Fot. Jakub Porzycki / Agencja Wyborcza.pl
O kobietach demokratycznej opozycji
- Postacie Mahatmy Gandhiego i Martina Lutra Kinga są nadal bardziej obecne w dyskursie publicznym niż na przykład postać Rosy Parks - podkreślają organizatorzy spotkań, na które zaprasza Teatr Ósmego Dnia. Bohaterkami będą kobiety demokratycznej opozycji z lat 1976-2021. Ale nie tylko one. Cykl wydarzeń otworzyła w czwartek wystawa "Niepokorne 1976-1989", która powstała z okazji 45. rocznicy powstania Komitetu Obrony Robotników. Przypomina o zaangażowaniu opozycyjnym kobiet i roli, jaką odegrały w drodze do transformacji ustrojowej w Polsce.
22 i 23 października w Ósemkach odbędą się panele dyskusyjne z udziałem znanych kobiet. Pierwszego dnia o godz. 18 o czasach demokratycznej opozycji Polski lat 70. rozmawiać będą: Ludwika Wujec (KOR), Ewa Kulik-Bielińska (SKS), Bożena Rybicka-Grzywaczewska (RMP), Maria Ganowicz (SKS) i Ewa Wójciak (Teatr Ósmego Dnia). Wieczór poprowadzi Nina Nowakowska.
O godz. 20 porozmawiać będzie można z bohaterkami opozycji z lat 2015-2021. Wśród zaproszonych m.in. Agnieszka Jankowiak-Maik ("Babka od histy", "Protest z wykrzyknikiem"), Monika Frąckowiak (Iustitia, Magistrats Europeens Pour La Democratie et Les Libertes MEDEL), Agata Oleynowa (W Naszej Sprawie, Humans of Aleppo), Wiktoria Jędroszkowiak (Młodzieżowy Strajk Klimatyczny). Po panelach odbędzie się pokaz filmu dokumentalnego "Strajk Kobiet 2020" Jacka Kubiaka. 23 października o godz. 18 - panel poświęcony opozycjonistkom z Białorusi. Z Ludmiłą Anannikovą rozmawiać będę dr Hanna Barvenava (Mińsk, UAM), Tatsiana Khomich, Nasta Niakrasava i Jana Shostak. Wieczór zakończy koncert polsko-białoruski.
Wszystkie komentarze