Firma TomTom jest jednym z międzynarodowych gigantów na rynku map i nawigacji. To konkurencja dla Google, z ich map korzysta m.in. Apple. Firma zapowiedziała inwestycję w Poznaniu we wrześniu ubiegłego roku, teraz zaczyna pracę w nowym biurowcu przy ul. Za Bramką w centrum miasta.

PRZECZYTAJ TAKŻE: Nowa firma od technologii inwestuje w Poznaniu. Planuje zatrudnić dwustu pracowników

Jaśkowiak dziękuje

W czwartek TomTom oficjalnie otworzył poznańską siedzibę. – Znaleźliśmy tu w Poznaniu fantastyczne miejsce, bardzo blisko historycznego centrum miasta – mówi Harold Goddijn, współzałożyciel firmy, który przyjechał na otwarcie nowej siedziby w Polsce. TomTom wywodzi się z Holandii i działa już na rynku prawie 30 lat. – TomTom jest pionierem technologii, jeśli chodzi o mapy cyfrowe, które każdego dnia służą milionom, a nawet miliardom ludzi na całym świecie. To technologie, które pozwalają sprawdzać mapy w telefonach, meandrować w ruchu ulicznym, unikać korków – opowiada Goddijn.

PRZECZYTAJ TAKŻE: Znalazł się inwestor dla Piotra i Pawła. Skończą się problemy sieci?

Na otwarciu pojawił się prezydent Jacek Jaśkowiak, który dziękował zarządowi firmy za wybór Poznania. – Cieszę się, że siedziba jest tak blisko centrum miasta. To również ma wpływ na kształtowanie tego centrum, tutaj jest nasze serce i historia. Ale to serce może żyć tylko wtedy, gdy jest pompowana świeża krew. Dzięki tego typu biurom centrum tętni życiem – mówi Jaśkowiak.

Szukają pracowników

Pracownicy poznańskiego oddziału mogą mieć wpływ na rozwój samochodów autonomicznych, czyli takich, które są sterowane przez komputer i nie potrzebują kierowcy. – Pracujemy nad mapami o wysokiej dokładności, z precyzją do 10 cm. Właśnie te mapy są potrzebne samochodom autonomicznym, bez nich pojazd nie jest w stanie się poruszać – tłumaczy Grzegorz Leopold, dyrektor biura w Poznaniu.

PRZECZYTAJ TAKŻE: Palarnia kawy Astra w połowie roku wyprowadzi się z Poznania. Ale zostawi na Garbarach sklep

Siedziba główna TomTom jest w Amsterdamie, ale firma ma swoje oddziały w 37 krajach, a jej mapy cyfrowe obejmują 137 państw. W Polsce TomTom ma już biuro w Łodzi, gdzie zatrudnia ok. 800 osób. Obecnie w biurze w Poznaniu pracuje 20 osób, ale docelowo ma być ich setka. W poznańskim oddziale potrzebni są głównie inżynierowie o wysokich kwalifikacjach. TomTom prowadzi rekrutację i przyznaje, że o specjalistów nie jest łatwo. – Myślę, że firma ma wiele atutów, by przyciągać najlepszych. Gwarantujemy zarobki na wysokim poziomie, ale myślę, że ważniejsze są wyzwania intelektualne i technologiczne. Kadra o wysokich kwalifikacjach lubi pracować nad rozwiązaniami, które nie są łatwe, ale służą milionom ludzi na całym świecie. To przyciąga pracowników – przekonuje Grzegorz Leopold. Firma liczy na absolwentów Politechniki Poznańskiej, której przedstawiciele byli na oficjalnym otwarciu biura.