Fot. Łukasz Cynalewski / Agencja Wyborcza.pl
PEKA dla studenta. Gdzie kupić bilet? Jak doładować sieciówkę?
Komunikacją miejską w Poznaniu można się poruszać, korzystając z biletów papierowych lub z karty PEKA albo (w przypadku większości studentów) z elektronicznej legitymacji. Jednorazowe bilety można też kupić poprzez aplikację na smartfony.
* Bilety papierowe (na 10 minut lub 40 minut albo na 1, 2 lub 3 dni) to najdroższe rozwiązanie. Ale na wszelki wypadek (np. gdy w ostatniej chwili stwierdzimy, że skończyła nam się sieciówka) warto mieć w portfelu taki zapasowy bilet - u kierowcy ich nie kupimy. Bilety można natomiast kupić w większości kiosków, w 70 biletomatach lub w punktach ZTM (ich lista znajduje się na końcu tekstu).
* Bilety jednorazowe można kupić także poprzez komórkę. Można to zrobić korzystając z aplikacji Mobilet, Skycasch, mPay lub Callpay.
* Na kartę PEKA i Elektroniczną Legitymację Studencką można załadować sieciówkę (na dowolną liczbę dni od 14 do 366) lub zasilić kartę dowolną kwotą i płacić za przejechane przystanki (to tzw. tPortmonetka). Dokładny cennik znajdziecie na stronie ztm.poznan.pl lub peka.poznan.pl. Przykładowe ceny sieciówek znajdują się na naszej infografice.
Sieciówki i tPormonetkę doładujemy w punktach ZTM lub w większości kiosków. Ale bywa, że by dostać się do okienka, trzeba odstać swoje w kolejce. Dlatego szybciej doładujemy bilet w biletomacie lub przez internet. Jeśli jednak kupimy bilet w sieci, musimy go uaktywnić zaraz po wejściu do autobusu lub tramwaju.
Jeśli kupimy sieciówkę na miesiąc lub dowolną liczbę dni, nie musimy przykładać biletu do czytnika ani nic już z nim robić. Natomiast jeśli korzystamy z tPortmonetki, jest to trochę bardziej skomplikowane.
Wszystkie komentarze