opowiada:

Monika Zydorczak, Accountant w Carl Zeiss Shared Services

Monika ZydorczakMonika Zydorczak Carl Zeiss Shared Services

Udział w wydarzeniach organizowanych na skalę krajową jest dość prosty – wpisujesz się na listę i dostajesz wytyczne co zrobić. Jeśli chodzi jednak o pracowników Zeiss’a rzecz ma się zupełnie inaczej. W naszej firmie powołano specjalny zespół CSR (ang. corporate social responsibility), czyli nic innego jak zespół ludzi, którzy odpowiadają za organizację akcji charytatywnych i społecznych. Przedsiębiorstwo liczące około 100 pracowników, w zespole CSR ma ich aż 9. Czyż to nie wspaniałe? Osoby te na co dzień wykonują swoją regularną pracę, jednak poza tym bardzo intensywnie angażują się w życie społeczne. Są to ludzie z zupełnie różnych środowisk, w różnym wieku, piastujący zupełnie różne stanowiska. Łączy ich jedno – miłość do bliźniego i chęć pomocy tym, którzy sami nie są w stanie sobie radzić.

Monika ZydorczakCarl Zeiss Shared Services

Możecie się zastanawiać skąd to wszystko wiem. Znam dobrze ten zespół, gdyż sama od ponad roku stoję na jego czele. Dzięki temu dokładnie wiem, jak taka działalność wygląda i mogę z czysty sercem powiedzieć, że są to ludzie o wielkich sercach i zaangażowaniu. Oczywiście, żadna z akcji, mimo fantastycznej organizacji, nie miałaby większego sensu, gdyby nie reszta zespołu, która także chce pomagać. Bo to właśnie pozostali pracownicy naszej firmy informują nas o organizacjach potrzebujących pomocy, czy lokalnych akcjach społecznych organizowanych w ich gminach czy dzielnicach, w które chcieliby zaangażować jak największą liczbę osób. Dzięki myśleniu pro-społecznemu firma Carl Zeiss Shared Services pomaga, jak tylko zdoła osobom ubogim, chorym, samotnym, ale także fundacjom opiekującym się porzuconymi i schorowanymi zwierzętami.

Nasz zespół CSR został założony w 2014 roku, a jego skład zmieniał się co roku. Tak jak wspominałam, obecnie liczy 9 członków, ale tak naprawdę we wszystkich wydarzeniach pomagają wszyscy pracownicy nienależący na stałe do zespołu.

Zeiss BreakfastZeiss Breakfast Carl Zeiss Shares Services

Od kilku lat zespół CSR organizuje tzw. Big Zeiss Breakfast. Tego dnia, zamiast śniadania w kantynie, oferujemy zakup kanapek, ciast, sałatek, pysznych deserów czy świeżych soków owocowych przygotowanych w całości samodzielnie przez pracowników firmy. Cały dochód z tego wydarzenia przekazywany jest na wsparcie wybranej fundacji. W 2018 roku datki zostały przekazane na Fundację Stworzenia Pana Smolenia, dla której kupiliśmy trampolinę i kilka zabawek dla dzieci odwiedzających Fundację w celu rehabilitacji. Pamiętam także o smakołykach dla koni, które w tej rehabilitacji biorą czynny udział. W poprzednich latach, dzięki tej inicjatywie kupiliśmy prezenty wielkanocne dla dzieci z domu dziecka – Centrum Wspierania Rodzin „Swoboda”. Z kolei rok wcześniej zebrane środki przekazaliśmy na zakup książek i czytanek dla dzieci, które są pod opieką Fundacji Serdecznik i biorą udział w akcji „Oddział Bajka – Wędrująca Szpitalna Biblioteka”.

W międzyczasie w marcu 2016 roku firma wspomogła koleją fundację – Mam Marzenie. Postanowiliśmy spełnić marzenie Julii – chorej dziewczynki, która od zawsze marzyła o tym, by jeździć konno. Dzięki zaangażowaniu Zespołu CSR i pracowników Carl Zeiss, Julia odwiedziła stadninę, gdzie miała okazję pod czujnym okiem instruktora wsiąść na upragnionego konia i się na nim przejechać. Obdarowaliśmy ją też tego dnia zabawkami i słodyczami, ale to przejażdżka na nowym przyjacielu zrobiła na niej największe wrażenie.

Poznań Business RunPoznań Business Run Carl Zeiss Shared Services

Już od 6 lat firma Carl Zeiss aktywnie wspiera fundację Jasia Meli „Poza Horyzonty” poprzez udział w biegu charytatywnym „Poznań Business Run”, a wcześniej 2 lata z rzędu jako jeden z organizatorów imprezy. W ubiegłym roku nasze 3 drużyny także godnie reprezentowały firmę w tej pięknej inicjatywie.

'Siwa' - adoptowana przez firmę Carl Zeiss oślica'Siwa' - adoptowana przez firmę Carl Zeiss oślica Carl Zeiss Shares Services

W Carl Zeiss Shared Services nie zapominamy też o schorowanych i bezdomnych zwierzętach. Od wielu lat zbieramy datki i karmę dla podopiecznych schroniska w Poznaniu przy ulicy Bukowskiej oraz dla innych schronisk na terenie Wielkopolski. Oprócz wspierania schronisk, zespół CSR pomógł także fundacji „Przystań Ocalenie”, która pod swoją opieką ma ponad 300 zwierząt, w tym konie, krowy, lisy czy kury. Mogliśmy im pomóc dzięki zbiórce karmy dla zwierząt, a także koców, czy kołder do wyścielenia ich kojców. W poprzednich latach wspomogliśmy Hospicjum dla bezdomnych kotów w Toruniu, które znalazło się w ciężkiej sytuacji materialnej, a także schronisku dla zwierząt w Białogardzie oraz Fundacji „Zwierzęce marzenia”, w której wspaniali ludzie bezinteresownie niosą pomoc porzuconym zwierzętom. Firma Carl Zeiss w 2014 roku adoptowała również oślicę imieniem Siwa w Poznańskim zoo i do dziś regularnie przekazuje fundusze na jego utrzymanie.

'Szlachetna Paczka''Szlachetna Paczka' Carl Zeiss Shared Services

Od 2013 roku angażujemy się także w akcję „Szlachetna Paczka” pomagając potrzebującym rodzinom. Poprzez udział w takich akcjach pracownicy firmy udowadniają, jak wielkie mają serca. Do każdej z potrzebujących rodzin zawożonych jest od kilku do kilkunastu dużych kartonów z żywnością, artykułami chemicznymi oraz wieloma upominkami i artykułami pierwszej potrzeby.

W roku 2018 zbieraliśmy także ubrania, pościel i koce dla bezdomnych i wykluczonych ze społeczności osób zgromadzonych wokół fundacji „Barka” oraz schroniska dla bezdomnych przy ul. Borówki w Poznaniu.

Ukoronowaniem naszej działalności było wyróżnienie w plebiscycie Poznański Wolontariusz Roku 2018 w kategorii Wolontariat pracowniczy za naszą działalność. Był to dla nas ogromny zaszczyt, ale i dodatkowa motywacja, co zdecydowanie zmobilizowało nas do jeszcze intensywniejszych działań na rzecz lokalnej społeczności.

Carl Zeiss SSCCarl Zeiss SSC Piotr Skórnicki

Praca w firmie z branży księgowej nie musi być nudna i monotonna, gdy w międzyczasie możesz angażować się w wiele akcji dobroczynnych dzieląc się swoimi pasjami, zdolnościami czy po prostu dobrym sercem i słowem. Wokół nas jest mnóstwo ludzi i zwierząt potrzebujących pomocy. Wystarczy czasem jedynie podać im pomocną dłoń. Bardzo się cieszę, że trafiłam do Carl Zeiss Shared Services, firmy, która tak bardzo angażuje się pomoc innym. Dzięki temu bardziej doceniamy to, co mamy i zauważamy jak wiele możemy dać z siebie innym, a przy okazji uszczęśliwić i nas samych. Cieszy mnie także fakt, że nie tylko w zespole CSR są osoby, które chcą pomagać. Zespół ten składa się jedynie z koordynatorów akcji, w które angażuje się cała firma i wspólnie cieszy się z sukcesów. Dołącz do nas i razem z nami pomagaj lokalnej społeczności.