Droga na prowincję pełna niespodzianek
Jak tworzyć ważną sztukę na prowincji, gdzie - jak się do niedawna wydawało - nie docierają wielcy krytycy, rozchwytywani recenzenci i wielkomiejska publiczność? Odpowiedzi na to pytanie poszukują od pewnego czasu twórcy cyklu "Wielkopolska: Rewolucje". I już trzeci rok z rzędu je znajdują (nie przestając przy tym pytać).
Cały projekt (zainicjowany przez Samorząd Województwa Wielkopolskiego) opiera się na dość prostym pomyśle: awangardowi artyści - m.in. reżyserzy, fotograficy i muzycy - zaproszeni do pracy z mieszkańcami niewielkich wielkopolskich miejscowości tworzą z nimi "w terenie" spektakle, wystawy, koncerty i nie tylko.
W tym roku w ramach Rewolucji można już było obejrzeć spektakl Wiktora Rubina, Jolanty Janiczak i Cezarego Tomaszewskiego z udziałem mieszkańców Domu Pomocy Społecznej w Lisówkach. Spektakl jest poruszającą podróżą po zakątkach DPS, sceną są poszczególne pokoje, aktorami - ich mieszkańcy, a fabułą - ich życie.
W lipcu w Szamocinie odbył się nowy spektakl w reżyserii Michała Borczucha z udziałem miejscowych dzieci i młodzieży z Szamocina i okolic. Jego tytuł to "Lepiej tam nie idź. Zmiany". W ramach tego samego projektu powstaje też cykl fotograficzny Jacqueline Sobiszewski z udziałem dzieci z Placówki Opiekuńczo-Wychowawczej w Studzieńcu. Wernisaż - 27 listopada w CK Zamek w Poznaniu.
Co przed nami? Bardzo ciekawie zapowiadają się pokazy Rewolucji, zaplanowane w piątek i w sobotęw hali sportowej Zespołu Szkół Publicznych w Rozdrażewie. - To właśnie tu osiedlił się emerytowany astronom Ireneusz Włodarczyk, który postanowił zarazić swoją pasją lokalną społeczność - opowiada Agata Siwiak, kuratorka projektu. Misja się udała: od trzech lat w Rozdrażewie działa prężnie Kółko Astronomiczne "Kasjopea". - Należą do niego dzieci, ich rodzice i dziadkowie - wylicza kuratorka. Z mieszkańcami wsi wspólną pracę zaplanowali artysta Wojtek Ziemilski oraz dramaturg i krytyk Roman Pawłowski. Powstało widowisko o kosmosie, ale także o przestrzeni i czasie. Jego tytuł to "Kosmologia rozdrażewska". Oba spektakle rozpoczynają się o godz. 19.30.
Pokazy tegorocznych Rewolucji w tę niedzielę (godz.17) i w poniedziałek (godz. 19) zawitają też do Jarocina. W podróż w głąb lat 80. wyruszyła tu reżyserka teatralna Weronika Szczawińska. W przedsięwzięciu "Dzieci Jarocina śpiewają RetroJutro" weźmie udział wielopokoleniowy zespół Dzieci Jarocina, w którym grają i śpiewają dzieci, nastolatki, seniorzy, artyści weterani festiwalu z lat 80. i młodzi niezależni muzycy. Premiera spektaklu odbędzie się w kinie Echo, gdzie odbywały się pierwsze edycje legendarnego festiwalu.
Podobnie jak w poprzednich latach efekty tegorocznych Rewolucji zobaczymy także w Poznaniu - od października do grudnia.
Wszystkie komentarze