Z zewnątrz dom miał nawiązywać kształtem i formą do klasycznego polskiego domu z dwuspadowym dachem. To założenie inwestorów zostało zrewidowane przez projektantów, którzy ze względu na sąsiedztwo "kostek mazowieckich", połączyli w budynku formy prostokątne z klasyczną formą domu polskiego. W efekcie powstała dwukondygnacyjna bryła z dwuspadowym dachem (tam znajduje się część mieszkalna), połączona dachem płaskim z parterową częścią gospodarczo-garażową. Przejście utworzone pomiędzy budynkiem mieszkalnym i garażem stanowi "węzeł komunikacyjny" na linii: ulica - dom - garaż - ogród.
Część garażowo-gospodarcza przenika w część ogrodową działki i osłania przestrzeń ogrodu przed widokiem z sąsiedniej działki (zlokalizowanej od wschodu), zapewniając intymność i prywatność.
Od strony frontowej do budynku został dostawiony mniejszy prostopadłościan, który stanowi powiększenie części salonowej na parterze. W jego węższy bok wstawiono wysokie, wąskie okno. Dzięki temu salon jest dobrze doświetlony, a jednocześnie zasłonięty przed oczami przechodniów, spacerujących wzdłuż ulicy.
Do wykończenia elewacji użyto różnych materiałów. Jest tu tynk cienkowarstwowy w kolorach białym i szarym oraz blacha cynkowo-tytanowa (zrobione są z niej obróbki blacharskie). Najbardziej dekoracyjnym elementem elewacji jest jednak okładzina z drewna. Posłużyło ono do wykończenia większej części elewacji frontowej, przejścia pomiędzy budynkami oraz elewacji ogrodowej. Wyraźne poziome podziały układu desek spowodowały wizualne obniżenie bryły budynku; podziały te powtórzono również na otynkowanej części prostopadłościanu.
Funkcjonalnie wnętrza podzielone zostały na trzy strefy - wejściową, dzienną i sypialną.
Strefę wejściową stanowi wiatrołap z miejscem na garderobę, powiązany bezpośrednio z niezależnym pokojem biurowym.
Strefa dzienna zajmuje pozostałą część parteru i jest całkowicie otwarta; pełnymi ścianami zostały wydzielone jedynie toaleta (pod schodami) i spiżarnia. Pozostałe części - kuchnia, jadalnia, salon, a także otwarta klatka schodową - wzajemnie się przenikają, zachowując jednak swoją odrębność funkcjonalną.
Korytarz oddzielony jest od kuchni niewykończoną ścianą ze zwykłej cegły ceramicznej. Z takiej samej cegły zbudowano ściany klatki schodowej, dzięki temu wnętrze domu zyskało jednolity i spójny charakter. Wszystkie ściany wnętrz budynku pomalowano na biało, a całą podłogę parteru pokryto posadzką cementową. Całość idealnie komponuje się z prostą, neutralną, szarą sofą ustawioną w salonie i starym drewnianym stołem, królującym w części jadalnej.
Toaleta, zlokalizowana pod schodami, wykończona została w eleganckim, minimalistycznym stylu w bieli, czerni i szarości. Jest niewielka, ale optycznie powiększa ją lustro, zajmujące niemal całą powierzchnię bocznej ściany.
Strefa sypialna zaplanowana została na poddaszu. Mieszczą się tam trzy sypialnie: - dwie mniejsze dla dzieci i jedna duża, przeznaczona dla rodziców, a także łazienka i pomieszczenie gospodarcze. Dzięki dużym oknom połaciowym, rozlokowanym po obu stronach dachu, są one pełne światła.
Zagłosować można tutaj.
Wszystkie komentarze