Należał do ścisłej światowej czołówki twórców street artu, a uznanie zdobył na wiele lat przed swoją przedwczesną śmiercią. W Poznaniu, gdzie mieszkał i pracował, mało kto o nim słyszał. W Teatrze Ósmego Dnia można obejrzeć wystawę jego prac. Finisaż w poniedziałek.
Głośne wiersze, niepokoje kota, kafkometr. Będzie się działo tej jesieni w Teatrze Ósmego Dnia.
- Każdy z nas chce mieć swoje miejsce na ziemi, kawałek podłogi, żeby dzieci miały gdzie się bawić - mówi Monika Wińczyk z Kolektywu Analog. Przy wsparciu lokalnych aktywistów i artystów grupa uchodźczyń przygotowuje spektakl "Try walking in my shoes"
- Czas, kiedy rozmawialiśmy o tym, co dalej, był nam wszystkim potrzebny - mówi Renata Stolarska, nowa dyrektorka Teatru Ósmego Dnia. Stanowisko objęła do sierpnia 2025 roku.
Radni KO najpierw poparli pomysł połączenia obu instytucji. Ale po spotkaniu z zespołami Estrady Poznańskiej i Teatru Ósmego Dnia zdanie zmienili. Prezydent zdecydował już, że łączenia nie będzie. W teatrze mówią: - To byłoby dla nas niebezpieczne.
"To edycja wyjątkowa, podczas której będzie można zobaczyć zarówno scenicznych zawodowców, jak i OFFowych wyjadaczy grających w przeróżnych stylistykach" - informuje Renata Stolarska, p.o. dyrektor Teatru Ósmego Dnia. Festiwal odbędzie się w dniach 1-3 kwietnia.
- Dzięki temu połączeniu uda się - naszym zdaniem - zmniejszyć koszty funkcjonowania Teatru Ósmego Dnia - przekonywała Justyna Makowska, dyrektor Wydziału Kultury UM, podczas komisji kultury poświęconej m.in. dalszym losom teatru. - Jeśli chcemy ratować tę instytucję, to rozumiem, że nie bardzo dobrze się tam działo? - dopytywała radna Lidia Dudziak z PiS.
- Moja osobista historia sprawiła, że przez wiele lat byłem w środku tego systemu. Później go opuściłem i oglądam z perspektywy zewnętrznej - mówił kilka miesięcy temu prof. Tomasz Polak, w rozmowie o swojej książce "System kościelny, czyli przewagi pana K.". Opowie o niej na spotkaniu w Teatrze Ósmego Dnia.
Książka, która stała się początkiem tego spotkania, zabiera nas w podróż od Norwegii po Argentynę i RPA, od Stanów Zjednoczonych po Japonię. Ale problemy, o których opowiada, nie mają granic.
- Postacie Mahatmy Gandhiego i Martina Lutra Kinga są nadal bardziej obecne w dyskursie publicznym niż na przykład postać Rosy Parks - podkreślają organizatorzy spotkań, na które zaprasza Teatr Ósmego Dnia. Bohaterkami będą kobiety demokratycznej opozycji z lat 1976-2021. Ale nie tylko one.
Jak w świecie zorientowanym na kult młodości, wypierającym temat przemijania, zmagać się z samotnością, chorobą, brakiem środków do życia? W Teatrze Ósmego Dnia będzie można o tym posłuchać podczas spektaklu "Codzienne rytuały przetrwania".
- W najbliższym czasie planowane jest spotkanie u pana prezydenta Jędrzeja Solarskiego, którego tematem będzie przyszłość Teatru Ósmego Dnia - zapowiada Justyna Makowska, dyrektorka wydziału kultury urzędu miasta, któremu podlega teatr.
- Nasza kultura wychowuje mężczyzn w przekonaniu, że mogą traktować kobiety jak swoją własność. Wszyscy ponosimy społeczne skutki takiego myślenia - mówi Ula Kijak, reżyserka projektu z pogranicza teatru i sztuk audiowizualnych, który powstaje w Teatrze Ósmego Dnia.
Okazuje się, że nie można sądzić wykładu po dacie i tytule. Ale można mieszać z błotem dziennikarzy, nie czytając nawet ich artykułów. To nie "Gazeta Wyborcza" wywołała awanturę o wykład o nazizmie w dniu urodzin Hitlera. Trzeba mieć dużo złej woli, by to z naszego tekstu wywnioskować.
- Stanowczo protestujemy przeciwko obchodom urodzin Hitlera w Teatrze Ósmego Dnia - piszą w liście, wysłanym m.in. do prezydenta Poznania, Ministerstwa Kultury oraz Muzeum Auschwitz-Birkenau, członkowie Stowarzyszenia Rodzin Polskich Ofiar Obozów Koncentracyjnych. Organizatorzy oprotestowanego wykładu tłumaczą, że to nieporozumienie.
Jednym z impulsów, by nagrać tę opowieść, były masowe protesty po skandalicznym wyroku Trybunału Konstytucyjnego. - Pokazały, jak wiele w kwestii równouprawnienia kobiet nasze społeczeństwo ma jeszcze do zrobienia - podkreślają twórcy premierowego projektu "Niewidzialne kobiety", który powstaje w Teatrze Ósmego Dnia
To będzie przedstawienie o podróży. W głąb siebie - przez przestrzeń duchową, ale i przez tę realną, geograficzną. - Spędziliśmy bowiem, przemierzając świat, pewnie połowę naszego życia - opowiadają artyści Ósemek.
W piątek późnym wieczorem zmarł Lech Raczak, reżyser, dramatopisarz, współzałożyciel legendarnego Teatru Ósmego Dnia. Artysta zasłabł na przyjęciu noworocznym organizowanym przez prezydenta Poznania. Miał 74 lata.
Legendarny Teatr Ósmego Dnia obchodzi w tym roku 55-lecie istnienia. Jednym z jubileuszowych pokazów jest zaplanowany na piątek i sobotę "Paragraf 196 KK (ćwiczenia z terroru)". Będą też zaproszeni goście
Podczas spotkania Halina Birenbaum, pytana o to, jak udało jej się przetrwać Zagładę, znieść wszystkie te z pozoru niepojęte traumy, użyła dwóch słów: trwanie w iluzji i nadzieja. - Jak to możliwe? - spytał ktoś, wyraźnie zmieszany.
- Naszą specyfiką jest gra z przestrzenią, z ludźmi, którzy w niej funkcjonują - mówi Jacek Chmaj z Teatru Ósmego Dnia. Zespół obchodzi w tym roku jubileusz 55-lecia istnienia
Jaki film dzisiaj nakręciłby Andrzej Wajda? Jakiego filmu oczekiwaliby od niego mieszkańcy Poznania? Na te i inne pytania - także o wolność w sztuce - spróbują odpowiedzieć uczestnicy debaty, która w czwartek 7 grudnia odbędzie się w Teatrze Ósmego Dnia.
Uczuciami religijnymi, Kościołem katolickim i jego wpływem na to, co dzieje się dziś w Polsce, chcą się zająć artyści Teatru Ósmego Dnia. Zapraszają na happeningowy spektakl "Paragraf 196 KK". Udział weźmie w nim także Paweł Hajncel znany jako człowiek motyl. Premiera 15 grudnia
- To nie jest ugoda, tylko moje ustępstwo - mówi Ewa Wójciak, była dyrektorka Teatru Ósmego Dnia, o polubownym zakończeniu sądowych sporów z władzami Poznania
Na jednym z przystanków grali 7 km od granicy, na której Viktor Orban zatrzymał uchodźców płotem z drutu kolczastego. Aktorzy Teatru Ósmego Dnia pojechali tam w ramach projektu "Dom Europa". Teraz przygotowują nowe spektakle.
- Nie zaciskaj pasa. Zaciskaj pięść - to jedno z haseł poznańskiej pikiety. Tę w Poznaniu zorganizowali artyści w ramach poparcia dla pracowników Teatru Polskiego z Wrocławia.
Bogusław Kiernicki nielegalnie powiesił swój baner wyborczy na Arkadii. Twierdzi, że to żart, który ma pokazać, że wcześniej Arkadię oszpecał Teatr Ósmego Dnia.
"Hujciakowa" - tak na Facebooku poznańska radna Prawa i Sprawiedliwości Lidia Dudziak określiła dyrektor Teatru Ósmego Dnia Ewę Wójciak. - Radna Dudziak cierpi na schorzenie znane jako ciasnota umysłowa - odgryza się dyrektorka teatru, która sama po wyborze kardynała Jorge Bergoglio na papieża napisała na FB: "No i wybrali ch..."
Radni odrzucili we wtorek propozycję zmian w statucie Teatru Ósmego Dnia. Powód? - To nie jest teatr, tylko sala wykładowa dla Magdaleny Środy - mówili politycy. To oznacza, że teatr od 1 lipca będzie działał niezgodnie z prawem. - Następny krok to uchwała o likwidacji teatru - komentuje Małgorzata Grupińska-Bis z Ósemek
Copyright © Wyborcza sp. z o.o.