Przespać taką noc to grzech!
Kto nie cierpi stania w naprawdę długich kolejkach, w tę jedną noc w roku powinien się jednak przełamać. W końcu Noc Muzeów nie byłaby tak fascynującym zjawiskiem, gdyby nie jej wielka popularność. A to, co popularne, zawsze przyciąga tłumy.
Idea, by w jedną noc w roku udostępnić zwiedzającym muzea, które na co dzień zamykają się wczesnym wieczorem, a do tego zorganizować wokół zwykłych wystaw wiele niecodziennych wydarzeń, narodziła się tuż za naszą zachodnią granicą. Pierwsza w historii Noc Muzeów (Lange Nacht der Museen) miała miejsce w Berlinie w 1997 r. Ponieważ spotkała się z dużym zainteresowaniem, podobne imprezy zaczęły mnożyć się także w innych miejscach. Dziś organizuje je ponad 120 miast w Europie. Warto pamiętać, że w Polsce pierwszą Noc Muzeów zorganizowało w 2003 r. poznańskie Muzeum Narodowe.
Co przygotowało dla zwiedzających w tym roku? M.in. bardzo ciekawie zapowiadające się spotkanie zatytułowane "Ożywiamy trumniaki, czyli czemu służył portret trumienny" w Galerii Sztuki Polskiej od XVI do XVIII w. Dowiemy się tu m.in., czym był i czemu służył portret trumienny, kto i w jakiej technice go wykonywał oraz jak długo trwała tradycja jego stosowania. Spotkaniu towarzyszyć będą warsztaty wyklejania puzzli z motywami portretów trumiennych na... pudełkach od pizzy. Ważnym punktem programu będzie też promocja tzw. Duszy czyśćcowej pochodzącej ze zbiorów Franciszka Starowieyskiego, polskiego grafika, malarza, rysownika i scenografa, jednego z największych kolekcjonerów dzieł sztuki w Polsce. Zabytek jest tegorocznym nabytkiem muzeum. Został zakupiony dzięki dofinansowaniu ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Ciekawe rzeczy podczas Nocy Muzeów dziać się będą także w oddziałach Muzeum Narodowego. W Muzeum Sztuk Użytkowych zwiedzający z mapą w ręku wyruszą na poszukiwanie skarbów w ramach warsztatów dla odkrywców, w Muzeum Historii Miasta Poznania obejrzą obiekty związane zarówno z "domowym" nocnym życiem (łóżko, pościel, nocną bieliznę), jak i nocnym życiem miasta (fotografie poznańskich restauracji i kabaretów). W tym samym miejscu obejrzeć będzie można prezentację multimedialną poświęconą poznańskim neonom, a w Sali Renesansowej zaaranżowanie zostanie "nocne kino" z dobranymi tematycznie fragmentami kronik filmowych i materiałów poznańskiego oddziału TVP.
Muzeum Instrumentów Muzycznych przedstawi "Opowieści różnej treści" dotyczące kariery fortepianu, a Muzeum Etnograficzne wydobędzie fatałaszki ze skrzyni prababci i zaprosi do przebierania się w wielkopolskie stroje ludowe celem zrobienia sobie pamiątkowego zdjęcia.
Dziać się będzie sporo także w CK Zamek, które gości właśnie międzynarodowy festiwal Metamorfozy, w Muzeum Archeologicznym w ramach "Nocy ze skarbami", czy w Muzeum Komunikacji Miejskiej, z którego w tę niecodzienną noc wyruszą na trasę po Poznaniu dwa zabytkowe wagony.
W Instytucie Pamięci Narodowej dowiemy się co nieco na temat tego, jak spędzano wakacje i czas wolny w PRL-u. W Poznaniu po raz pierwszy w Nocy Muzeów uczestniczyć ma w tym roku otwarta na początku maja Brama Poznania ICHOT. Będzie tam można zobaczyć m.in. odrestaurowaną Śluzę Tumską. To okazja, bo choć do końca maja wstęp do Bramy Poznania jest bezpłatny, trzeba mieć specjalną wejściówkę. W Noc Muzeów otwarta będzie dla wszystkich chętnych.
Wszystkie komentarze