Nie chcą zabierać miejsc parkingowych kierowcom, a tylko pojedyncze "wypożyczyć" na kilka godzin. W sobotę Park(ing) Day Poznań, czyli dzień, w którym knajpki i instytucje kultury wyjdą na ulice Poznania.
Do współpracy organizatorzy zaprosili ponad 30 kawiarni, restauracji i knajpek z centrum miasta i ponad tuzin instytucji kultury. Cel? Pokazać, że ulice są dla ludzi, że mieszkańcy Poznania chcą pobyć razem, wypić kawę przy stoliczku na chodniku i przyjść do miasta spotkać się ze znajomymi. Dlatego w sobotę odbędzie się kolejny Park(ing) Day, organizowany przez Fundację Malta - tym razem z pomocą miasta i miejskich jednostek w ramach Tygodnia Zrównoważonego Transportu.
Od środy pod osłoną nocy ekipa fundacji, wraz z pracownikami Zarządu Dróg Miejskich, jeździ po mieście i "obstawia" miejsca, które w sobotę zajmuje kultura, gastronomia i uczestnicy akcji.
- Na razie kierowcy się nie burzą i mam nadzieję, że nie damy im do tego powodów. To nie jest tak, że zajmujemy ostatnie wolne miejsce parkingowe w centrum, bo ostatnio pojawiło się sporo nowych, chociażby na ul. Św. Marcin czy Ratajczaka - wyjaśnia Franciszek Sterczewski, miejski aktywista i jeden z organizatorów akcji. - Nie zależy nam na "kasowaniu" miejsc parkingowych, ale na pokazaniu, że przed kawiarnią i cukiernią mogłyby na stałe wystawione być stoliki i zieleń. Tak jest w każdym normalnym mieście - kwituje.
Aby cała akcja się udała, ZDM na jeden dzień pozwolił użyć miejskich przestrzeni do działań komercyjnych i jak podkreśla Sterczewski, to sytuacja dość wyjątkowa. Dlatego w najbliższą sobotę przed wieloma kawiarniami pojawią się stoliki, donice z zielenią i leżaki. Tak będzie m.in. na ul. Ratajczaka przed Minister Cafe, Zagrodniczą i Straganem, Dobrą Kawiarnią na ul. Nowowiejskiego, Startem, Porą Dnia i Niezłym Meksykiem na Wildzie (obręb ul. Różanej) czy Republiką Róż na pl. Kolegiackim albo food truckiem Habas przy pl. Wiosny Ludów. Do akcji włączają się także bary mleczne Społem: Pod Arkadami na pl. Cyryla, Przysmak na Podgórnej i Euruś na ul. Głogowskiej.
- Teraz udaje nam się budować porozumienie między różnymi instytucjami, zaangażować różnych ludzi z różnych środowisk i wywołać dyskusję o przestrzeni miejskiej. Wierzę, że ktoś, kto usiądzie pod tym barem mlecznym, z talerzem zupy za 3 zł, w zupełnie innej przestrzeni niż zazwyczaj, pomyśli, że tak mogłoby być częściej, jeśli nie na co dzień - dodaje Sterczewski. I jako przykład podaje ul. Taczaka, która jest synonimem zmian i społecznego kompromisu. - Skoro Taczaka jest takie fajne, przeszła takie zmiany i to działa, dlaczego nie spróbować na innych ulicach. Jako Malta jesteśmy przekonani, że partnerstwo i współpraca są możliwe, a wielu właścicielom gastronomii po prostu się marzy, żeby móc postawić dwa stoliki na zewnątrz. Ale to musi być ewolucja, a nie rewolucja - przekonuje.
Centrum wydarzeń tegorocznego Park(ing) Day będzie parking wzdłuż ul. Ratajczaka 31-39, który zmieni się w Pas Kultury, czyli długi na 50 m kulturalny parking. Razem z Biblioteką Raczyńskich i Wydawnictwem Miejskim Posnania będzie można poczytać i wymienić się książkami, zagłębić się w komiksach wystawionych przez Bibliotekę Uniwersytecką UAM, wziąć udział w warsztatach Muzeum Narodowego i Centrum Informacji Miejskiej czy dać się oprowadzić po mieście śladami i historią komunikacji razem z przewodnikami PoPoznaniu. Poznańska Lokalna Organizacja Turystyczna pokaże swoje przewodniki - zapewne również ostatnio wydaną drugą edycję przewodnika kulinarnego po poznańskich restauracjach, knajpach i kawiarniach, a Teatr Wielki tego dnia otworzy swoją teatralną garderobę dla wszystkich chętnych. Jeśli zapragniecie odpocząć, Fundacja Malta zapewnia, że weźmie swoje trawiaste poduchy, pufy i dużo donic z zielenią na ul. Ratajczaka. Pas Kultury rozpocznie się wspólnym sąsiedzkim śniadaniem, na które zaproszeni są wszyscy, a które między godz. 10 a 12 serwować będą Gruszka Pietruszka i co-working Biurcoo.
Szczegółowe informacje o wszystkich miejscach biorących udział w Park(ing) Day znajdziecie na stronie Fundacji Malta i na Facebooku, a wstęp na wydarzenia jest wolny. Współorganizatorami wydarzenia są miasto Poznań oraz Zarząd Dróg Miejskich w Poznaniu.
Wszystkie komentarze