Posnania - Makabryłą 2016?
Oddana do użytku w ubiegłym roku galeria Posnania była jednym z najczęściej zgłaszanych do plebiscytu obiektów. - Jej nominacja wskazuje na szerszy problem, który mamy z architekturą centrów handlowych. Znajdziemy niewiele pozytywnych przykładów dobrej architektury w tej kategorii - piszą autorzy plebiscytu.
Pierwsze plany inwestora zakłady w tym miejscu utworzenie gęstej sieci niewielkich uliczek, sklepów, budynków usługowych i mieszkalnych. Były one zbieżne z rekomendacją zagospodarowania terenu, opracowaną w 2003 roku przez pracownię Pentagram (obecnie ASW Architekci) - zakładała ona budowę śródmiejskiej tkanki wraz z placami i skwerami. Niestety, ten model handlu okazał się nieopłacalny dla inwestora, który zdecydował o postawieniu w tym miejscu wielkopowierzchniowej galerii handlowej. Diametralną zmianę założeń formy zabudowań na ternie Łaciny (tak nazywa się obszar, na którym wybudowano galerię) umożliwiła nowelizacja miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego.
ANNA KOWALIK
Dlatego zamiast pięciokondygnacyjnych budynków tworzących pierzeję, obiektów handlowych, osiedla mieszkalnego i placów miejskich wybudowano wielkie centrum, które skrywa pod dachem placówki usługowe i rozrywkowe - to tzw. centrum handlowe czwartej generacji. Zamiast być częścią miastotwórczej tkanki, robi wszystko, by zamknąć miasto w swoim wnętrzu.
Wszystkie komentarze