Fot. Piotr Fijałkowski. Szpital przy ul. Krysiewicza. Roentgen C zakupiony ze środków zebranych przez WOŚP
Aparat za milion
Lekarze chwalą sposób, w jaki Orkiestra dzieli pieniądze.
- Każda złotówka jest dwa razy oglądana przed wydaniem - mówi Jacek Profaska, dyrektor szpitala przy ul. Krysiewicza. Zanim szpital wyśle do Owsiaka prośbę o zakup sprzętu, dyrekcja konsultuje to z lekarzami. Przetargi na zakup sprzętu są zawsze transparentne, między innymi filmowane.
Za pieniądze z Orkiestry szpital przy Krysiewicza kupił między innymi sprzęt radiologiczny do zakładu diagnostyki obrazowej i aparaturę do oddziału leczenia oparzeń.
Kliniczny szpital ginekologiczno-położniczy przy Polnej doposażył między innymi klinikę neonatologii, i klinikę zakażeń noworodków. W sumie - przez 20 lat - szpital dostał kilka milionów złotych.
W pediatrycznym szpitalu im. Karola Jonschera przy ulicy Szpitalnej dyrekcja kupiła między innymi sztuczne nerki, pompy infuzyjne, a ostatnio - w 2012 roku - nawigację komputerową do przeprowadzania skomplikowanych operacji onkologicznych.
Aparat kosztował prawie milion złotych. Drugi taki dostał od Orkiestry szpital w Katowicach. - Dzięki niemu możemy operować precyzyjniej i bezpieczniej guzy mózgu u dzieci, leczyć wodogłowie - opowiada dr Krzysztof Strzyżewski, neurochirurg z kliniki Chirurgii, Traumatologii i Urologii Dziecięcej. - Dzięki Owsiakowi polskie szpitale są dziś wyposażone jak najlepsze lecznice na Zachodzie. Bez Orkiestry nie miałyby na to szans. Można Owsiaka lubić albo nie, ale trudno go niedocenić. Dokonał naprawdę wspaniałej rzeczy.
Fot. Piotr Fijałkowski / Szpital przy ul. Szpitalnej. Pacjentka na dializie. Sprzęt został zakupiony z pieniędzy zebranych przez WOŚP
Wszystkie komentarze