyld widniał na jednym z kontenerów, które już zostały zlikwidowane. W ich miejscu stanie 6-piętrowy budynek stylizowany na nowoczesną kamienicę z mieszkaniami, sklepami i dwukondygnacyjnym podziemnym garażem. Jego projekt powstał w pracowni CDF Architekci Karola Fiedora. - Powstanie bryła prosta i solidna, która nie znudzi się za pięć lat, dobrze uzupełni tkankę miejską i ładnie się zestarzeje. Wzorem dla mnie zawsze jest Berlin, gdzie umiejętnie wplata się współczesne budynki między stare kamienice - mówił "Wyborczej" Karol Fiedor.

 Wizualizacja budynku, który ma powstać na rogu ulic Sikorskiego i 28 Czerwca, czyli na terenie zwanym Las Vildas Wizualizacja budynku, który ma powstać na rogu ulic Sikorskiego i 28 Czerwca, czyli na terenie zwanym Las Vildas  MAT. DUDA DEVELOPMENT

Za nową inwestycję odpowiedzialna jest firma Duda Development. - Obiekt będzie umiejscowiony blisko narożnej granicy działki, co umożliwi stworzenie kameralnego patia od jego wewnętrznej strony. Wysokością i wyglądem elewacji inwestycja nawiązywać będzie do otaczającej ją zabudowy - przekonuje przedstawiciel dewelopera Gabriela Jakimik.