"Niebieski wieloryb" - internetowa gra, która miała doprowadzić do samobójstw wśród dzieci z Rosji, dotarła do Polski. W ostatnich dniach w Szczecinie trójka uczniów samo okaleczyła się prawdopodobnie biorąc w niej udział. Postępowanie w tej sprawie prowadzi już szczecińska prokuratura. A w poniedziałek, 20 marca Anna Zalewska, minister edukacji zwróciła się do środowiska oświatowego z apelem o szczególne zwrócenie uwagi na bezpieczeństwo dzieci i młodzieży w internecie. W liście Zalewska prosi dyrektorów wszystkich polskich szkół o zorganizowanie spotkania z uczniami, rodzicami i nauczycielami i omówienie kwestii obecności dzieci w sieci.
Na stronie internetowej ministerstwa kultury dostępne są wskazówki dla rodziców jak zadbać o bezpieczeństwo dziecka w internecie.
1. Określ zasady dotyczące czasu, jaki twoje dziecko może przeznaczać na gry komputerowe.
2. Zadbaj o to, aby dziecko nie grało codziennie, ale też nie rób tradycji z tej formy spędzania czasu. Jeśli ustalisz, że w waszym domu gra się w określone dni, np. w piątki i niedziele, dziecko przez cały tydzień będzie żyło oczekiwaniem na włączenie komputera.
3. Zainteresuj się, w co gra twoje dziecko i czy gra jest dla niego odpowiednia. Porozmawiaj z dzieckiem o grach, z których korzysta, sprawdź, czego może się z nich nauczyć.
4. Zanim kupisz swojemu dziecku grę, upewnij się, że jest odpowiednia do jego wieku. Może ci w tym pomóc system oceny gier PEGI.
5. Zwróć uwagę, czy w zachowaniu twojego dziecka nie pojawiają się sygnały uzależnienia od komputera.
6. Upewnij się, że twoje dziecko z powodu grania nie zaniedbuje obowiązków domowych i szkolnych.
7. Sprawdź, czy gra jest pozbawiona mikropłatności.
8. Pamiętaj, że istnieją mini gry, które nie wymagają instalacji, a zawierają treści nieodpowiednie dla dzieci.
9. Zwróć uwagę na to, czy w grze można kontaktować się z innymi graczami.
Jeśli tak - sprawdź, czy znajomości, jakie zawiera twoje dziecko, są bezpieczne. Kontakt z innymi użytkownikami może być potencjalnym źródłem niebezpiecznych sytuacji i podejmowania ryzykownych zachowań.
Wskazówki pochodzą z broszury pt.: "Zagrożenia w Internecie. Zapobieganie-reagowanie. Gry komputerowe". Broszura dostępna jest pod adresem: https://www.ore.edu.pl/materialy-do-pobrania/category/55-profilaktyka-agresji-i-przemocy