Polska jest w światowej czołówce producentów mebli. Ale meble trzeba jakoś produkować – znane marki potrzebują odpowiednich maszyn do obróbki drewna. To one pomagają wprowadzić w życie wizję projektanta szafy czy stołu.
Nowoczesne maszyny do obróbki drewna powstają pod Poznaniem – w Środzie Wielkopolskiej. Tu swój zakład ma HOMAG. To międzynarodowy koncern, który skupia czterdzieści przedsiębiorstw na całym świecie. W skład koncernu wchodzą spółki produkcyjne, dystrybucyjne i serwisowe. HOMAG Polska jest częścią grupy prowadzącej działalność produkcyjną, sprzedażową i serwisową w branży maszyn i urządzeń do obróbki drewna. – Naszymi klientami są zarówno małe i średnie zakłady produkcyjne, jak i te produkujące na skalę światową, np. Ikea, Forte, Nowy Styl – mówi Maciej Stajewski, managing director.
HOMAG postanowił rozwijać się w Polsce. – Nowe centrum zlokalizowane będzie w Poznaniu. Nie bez przyczyny. Poznań jest miastem akademickim o olbrzymim potencjale gospodarczym, przemysłowym, rozwojowym w niedalekim położeniu od Środy Wielkopolskiej, gdzie zlokalizowana jest fabryka HOMAG Polska. Dzięki temu pracownicy będą mieli ciągły kontakt z produkcją i innymi działami firmy – tłumaczy Maciej Stajewski.
Światowy gracz
HOMAG jest obecny w ponad stu krajach, zatrudnia około 6400 pracowników. Swój udział w rynku szacuje na ponad 30 procent. Firma oferuje nie tylko urządzenia do obróbki drewna, ale też montaż maszyn, ich serwis oraz nowoczesne oprogramowania. Dzięki maszynom i instalacjom HOMAG klienci produkują meble salonowe i biurowe oraz kuchenne, parkiety i podłogi laminowane, okna, drzwi, schody lub kompletne domy drewniane. Koncern sprzedaje zarówno pojedyncze maszyny dla firm rzemieślniczych, jak i kompletne linie produkcyjne dla firm. – Jesienią zeszłego roku pojawił się pomysł utworzenia nowoczesnego centrum inżynieryjnego, idącego z duchem czasu i skupiającego grono młodych, zdolnych inżynierów z pasją – opowiada Stajewski. Centrum inżynieryjne powstaje w kompleksie biurowym Business Garden na poznańskim Grunwaldzie. Do tej pory HOMAG prowadził w Polsce działalność produkcyjną i sprzedażową, a w nowym centrum pracownicy skupią się na pracy konstrukcyjnej, intelektualnej.
Struktura nowego centrum w Poznaniu podzielona będzie na kilka obszarów. Potencjalni pracownicy powinni znaleźć coś dla siebie. Pierwszy to „R&D” zajmujący się rozwojem nowych produktów i technologii. Drugi dział to „Product Management”, czyli zarządzanie produktem w zależności od trendów panujących na rynku. Trzeci obszar to „Application Engineering” – projektowanie kompleksowych linii produkcyjnych i dostosowanie rozwiązań firmowych do potrzeb klienta. Jako ostatni obszar Maciej Stajewski wymienia „Order Engineering”, czyli przygotowanie dokumentacji produkcyjnej na podstawie opisu maszyny (przetwarzanie języka techniki, czyli tego, co na rysunkach, na język zrozumiały dla działu produkcji). W nowo otwieranym biurze specjaliści będą m.in. rozwijać i udoskonalać nowatorską technologię wirtualnego uruchamiania maszyn, która ma skrócić czas rozruchu linii produkcyjnej.
Rekrutują i… testują
HOMAG potrzebuje pracowników. Poszukuje inżynierów z obszaru konstrukcji mechanicznej, elektrycznej, programistów i projekt managerów. Rekrutacja nowych pracowników trwa od kilku miesięcy. W pierwszym etapie HOMAG planuje zatrudnić 110 osób. Chętni znajdą pracę zarówno w zakładzie w Środzie Wielkopolskiej, jak i w nowym centrum w Poznaniu.
Dlaczego warto zainteresować się rekrutacją? – Praca w HOMAG to nie tylko praca, wspieramy naszych pracowników na każdym szczeblu zawodowym i towarzyszymy im na ścieżce kariery – przekonuje Stajewski. I dodaje: – Zatrudnienie w firmie HOMAG to przede wszystkim odpowiedzialne zadania i obiecujące perspektywy. Rozwijamy się błyskawicznie, docelowo planujemy powiększyć produkcję i tym samym zwiększyć zatrudnienie. Polska odgrywa bardzo istotną rolę w przemyśle meblarskim, ponieważ jest jednym z większych eksporterów mebli w Europie, dlatego zaawansowana produkcja i rozwój technologii to dalsza koncepcja działalności przedsiębiorstwa – zapowiada Maciej Stajewski. Firma zamierza podwoić swoją wielkość w Wielkopolsce w najbliższym czasie i powiększyć powierzchnię produkcyjną, zatrudnić więcej osób. A już teraz firma jest znaczącym pracodawcą. – HOMAG Polska zatrudnia w siedzibie swojej firmy w Środzie Wielkopolskiej już ponad 700 osób. To tutaj właśnie produkujemy maszyny i urządzenia dla przemysłu drzewnego i meblarskiego – wskazuje Maciej Stajewski.
Firma zaczyna pracę w nowym biurze na Grunwaldzie w czerwcu, a oficjalne otwarcie planuje na lipiec. HOMAG ma do zagospodarowania prawie tysiąc metrów kwadratowych.