Wiele jest w naszym kraju konkursów gospodarczych, do których wystarczy wysłać zgłoszenie i wpłacić (zwykle całkiem pokaźne) wpisowe, by w blasku fleszy odbierać statuetki i dyplomy. Poznański Lider Przedsiębiorczości do nich nie należy. Tutaj trzeba poddać się surowemu regulaminowi i ocenie profesjonalnej firmy consultingowej. Zaś w kapitule zasiadają samorządowcy, naukowcy, przedsiębiorcy i bankowcy.
– Ten konkurs jest dla naprawdę najlepszych przedsiębiorców, którzy chcą i potrafią pochwalić się swoimi dokonaniami, zyskami, know-how. Dlatego nie mam żadnych wątpliwości, że ci, co biorą w nim udział, to rzeczywiście solidne firmy. One, zgłaszając się do konkursu, godzą się np. na prześwietlenie swoich finansów, a nie wszyscy są na to gotowi – mówił Jędrzej Solarski, zastępca prezydenta Poznania, który w ubiegłym roku przewodniczył pracom jury.
Czternaście edycji za nami
Konkurs o tytuł Poznańskiego Lidera Przedsiębiorczości to wspólne przedsięwzięcie władz Poznania i powiatu poznańskiego. Podzielony jest na cztery kategorie: start-up, mikro, mały i średni przedsiębiorca. Organizatorzy chcą pomóc firmom w budowaniu trwałej pozycji na rynku, a także w promocji innowacyjnych produktów, usług i technologii. Kto może liczyć na wyróżnienie? Ten, kto notuje pierwsze sukcesy na rynku, posiada ciekawą ofertę, wykorzystuje innowacje i nowoczesne metody organizacji pracy, a prowadzona przez niego działalność jest przyjazna ludziom i środowisku.
– W samym Poznaniu zarejestrowanych jest ok. 111 tys. firm. Chcemy docenić przedsiębiorców za to, że podjęli ryzyko działalności gospodarczej. Konkurs da im większą wiarygodność i większą rozpoznawalność – mówi Joanna Jajus, dyrektor wydziału działalności gospodarczej i rolnictwa urzędu miasta.
W czternastu edycjach konkursu przyznano do tej pory 89 tytułów Poznańskiego Lidera Przedsiębiorczości, 118 wyróżnień, a także dziesięć certyfikatów Poznańskiego Lidera Przedsiębiorczości Akademickiej.
– Udział w takim przedsięwzięciu jest z korzyścią zarówno dla samych firm, jak i mieszkańców powiatu oraz samego Poznania. Bo to jest docenienie firm, które notują sukcesy na rynku. Do tego stawiają na przedsiębiorczość i działalność społeczną, a także posiadają ciekawą ofertę oraz rzetelnie wywiązują się ze swoich zobowiązań – podkreśla Jan Grabkowski, starosta poznański i przewodniczący tegorocznej kapituły konkursowej.
Laureaci są zadowoleni
Wśród ubiegłorocznych laureatów była m.in. spółka Neptis. To właśnie pracujący w niej ludzie stoją za sukcesem słynnego Yanosika, bezpłatnej aplikacji, która łączy w sobie funkcję nawigacji i asystenta kierowcy. Umożliwia ona wzajemne informowanie się o sytuacji na drodze. Dzięki technologii live-traffic wyznacza optymalną trasę w oparciu o dane na temat aktualnego natężenia ruchu.
– Poznań jest miastem przyjaznym biznesowi. Konkurs Poznański Lider Przedsiębiorczości, w którym mieliśmy przyjemność uczestniczyć, o tym świadczy. Ogromnie cieszy nas fakt, że władze miasta dają takim firmom jak nasza możliwość promowania swojej działalności i tym samym wspierają lokalny biznes – mówił w rozmowie z „Wyborczą” Adam Tychmanowicz, prezes Neptisa, który wygrał w ub.r. w kategorii mały przedsiębiorca.
Najlepszym start-upem została z kolei firma Notinote, która zajmuje się m.in. aplikacjami pomagającymi znaleźć... rzeczy zagubione. Notinote również docenia współpracę z miastem. – Jesteśmy nie tylko fachowcami, ale i pasjonatami. Miasto to docenia. Nie poprzestaliśmy jedynie na stworzeniu technologicznego rozwiązania. Podjęliśmy również działania edukacyjne – mówi prezes Piotr Kurowski. I wymienia: – Zorganizowaliśmy np. największy darmowy Ogólnopolski Projekt Edukacyjny „Podróże Misiołanków”, skierowany do przedszkolaków. Został on objęty patronatami prezydenta Poznania oraz prezydent Warszawy. Dla nieco starszych dzieci i ich rodziców, stworzyliśmy cykl filmików poradnikowych na YouTube „Tosia Samosia”. Wyposażamy uczniów w urządzenia notiOne, by każdy rodzic mógł sprawdzić na aplikacji, czy jego dziecko bezpiecznie dotarło do szkoły – podkreśla Kurowski.
Każdy z laureatów może przez trzy lata posługiwać się tytułem Poznański Lider Przedsiębiorczości. To jest duży atut zwłaszcza w tych dziedzinach gospodarki, gdzie konkurencja jest spora, a taka jest np. branża szkoleniowa. W kategorii mikroprzedsiębiorcy w ub.r. zwyciężyła Akademia Rozwoju Kompetencji. Jak się jej udaje wyprzedzać konkurencję? – W branży szkoleniowo-doradczej ważna jest umiejętność przekucia działań rozwojowych na wymierne efekty i za to właśnie cenią nas kontrahenci. Poza tym cały czas śledzimy potrzeby klientów i dopasowujemy się do sytuacji na rynku. Bez tego nie da się przyciągnąć klienta – uważa Maciej Sasin, szef firmy.
I wreszcie za najlepszego średniego przedsiębiorcę uznano w 2017 r. spółkę Euroklimat, która jest m.in. generalnym wykonawcą instalacji sanitarnych oraz elektrycznych. Firma powstała równo 20 lat temu w jednym z poznańskich garaży, a dziś ma swoje przedstawicielstwa m.in. w Warszawie, Gdańsku i Wrocławiu. Do czego firma przyłożyła rękę w samym Poznaniu? – To np. budynek Concordii Design przy Kaponierze. Wykonaliśmy także instalacje w Galerii MM czy w nowym Dworcu PKP. Wymienię także inwestycję Volkswagena we Wrześni. Tam z kolei wykonaliśmy bardzo trudną technicznie instalację wentylacji w budynku lakierni. Uczestniczyliśmy również w budowie podpoznańskiego Amazona – wylicza Adam Durkiewicz, prezes spółki Euroklimat.
Nagrody za 15 tys. zł
Oprócz tytułu Poznański Lider Przedsiębiorczości na tegorocznych laureatów czekają nagrody o wartości ponad 150 tys. zł. Np. Uniwersytet Ekonomiczny, UAM oraz Politechnika Poznańska ufundowały bezpłatne studia podyplomowe. Międzynarodowe Targi Poznańskie udostępnią powierzchnię wystawienniczą, a PKO BP zwolnieni z prowizji od usług bankowych na 5 lat.
– Przykłady liderów z poprzednich edycji dowodzą, że udział w tym konkursie naprawdę się opłaca. Firmy są bardziej rozpoznawalne na rynku, a swoimi sukcesami dzielą się na krajowych i zagranicznych konferencjach, a także targach czy misjach gospodarczych. To są liderzy gospodarczy naszego regionu, którzy promują jednocześnie miasto i powiat poznański – podsumowuje starosta Grabkowski.
Gala Poznańskiego Lidera Przedsiębiorczości odbędzie się w środę, 18 kwietnia w Hotelu Bazar i będzie jednym z elementów Dni Przedsiębiorczości Poznań, które potrwają od 18 do 22 kwietnia. Więcej informacji o konkretnych szkoleniach, wykładach i spotkaniach można znaleźć na stronie www.poznan.pl.