- Nie można bagatelizować takich gróźb - mówi Łukasz Jakubowski ze stowarzyszenia "Nigdy więcej". Kilka dni wcześniej stowarzyszenie informowało o internetowej nagonce na osoby o innym, niż biały kolorze skóry. - To wciąż fala nienawiści wobec inności i dowód, jak wiele jeszcze jest uprzedzeń w naszym społeczeństwie.
W XIX-wiecznej budowli znajdują się magazyn i ośrodek wypoczynkowy Biblioteki Raczyńskich. Urzędnicy przekonują, że obiekt na siebie nie zarabia i chcą go sprzedać. Pierwszy krok w tej sprawie radni zrobili w piątek.
- "Najdłuższa podróż", czyli książka, w której dzieli się swoimi odczuciami związanymi z działaniami wojennymi, które od roku toczą się w Ukrainie, jest już wydana, również po polsku - mówi Katarzyna Wojtaszek, rzeczniczka Biblioteki Raczyńskich. Spotkanie z Oksaną Zabużko odbędzie się w ramach cyklu "Poznańska kultura dla Ukrainy. Rok po wybuchu wojny".
- Mam na moje pomysły siedem lat i myślę, że nie wszystkie będą chude. Ja naprawdę kocham to miejsce - mówi Katarzyna Kamińska, nowa dyrektorka Biblioteki Raczyńskich w Poznaniu.
Informację w tej sprawie podał miejski portal poznan.pl. Nie ma natomiast jeszcze zarządzenia prezydenta - ma zostać przygotowane później, "po dokonaniu niezbędnych ustaleń pomiędzy organizatorem a kandydatką". Kadencja Kamińskiej zacznie się 1 września.
Komisja konkursowa zarekomenduje prezydentowi kandydaturę Katarzyny Kamińskiej na stanowisko nowej dyrektorki Biblioteki Raczyńskich w Poznaniu. Obecna szefowa instytucji Anna Gruszecka nie wzięła udziału w konkursie. Zarzucano jej mobbing i niegospodarność.
O stanowisko dyrektora Biblioteki Raczyńskich walczy sześć osób, w tym szefowa Wydawnictwa Miejskiego Posnania. Obecna dyrektorka Anna Gruszecka nie wzięła udziału w konkursie. We wtorek z kandydatami rozmawia komisja konkursowa. Ale ostateczną decyzję podejmie prezydent.
Po kontroli w bibliotece radna PiS Ewa Jemielity domagała się od prezydenta interwencji "w związku z podejrzeniem mobbingu". "Nie pozostaje mi nic innego, jak podjąć przewidziane prawem działania" - odpowiada dyrektorka biblioteki Anna Gruszecka. Prezydent mógł bez konkursu przedłużyć jej kadencję. Ale się na to nie zdecydował.
Radna PiS Ewa Jemielity przeprowadziła kontrolę w Bibliotece Raczyńskich. Domaga się pilnego zbadania przez urząd miasta relacji dyrekcji i pracowników biblioteki "w związku z podejrzeniem mobbingu". Wiceprezydent Jędrzej Solarski odpowiada: - Niedługo ogłaszamy konkurs na dyrektora.
- Idealna sytuacja to taka, w której każdy czytelnik ma od siebie bibliotekę w odległości 15 minut komunikacją miejską lub samochodem. Książkomaty powstały po to, żeby dogęścić naszą sieć biblioteczną - tłumaczy Anna Gruszecka, dyrektor Biblioteki Raczyńskich w Poznaniu, dzięki której nowa książkowa inicjatywa wychodzi na ulice.
Od soboty 19 marca aż do jesieni 2023 ceremonie ślubne będą odbywały się w niedawno wyremontowanych zabytkowych wnętrzach gmachu Biblioteki Raczyńskich przy pl. Wolności. Już pierwszego dnia odbędzie się tam 15 takich uroczystości.
- Wiersze, baśnie, powieść, literatura popularnonaukowa, dla dzieci i młodzieży - opowiada o nowych bibliotecznych zbiorach Katarzyna Wojtaszak, rzeczniczka Biblioteki Raczyńskich. Nowe książki - po ukraińsku - przyjechały tu w poniedziałek.
Pyry tygodnia przyznajemy - jak sama nazwa wskazuje - co tydzień. I tak od jesieni 1993 r. Biała to wyróżnienie za to, co warte docenienia. Czarna - wręcz przeciwnie.
Książkomaty - czyli samoobsługowe wypożyczalnie przypominające paczkomaty - to nowa inicjatywa poznańskiej Biblioteki Raczyńskich. Urządzenia zaczną działać już na przełomie marca i kwietnia. W miejscach, gdzie brakuje bibliotek.
- Oferta będzie szeroka, żeby każdy znalazł coś dla siebie - mówi Anna Gruszecka, dyrektor Biblioteki Raczyńskich w Poznaniu i Festiwalu Ludzie Książki, który rozpoczął się we wtorek. W ramach jego otwarcia została zaprezentowana wypożyczalnia, jakiej dotąd w Polsce nie było.
Co jeszcze czytaliśmy najchętniej w 2021 roku? Na tak postawione pytanie nie byłoby łatwo odpowiedzieć. Wiemy za to, co najczęściej wypożyczali młodsi i starsi poznaniacy z Biblioteki Raczyńskich
Członkowie komitetu piszą o "niewłaściwym zarządzaniu Biblioteką i upadku jej rangi w środowisku bibliotekarskim w całym kraju". A kolejni pracownicy odchodzą.
Na razie w Poznaniu stanęło dziewięć książkomatów. Docelowo będzie ich 11. Mają służyć mieszkańcom dzielnic, gdzie nie ma filii Biblioteki Raczyńskich albo jest do niej daleko.
W zabytkowym pałacu od lat 80. mieszczą się magazyny biblioteki. Jest tam również ośrodek wypoczynkowy. Dyrektorka Biblioteki Raczyńskich Anna Gruszecka: - Zostaliśmy zmuszeni do cięcia kosztów. Jedną z konsekwencji jest zawieszenie działalności prowadzonej w pałacu.
"Czytanie wzmacnia" - pod takim hasłem upłynie tegoroczna Noc Bibliotek u Raczyńskich. Zaplanowano rozmowy o tym, jak czytając, wzmocnić ducha i ciało. Będzie wycieczka śladami słynnych założycieli, a najmłodsi zostaną zaproszeni do wzięcia udziału w wyjątkowej olimpiadzie.
Znany krytyk kulinarny od zeszłego roku na zaproszenie Poznańskiej Lokalnej Organizacji Turystycznej przyjeżdża do Poznania i testując lokalne potrawy, opowiada o stolicy Wielkopolski. Tym razem przyjął zaproszenie Biblioteki Raczyńskich.
11 książkomatów w różnych punktach Poznania ma ułatwić mieszkańcom wypożyczenie lektury. Staną tam, gdzie do najbliższej filii Biblioteki Raczyńskich jest daleko.
W nowym cyklu spotkań z pisarzami "Porannik książkowy" Biblioteka Raczyńskich w Poznaniu chce poruszać tematy ważne społecznie
- Miniony rok udowodnił, że odważne i nietuzinkowe rozwiązania są niezbędne, aby dotrzeć z działaniami kulturalnymi do odbiorców - mówi Katarzyna Wojtaszak, rzeczniczka prasowa Biblioteki Raczyńskich.
Od poniedziałku czytelnicy Biblioteki Raczyńskich znów mogą korzystać z czytelni w gmachu głównym przy pl. Wolności. Nie jest to jednak ta sama czytelnia co wcześniej.
- W poniedziałek, 3 sierpnia przywracamy w Bibliotece Raczyńskich wolny dostęp do półek oraz wznawiamy stacjonarną działalność kulturalną - zapowiada rzecznik instytucji Katarzyna Wojtaszak. Z czego dokładnie czytelnicy będą mogli korzystać?
Pani Teresa przetrzymała książki wypożyczone z Biblioteki Raczyńskich, bo nie wychodziła z domu w czasie epidemii. Kary nie mogła zapłacić kartą, więc kolejnych książek nie chciano jej już wypożyczyć
Zamknięte będą czytelnie, kąciki dziecięce, a biblioteka będzie przyjmować zwroty i wypożyczać książki zamówione mailowo i telefonicznie. Oddawane książki trafią na 7-dniową kwarantannę. Otwierają się też dwa poznańskie muzea - również z obostrzeniami.
Sprzęt przekazała w poniedziałek poznańskiej bibliotece jedna z największych fundacji oświatowych - Ogólnopolski Operator Oświaty. Rozpoczęła się też realizacja projektu, w ramach którego pracownicy przejdą szkolenia w zakresie podnoszenia swoich kompetencji cyfrowych.
- To raczej spojrzenie przekrojowe niż omawianie konkretnych lektur - zapowiada Katarzyna Wojtaszak, rzeczniczka Biblioteki Raczyńskich, która w ten weekend organizuje jeden z wykładów dla maturzystów online. Temat: literatura czasów wojny i okupacji oraz Holocaustu.
Zakończył się remont Biblioteki Raczyńskich na Łazarzu. W środę drzwi filii przy ul. Lodowej zostały na powrót otwarte dla mieszkańców. - Mamy nadzieję, że liczba czytelników po remoncie się zwiększy - mówił prezydent Poznania Jacek Jaśkowiak podczas oficjalnego otwarcia biblioteki.
W maju przypadnie setna rocznica urodzin Leopolda Tyrmanda, pisarza, popularyzatora jazzu, jednej z najbarwniejszych osobowości powojennej Warszawy. Poświęcone mu spotkanie - w czwartek w Bibliotece Raczyńskich
Familijny film "Tarapaty 2", który swoją premierę będzie miał w 2020 r. częściowo kręcony jest w Poznaniu. Grają w nim m.in. Zbigniew Zamachowski i Joanna Szczepkowska". W plan filmowy na kilka dni zamieniła się Biblioteka Raczyńskich i Muzeum Narodowe.
Ich wydany niedawno album "Za niebawem" to m.in. odniesienia do spraw społecznych i pytania o kondycję człowieka w niełatwych czasach. W Poznaniu w sobotę zagra grupa Voo Voo. To niejedyny koncert tego weekendu.
Strzelnica laserowa, wspólne medytowanie wśród obrazów, piosenki Osieckiej, spacer po zabytkowym zamku czy jazzowy maraton - to tylko niektóre z 250 wydarzeń, które odbyły się w tym roku podczas poznańskiej Nocy Muzeów. Po raz pierwszy drzwi otworzyło muzeum policyjne.
Historyczny gmach biblioteki przy placu Wolności odzyska swoją biblioteczną funkcję. Znów będzie można czytać w nim książki, a także posłuchać muzyki lub po prostu posiedzieć na słonecznym balkonie.
Kolejne ułatwienie dla niepełnosprawnych mieszkańców Poznania: na telefoniczne zamówienie pracownicy Biblioteki Raczyńskich dowiozą im do domu książki, audiobooki czy filmy.
Widz tych filmików wie też, że bohaterowie to matoły. Zostali specjalnie tak bardzo przerysowani, żeby mądrzejszymi, bardziej wyrobionymi od nich poczuło się możliwie jak najwięcej ludzi.
O Muzeum Narodowym w Poznaniu usłyszeli wszyscy za sprawą niekonwencjonalnych teledysków. "Miłość za regałem" Biblioteki Raczyńskich też biła w sieci rekordy popularności. Tą samą ścieżką postanowili pójść studenci teologii, którzy do nauki chcą zachęcić jazdą na rowerze, albo pobytem w siłowni. Tego jeszcze w Polsce nie było.
Biblioteka Raczyńskich udostępniła nakręcony w czytelni klip z przeróbką hitu Sławomira. W internecie zawrzało - jedni chwalą za poczucie humoru i dystans, inni krytykują za schlebianie najniższym gustom. A co na to Sławomir?
Copyright © Wyborcza sp. z o.o.