1 z 11
Katarzyna Kretkowska niepokorna
Zacznijmy od prehistorii. W latach 1994-1998 Katarzyna Kretkowska by³a cz³onkini± zarz±du miasta. Dzisiaj powiedzieliby¶my po prostu: wiceprezydentem. Kretkowska zajmowa³a siê wtedy edukacj± i sprawami spo³ecznymi, czyli tym, co interesuje j± do dzi¶. Potem Katarzyna Kretkowska postanowi³a opu¶ciæ szeregi Unii Wolno¶ci, z któr± by³a zwi±zana. Od 2002 roku radna by³a bezpartyjna. Radn± niezale¿n± by³a w kadencjach 2002-2006 i 2006-2010 (w tej drugiej kadencji dosta³a siê do rady miasta z listy Niezale¿nego Porozumienia Spo³ecznego, by³a jego liderk±). Ale potem Kretkowska trafi³a najpierw do klubu Lewica i Demokraci, a potem do SLD. W SLD by³a a¿ do zesz³ego tygodnia.
Fot. Lukasz Ogrodowczyk / Agencja Wyborcza.pl
2 z 11
Wieloletni przewodnicz±cy Grzegorz Ganowicz
Z Uni± Wolno¶ci po¿egna³ siê te¿ w przesz³o¶ci radny Grzegorz Ganowicz. Ganowicz pierwszy raz zasiad³ w ³awach rady miasta w 1998 roku. Od 2002 roku - ju¿ jako radny PO. Od 2002 roku Ganowicz jest nieprzerwanie przewodnicz±cym rady miasta. Zast±pi³ na tym stanowisku Dariusza Lipiñskiego.
3 z 11
Chrze¶cijañski demokrata Wojciech Krêglewski
Wojciech Krêglewski to przedsiêbiorca i d³ugoletni radny miasta. By³ szefem NZS na Politechnice Poznañskiej. Pierwszy raz w ³awach na placu Kolegiackim zasiad³ w 1990 roku. Do 2003 roku zasiada³ w Partii Chrze¶cijañskich Demokratów. Partiê zlikwidowano. A Krêglewski znalaz³ siê w Platformie Obywatelskiej.
Fot. Tomasz Kamiñski / Agencja Wyborcza.pl
4 z 11
Wojciech Wo¶kowiak, radny z £azarza
Wojciech Wo¶kowiak odszed³ z PiS-u razem z Norbertem Napierajem. Obaj trafili do klubu prezydenta Ryszarda Grobelnego PRO. A Wo¶kowiak zosta³ nawet jego szefem. Dlaczego radni odeszli? Wszystko przez to, ¿e ówczesny europose³ PiS Marcin Libicki straci³ zaufanie prezesa Kaczyñskiego. Bo pojawi³y siê lustracyjne w±tpliwo¶ci zwi±zane z jego osob±. Libicki z partii odszed³, a wraz z nim jego syn Jan Filip oraz polityczni przyjaciele - pose³ Jacek Tomczak i w³a¶nie obaj radni.
5 z 11
Norbert Napieraj, wspó³pracownik Libickiego
W latach 2006-2010 Norbert Napieraj by³ radnym niezale¿nym. Pe³ni³ jednocze¶nie funkcjê doradcy europos³a Marcina Libickiego. Z PiS-u odszed³ po tym, jak pojawi³y siê w±tpliwo¶ci lustracyjne wobec Libickiego. W kolejnej kadencji rady zasiada³ ju¿ w klubie PRO, który by³ zapleczem prezydenta Ryszarda Grobelnego.
£UKASZ CYNALEWSKI
6 z 11
Artur Ró¿añski, zaufany Dziuby
Artur Ró¿añski, obecny szef radnych PiS, zasiada³ ju¿ kiedy¶ w ³awach rady miasta. Radnym by³ w latach 1998-2002. W 2009 roku opu¶ci³ PiS wspólnie z grup± europos³a Marcina Libickiego. D³ugo poza parti± nie by³. Gdy wróci³, sta³ siê bliskim wspó³pracownikiem szefa poznañskiego PiS-u, Tadeusza Dziuby. Pod koniec 2014 roku dosta³ siê do rady miasta z listy PiS, a w zesz³ym roku zast±pi³ Szymona Szynkowskiego vel Sêka w fotelu przewodnicz±cego klubu PiS w radzie miasta.
Fot. £ukasz Cynalewski / Agencja Wyborcza.pl
7 z 11
Dr S³awomir Smól - z PO do prezydenta Grobelnego
Dr S³awomir Smól to znany poznañski lekarz i szef oddzia³u neurochirurgii Szpitala Miejskiego im. Strusia. W latach 2006-2010 Smól by³ radnym PO i wiceszefem komisji zdrowia w radzie. W kolejnej kadencji zasiada³ ju¿ w klubie PRO prezydenta Ryszarda Grobelnego. Smól publicznie broni³ m.in. wiceprezydenta S³awomira Hinca, skonfliktowanego ze ¶rodowiskiem ludzi kultury.
Fot. Piotr Skórnicki / Agencja Wyborcza.pl
8 z 11
Przemys³aw Foligowski - od szefa radnych PiS do szefa wydzia³u o¶wiaty
W 2011 roku klub PiS opu¶ci³o dwóch kolejnych radnych. Przemys³aw Foligowski w przesz³o¶ci by³ szefem klubu radnych PiS, a pó¼niej wiceprzewodnicz±cym rady. Gdy odszed³ z PiS, przez chwilê by³ radnym niezale¿nym. Ale w lipcu 2012 roku Foligowski wygra³ konkurs na stanowisko dyrektora wydzia³u o¶wiaty. Zast±pi³ skompromitowanego Andrzeja Tomczaka. Foligowski dyrektorem poznañskiej o¶wiaty jest zreszt± do dzi¶.
Fot. £ukasz Cynalewski / Agencja Wyborcza.pl
9 z 11
Przemys³aw Markowski z PiS do PO
Wraz z Foligowskim z PiS-u odszed³ w 2011 roku Przemys³aw Markowski. I wybra³ PO. Przez d³u¿szy czas by³ szefem komisji bud¿etu, a jeszcze wcze¶niej wiceprzewodnicz±cym komisji ochrony ¶rodowiska. Przemys³aw Markowski to prawnik, by³y pracownik urzêdu miasta Poznania.
Fot. £ukasz Cynalewski / Agencja Wyborcza.pl
10 z 11
Rozczarowanie Juliusza Kubla
W latach 2006-2010 publicysta, dziennikarz i znawca poznañskiej gwary Juliusz Kubel zasiada³ w klubie Platformy Obywatelskiej. Na pocz±tku kolejnej kadencji te¿, ale w trakcie jej trwania - w styczniu 2012 roku - og³osi³, ¿e odchodzi z klubu i z partii. Swoj± decyzjê motywowa³ tym, ¿e "rozczarowa³ siê polityk±". Radnego rozczarowa³a przede wszystkim postawa ówczesnego szefa poznañskiej Platformy Filipa Kaczmarka, który publicznie krytykowa³ wiceprezydenta S³awomira Hinca. Zdaniem Kubla, to by³a "nagonka". Radny dokoñczy³ swoj± kadencjê jako niezale¿ny. O kolejn± ju¿ siê nie ubiega³. Mówi³ o zmêczeniu polityk±.
11 z 11
Adam Pawlik i Park Rataje
W marcu 2012 roku sensacyjnie by³o w radzie dziêki Adamowi Pawlikowi. Radny postanowi³ wtedy opu¶ciæ wspieraj±cy prezydenta Grobelnego klub PRO i przej¶æ do PiS. Dlaczego? Radny t³umaczy³, ¿e przez prezydenta czu³ siê oszukany, bo po 16 miesi±cach dzia³ania tamtej rady nie zrobiono nic w sprawie parku Rataje. W 2010 roku radny by³ natomiast pe³nomocnikiem wyborczym stowarzyszenia My-Poznaniacy. Kolegom zrobi³ niespodziankê, bo do rady miasta wystartowa³ z listy prezydenta Grobelnego.
Wszystkie komentarze