. Projektant Industria Project Sp. z o.o
1 z 8
Kilka lecznic pod jednym dachem
Wielkopolskie Centrum Zdrowia Dziecka stanie na prawie trzech hektarach ziemi w sąsiedztwie szpitala wojewódzkiego przy ul. Lutyckiej w Poznaniu. Do nowego budynku przeniosą się oddziały i przychodnie ze szpitala z ulicy Krysiewicza i Nowowiejskiego, a także poradnie z ulicy Spornej. Urzędnicy chcą tu także przenieść Ośrodek Rehabilitacyjny dla Dzieci w Kiekrzu.
. Projektant Industria Project Sp. z o.o
2 z 8
Pomoże nam Unia
Szpital zbuduje samorządowa spółka "Szpitale Wielkopolski" głównie za pieniądze z Unii Europejskiej (dofinansowanie ma wynieść 75 proc.). A zaprojektuje go firma Industria Project z Gdańska.
. Projektant Industria Project Sp. z o.o
3 z 8
Pięć pięter i piwnica
Architekci właśnie przedstawili koncepcje nowej lecznicy. Wynika z niej, że Wielkopolskie Centrum Zdrowia Dziecka ma liczyć pięć pięter. W piwnicy znajdą się magazyny, apteka, szatnia, i laboratoria. Na parterze będzie - szpitalny oddział ratunkowy (SOR), izba przyjęć i oddział zakaźny. A na kolejnych piętrach - poradnie, zakłady i siedem pozostałych oddziałów. W tym między innymi chirurgia, ortopedia i laryngologia. Ostatnim piętro zajmie administracja, hotel dla rodziców i kaplica.
. Projektant Industria Project Sp. z o.o
4 z 8
Różnicą między starym szpitalem a nowym to "jak lot w kosmos"
Koncepcję oceniali już radni i lekarze.
- Plusy nowego szpitala to prorodzinny rys. Pokoje dla najmłodszych dzieci są jednoosobowe, z dostawianym łóżkiem dla rodzica i łazienką. Jest w nich jasno, przestronnie, kolorowo. W porównaniu ze szpitalem przy Krysiewicza, gdzie rodzice śpią na krzesłach i podłodze, to jak skok w kosmos. Kończy się niechlubna era nieludzkich szpitali - mówi Zbigniew Czerwiński radny sejmiku wojewódzkiego z ramienia PiS.
Poniżej sale chorych w szpitalu dziecięcym przy Krysiewicza w Poznaniu.
LUKASZ CYNALEWSKI
. Projektant Industria Project Sp. z o.o
5 z 8
Mapa nowego szpitala
W szpitalu będą mieścić się też sale dydaktyczne dla dzieci, w tym między innymi namiastka przedszkola.
. Projektant Industria Project Sp. z o.o
. Projektant Industria Project Sp. z o.o
6 z 8
Kontrowersje wokół gorącej platformy
- Ale nowa koncepcja budzi też kontrowersje. Między innymi dotyczące tzw. "gorącej platformy" - przyznaje Czerwiński. Gorącą platformę tworzą: szpitalny oddział ratunkowy (SOR), zakład diagnostyki obrazowej, blok operacyjny i oddział intensywnej terapii. Teoretycznie wszystkie te cztery jednostki powinny mieścić się na jednej kondygnacji i w bliskim sąsiedztwie. Tak, by szybko i bezpiecznie przetransportować pacjenta w ciężkim stanie z oddziału ratunkowego do zakładu radiologii, a stąd na salę operacyjną, a później oddział intensywnej terapii.
- Z koncepcji architektów wynika jednak, że blok operacyjny i oddział intensywnej terapii będą mieścić się aż dwa piętra wyżej, niż szpitalny oddział ratunkowy i radiologia. Chorego trzeba będzie z SOR-u przewieźć na blok operacyjny windą. To złe rozwiązanie, mniej bezpieczne - przyznają lekarze.
. Projektant Industria Project Sp. z o.o
7 z 8
Klamka zapadła
Urzędnicy twierdzą, że nic nie da się z tym zrobić. Izabela Grzybowska, prezes spółki Szpitale Wielkopolski, twierdzi, że takie rozwiązanie wymusiło na architektach usytuowanie działki: ma ona nieregularny kształt i ograniczoną powierzchnię. W piśmie do "Wyborczej" Grzybowska pisze, że już wcześniejsze opracowania architektoniczne "wskazywały na ograniczenia metrażowe, co do możliwości współistnienia wszystkich oddziałów gorącej platformy na jednym poziomie".
. Projektant Industria Project Sp. z o.o
8 z 8
Szpital zacznie działać 2020 roku
Zanim robotnicy wbiją pierwsze łopaty, trzeba będzie wyburzyć mieszczące się na działce baraki: były sklep spożywczy, garaż i magazyn. "Szpitale Wielkopolski". mają już zgodę Urzędu Miasta Poznania na rozbiórkę, a także wycinkę drzew. Jednocześnie znikną dzikie wysypiska śmieci. A teren zostanie ogrodzony.
Szpital ma stanąć do 2020 roku.
Wszystkie komentarze