Grenoble we Francji – tam w 1967 roku Serge Kampf założył firmę Sogeti, kładąc podwaliny pod Capgemini. Potem, w wyniku przejęcia przez niego przedsiębiorstw CAP i Gemini Computer Systems świadczących usługi IT, powstała marka będąca dziś jedną z wiodących, globalnych firm oferujących m.in. usługi konsultingowe, technologie informatyczne i outsourcing. Zatrudnia blisko dwieście tysięcy osób w około czterdziestu krajach, działa od Nowej Zelandii, Stanów Zjednoczonych i Brazylii po Chiny, Maroko i Europę. Do Polski Capgemini trafiło w roku 1996.

Poznań silny kadrą

Trzynaście lat później Capgemini pojawiło się we Wrocławiu. Powstało tam centrum rozwoju oprogramowania i usług informatycznych Capgemini Software Solutions Center. Specjalizuje się w projektowaniu, tworzeniu, testowaniu i wdrażaniu indywidualnych rozwiązań w oparciu o nowoczesne technologie programistyczne, zatrudnia ponad tysiąc osób.

W styczniu ubiegłego roku Capgemini Software Solutions Center ruszyło w stolicy Wielkopolski. – Capgemini rozwija się, dlatego podjęliśmy decyzję o uruchomieniu nowego centrum i zaczęliśmy szukać lokalizacji. Po wielu analizach wybraliśmy Poznań głównie ze względu na bardzo wysoki poziom wykształcenia absolwentów studiów informatycznych. Są tu solidnie wykształcone kadry, a dla nas pracownicy, którzy są ekspertami i cechują się odwagą w myśleniu, są największym priorytetem. Kolejną wartością jest lokalizacja i doskonałe połączenia lotnicze i kolejowe z i do Poznania – mówi Michał Mikucki, dyrektor oddziału Capgemini Software Solutions Center Poznań. – Tworzymy oprogramowanie głównie dla największych, globalnych klientów z rynku niemieckiego z branży motoryzacyjnej, logistycznej, telekomunikacyjnej, finansowej, a także sektora publicznego i energetyki. Są to bardzo znane na świecie marki i często spółki wysoko notowane na giełdach papierów wartościowych w swoich krajach.

Jak w rodzinie

Java, JS, Spring – to świat pracowników poznańskiego centrum. Michał Mikucki: – Zakres ekspertyzy naszych pracowników jest oczywiście dużo szerszy, ale to główne technologie. Umiejętności oraz rozwój naszych pracowników to dla nas priorytet. Nasz plan to konsekwentne budowanie zespołu złożonego ze specjalistów.

Siedziba firmy znajduje się w nowoczesnym kompleksie Business Garden przy ulicy Kolorowej 6. – Wraz z rozwojem biura przejmujemy kolejne powierzchnie. Obecnie mamy do dyspozycji jedno przestronne piętro – mówi Mikucki. Zatrudnionych jest tu niemal dwieście osób: – Mamy świadomość, że jesteśmy częścią wielkiej korporacji, ale wciąż udaje nam się w Poznaniu pracować w startupowej, bardzo rodzinnej atmosferze. Choć to dość duża rodzina. No i rozwijamy się z miesiąca na miesiąc, jednak staramy się podtrzymywać swobodne, przyjacielskie relacje w zespołach.

Rozwój firmy to rosnące zapotrzebowanie na wykwalifikowanych pracowników: poszukiwani są specjaliści IT, głównie programiści. – Szukamy ekspertów, ludzi z doświadczeniem, ale przede wszystkim otwartych na najnowsze trendy i technologie – mówi Mikucki. – Do naszego zespołu w tej chwili najbardziej poszukujemy m.in. programistów Java, specjalistów front-end (chodzi o JavaScript, Angular i inne technologie webowe) i architektów oprogramowania.

Niemiecki mile widziany

Szef poznańskiego centrum podkreśla, że szczególnie poszukiwani są specjaliści, którzy znają co najmniej podstawy języka niemieckiego. Wiąże się to z tym, że zdecydowana większość klientów oddziału to firmy niemieckie: – Na wstępie nie wymagamy koniecznie biegłej znajomości języka, ponieważ pomagamy pracownikom w jego szlifowaniu, finansując intensywny kurs. Uczęszczają na niego w godzinach pracy, trwa maksymalnie trzy miesiące – mówi Mikucki i dodaje, że jako firma chcieliby trochę „odczarować” myślenie o rynku pracy: – W opinii wielu osób utarło się, że ludzie uczą się języków obcych, by potem wyjechać i pracować za granicą. My chcemy pokazać, że można zostać w Polsce i ze znajomości języka, nawet tej w stopniu podstawowym, zrobić swój atut tu, na miejscu. My zadbamy o dalsze kształcenie takiej osoby.

Capgemini Software Solutions Center proponuje pracownikom nie tylko kursy językowe: – Zapewniamy dostęp do bogatego pakietu szkoleń technicznych, branżowych i tych z zakresu umiejętności miękkich – mówi Michał Mikucki.