Gęsina na imieninach na Starym Rynku i pl. Wolności
- Tradycja jedzenia gęsiny powoli wraca, ale nam chodzi o to, żeby wykreować gęsinę jako potrawę narodową na Święto Niepodległości oraz imieniny św. Marcina. Tak, żeby obok wspaniałych rogali był mięsny akcent - tłumaczy walkę o powrót gęsiny na listopadowe stoły Jacek Marcinkowski z Ogólnopolskiego Cechu Rzeźników, Wędliniarzy i Kucharzy oraz jeden z organizatorów "Gęsiny na imieninach św. Marcina".
Dlatego 11 listopada po raz trzeci odbędzie się w Poznaniu akcja popularyzująca potrawy z gęsiny, stanie zagroda, gdzie będzie można zobaczyć, jak hoduje się te ptaki i odbędzie się Gęsia Wszechnica, czyli prelekcje popularnonaukowe. Na Starym Rynku w środę od godz. 10 będą odbywały się pokazy kulinarne szefów kuchni połączone z poczęstunkiem, m.in. z Kotła Obfitości, w którym będzie gotować się strawa z różnych części mięsa gęsiego. Drugie spotkanie z gęsiną odbędziemy na pl. Wolności, gdzie zaplanowano uroczyści państwowe Święta Niepodległości. Tu na uczestników będzie czekać Gęsia Strawa z wielkiej patelni. - Ale szczegóły trzymamy w tajemnicy. Mam nadzieje, że poznaniacy lubią kulinarne niespodzianki - żartuje Marcinkowski.
Organizatorzy "Gęsiny na imieninach" włączą się także w paradę imieninową na ul. Św. Marcin, gdzie w korowodzie przejdą młodzi adepci sztuki kulinarnej, niosąc tace z pieczonymi gęsiami. Na scenie głównej przekażą je fundacji Barka, która podzieli gęsinę między chętnych.
Wszystkie komentarze