Cyfrowe Repozytorium Lokalne (Cyryl) przygotowało
trzynaście kolekcji tematycznych - od najstarszych zachowanych wizerunków po fotografie świątyni z kwietnia 2016 roku.
- Katedra wiązana jest z początkami państwa polskiego, przyjęciem chrześcijaństwa i miejscem pochówku pierwszych władców Polski. W sensie architektonicznym jest konglomeratem nawarstwień historycznych, stylów i epok. A w rzeczywistości jest budowlą, w której drzemią emocje wielu pokoleń poznaniaków - uważa Danuta Bartkowiak, koordynatorka Cyryla.
Z pewnością jest też pomnikiem historii i świadkiem zawiłych dziejów Poznania, Wielkopolski i Polski. Przez tysiąc lat jej architektura odzwierciedlała preferencje stylistyczne kolejnych budowniczych i czasów, w których przyszło im budować. Najwcześniejszą, przedromańską świątynię wielokrotnie przebudowywano i rozbudowano, najpierw formując na kształt romański, potem gotycki, by w XVIII wieku ubrać ją w kostium klasycystyczny, w którym dotrwała do 1945 roku.
Los chciał, że przebudowy katedry nie były dziełem przypadku, rzadko też celowego działania. Prawie za każdym razem za decyzją o przebudowie stała tragedia - pożar, huragan, katastrofa budowlana lub wojna. Z ruin i zgliszcz katedra podnosiła się dłużej lub krócej, ale zawsze inna. II wojna światowa nie wyrządziła katedrze aż tak wielkiej szkody, ale ówcześni decydenci, zafascynowani gotykiem jako najdoskonalszym stylem w architekturze i dodatkowo zainspirowani wynikami trwających równocześnie z odbudową badań archeologicznych, zdecydowali o jej regotyzacji. - Do końca się nie powiodła i mamy dzisiaj w Poznaniu przeskalowany gotycki korpus, zbyt wysokie, gotyckie wieże nakryte barokowymi hełmami, barokowe wnętrza kaplic ocalałe z wojennej pożogi i romańskie grobowce w podziemnych kryptach. Ta budowla z jednej strony zadziwia, z drugiej jednak pokazuje skomplikowane dzieje społeczne i polityczne Poznania i Wielkopolski oraz zmienność upodobań estetycznych - mówi Danuta Bartkowiak.
Etapy powojennej, trwającej 11 lat przebudowy katedry pokazują unikalne, dotychczas nie publikowane w takiej liczbie zdjęcia. Na Cyrylu znalazło się dokładnie 1050 fotografii, wszystkie ze zbiorów Biura Miejskiego Konserwatora Zabytków w Poznaniu. Dodatkowo, jeden
niezwykły film z nich zmontowany - pokazuje zniszczoną fasadę świątyni i kolejne etapy jej regotyzacji.
NA ZDJĘCIU: Katedra od strony wschodniej ze zniszczonymi, barokowymi wieżyczkami (latarniami) prezbiterium. W czasie walk o Poznań w 1945 r. katedra na skutek ostrzału artyleryjskiego i pożaru została poważnie uszkodzona, przystępując do odbudowy postanowiono nawiązać do gotyckiej formy budowli z 1. połowy XV wieku. Z okazji 1050. rocznicy chrztu Polski portal cyryl.poznan.pl opublikował 1050 zdjęć Katedry w Poznaniu
Wszystkie komentarze