Poznań: mroczna historia Rusałki
Najstarsza pisana wzmianka o planach budowy synagogi w Poznaniu pochodzi z 1367 r. Prawdopodobnie już wówczas Żydzi tworzyli zorganizowaną gminę. W XVI w. prężny rozwój gminy zapewnił systematyczny napływ Żydów sefardyjskich z Węgier. Według różnych autorów w 1590 r. mieszkało w Poznaniu 1500 Żydów, w latach 1618-1619 od 2000 do 3226.
W 1832 r. Żydzi w grupie zawodów związanych z handlem stanowili 55,2 proc. ogółu zajmujących tymi profesjami w mieście, w grupie opodatkowanych rzemieślników ? 9,4 proc., nieopodatkowanych rzemieślników - 21 proc.. W historii Poznania zapisały się rody kupieckie i bankierskie: Kantorowiczów, Aschów, Levinsohnów, Peiperów, Ephreimów, Awerbachów, Munków.
Muzeum na Kółkach będzie częścią wydarzenia Rusałka Niepamięci i stanie w ośrodku wypoczynkowym Rusałka między 8 a 10 maja. Przygotowuje je Fundacja Familijny Poznań we współpracy z Fundacją Barak Kultury.
Organizatorzy chcą przypomnieć poznaniakom, że jezioro (podobnie jak Maltę) budowali Żydzi, osadzeni w hitlerowskich obozach pracy przymusowej. Muzeum na Kółkach otwarte będzie codziennie od 12 do 20. W piątek, o godz. 17, otwarta zostanie wystawa zdjęć Macieja Krajewskiego znanego jako Łazęga Poznańska. Pokaże miejsca żydowskie w Poznaniu. Dzieci będą mogły wziąć udział w warsztatach na temat żydowskiej historii i tożsamości.
W sobotę o godz. 20 teatr Ba-Q pokaże przedstawienie "Toast", którego scenariusz oparty jest na wspomnieniach poznańskiej Żydówki, Firy Mełamedzon-Solanski. Na godz. 18 w niedzielę zaplanowana jest dyskusja na temat poznańskich Żydów.
Wszystkie komentarze