Pawilon Reprezentacyjny - pawilon 3a
Stojący u zbiegu ul. Bukowskiej i Roosevelta Pawilon Reprezentacyjny to jedyne co zostało po Hali Centralnej z 1929 r. zaprojektowanej przez naczelnego architekta Powszechnej Wystawy Krajowej Rogera Sławskiego.
Zgodnie z jego zamysłem Hala była głównym, urządzonym z wielkim przepychem, wejściem na Powszechną Wystawę Krajową. Specjalnie do tego wnętrza zaprojektowano podwieszane, stylizowane sufity, eleganckie żyrandole, kinkiety i lampiony. Szyku dodawało umeblowanie ze szlachetnych gatunków drewna z metalowymi aplikacjami. Zainstalowano stylizowane gazony i wazy z zielenią, wydzielono miejsca wypoczynku z siedziskami i ławami, a w aneksach położono wykładziny dywanowe i dywany.
Zwrócony do śródmieścia przód budowli został wyraźnie zaakcentowany przez monumentalny front z portykiem i wieżą z orłem i symboliczną cyfrą rzymską X ? mijało bowiem 10 lat od odzyskania przez Polskę niepodległości. Do hali wchodziło się przez trzy oszklone bramy, w oknach umieszczono barwne witraże harmonizujące ze stylistyką wnętrz. Na wieży i w portyku widniały alegoryczne freski autorstwa Jana Piaseckiego symbolizujące rolnictwo, handel oraz zespolenie ziem polskich. To właśnie tu 16 maja 1929 r. prezydent Ignacy Mościcki przeciął nożyczkami biało-czerwoną wstęgę i wypuścił z dłoni białego pocztowego gołębia otwierając w ten sposób, w obecności 1000 zaproszonych gości największa wystawę, jaką kiedykolwiek zorganizowano w Polsce ? Powszechną Wystawę Krajową.
W latach 1947/48 pawilon został odbudowany przy zachowaniu pierwotnej architektury i konstrukcji. Dziś jest zabytkową częścią pawilonu wystawienniczego 3A.
Piękna hala o drewnianej konstrukcji dachu nie przystaje do dzisiejszych wymagań wystawców, dziś pawilon służy więc celom reprezentacyjnym.
Zabytkową część otaczają już nowoczesne konstrukcje z ostatnich lat. Architektura nowej części pawilonu została doceniona przez jury poznańskiego konkursu architektonicznego im. Jana Baptysty Quadro. Statuetkę przedstawiającą twórcę poznańskiego ratusza odebrali przedstawiciele Studia ADS.
Wszystkie komentarze