Fot. Piotr Skornicki / Agencja Wyborcza.pl / / Agencja Wyborcza.pl
Kobiety zabierają głos
Książka, która stała się początkiem tego spotkania, zabiera nas w podróż od Norwegii po Argentynę i RPA, od Stanów Zjednoczonych po Japonię. Ale problemy, o których opowiada, nie mają granic. Pomysł na to, żeby książkę "Niewidzialne kobiety. Jak dane tworzą świat skrojony pod mężczyzn" Caroline Criado Perez przełożyć na język sceny narodził się na fali masowych protestów po wyroku Trybunału Konstytucyjnego, zaostrzającym przepisy aborcyjne w Polsce. - W kwestii równouprawnienia kobiet nasze społeczeństwo ma jeszcze do zrobienia - mówili w listopadzie ubiegłego roku twórcy premierowego projektu "Niewidzialne kobiety", powstającego w Teatrze Ósmego Dnia.
Czytanie performatywne wraca po tym, kiedy na jaw wyszły dramatyczne historie kobiet, których wyrok pozbawił prawa wyboru. Ale "Newidzialne kobiety" to opowieść nie tylko o zawłaszczaniu ciał kobiet przez system stworzony przez fanatyków. To także inne świadectwa wykluczenia. W pracy, w rozkładzie domowych obowiązków, a nawet w kolejce do teatralnej toalety. W Polsce i na całym świecie
Autorka książki - Caroline Criado Perez - to brytyjska feministka, dziennikarka i aktywistka, która zasłynęła m.in. walką o obecność kobiet-ekspertek w mediach. Narratorkami, które zebrany przez nią materiał czytają w Teatrze Ósmego Dnia w Poznaniu są - obok aktorki Ewy Wójciak - także przedstawicielki innych zawodów. Urszula Orchowicz na co dzień pracuje jako księgowa. Małgorzata Grupińska-Bis jest dyrektorką Teatru Ósmego Dnia. Renata Stolarska i Jagoda Gruszczyńska pracują w teatralnym biurze. A Anna KOVA Kowalczyk gra na wiolonczeli. Spektakl wyreżyserował Janusz Stolarski.
Początek - w piątek o godz. 19. Bilety - 25 zł.
Wszystkie komentarze