Więcej
    Komentarze
    Warto zauważyć, że otoczenie miasta "niezabudowanymi rezerwatami" (jak to opisał Czarnecki) to jest sposób na ograniczenie suburbanizacji. Ten sposób funkcjonuje w UK do dziś w postaci otaczających miasta pasów zieleni (np. London Green Belt), na których ograniczone jest budownictwo. Dzięki temu rozwija się miasto, a nie przedmieścia. Oczywiście granicę pasów zieleni stopniowo się przesuwa, ale przez to powiększa się miasto. Jest to działanie kontrolowane administracyjnie, a nie samowolka deweloperów i uciekających gdzie taniej mieszkańców.
    @ezo-mir
    ale od wielu lat wielu deweloperów usiłuje budować tak blisko tych klinów zieleni, a przy okazji kilka drzewek traci swoje miejsce, złamane, zniszczone w czas budowy.
    Nie wszyscy doceniają istnienie tych klinów zieleni; najbardziej na odcinanie po kawałki, po plasterki, niczym salami ostatnio narażony był Klin Dębiński, Dębiecki od ul.Królowej Jadwigi aż po krańce miasta; za czasów prezydenta Grobelnego planowano tam zabudowę mieszkaniową, podobnie było w okolicach Sołacza i ul. Mazowieckiej, na terenie rozpoczętej kiedyś budowy obiektu sportowego wzdłuż ul. Niestachowskiej. Cokolwiek by na tych klinach zieleni nie chcieć zrobić trzyeba zdawać sobie sprawę z tego, że jakakolwiek tam budowa trwałych obiektów (mieszkania, domy) wymagałoby osuszenia terenu- wszystkie kliny zieleni są przecież położone w dolinach rzeczek i strug oraz cieków wodnych.
    A to zniszczyłoby zarówno park i stawy Sołackie, jak i zieleń istniejącą dzięki właśnie tej charakterystyce terenu- czyli miejscom wilgotnym, podmokłym, stanowiącym też możliwość zalewania wodami powodziowymi
    już oceniałe(a)ś
    0
    0
    Akurat basen na Niestachowie i np. cmentarz przy Lutyckiej projektował nijaki Maryś Spychalski przyszły gensek komunistycznego reżimu
    @witek.urbanowicz faktycznie, masz racje - bo towarzysz marszalek to byl czlowiek o wszechstronnych zdolnosciach....
    już oceniałe(a)ś
    1
    0
    @witek.urbanowicz
    ale zdolnym architektem był...
    już oceniałe(a)ś
    0
    0
    #_.._ Rozwiązałem układ... w Poznaniu. - Jak? - Cztery wielkie kliny i pierścień dookoła... - Przecież to bardzo proste - zauważyła. - Proste, ale dotychczas nikt na to nie wpadł ... ;) ... V ...
    już oceniałe(a)ś
    0
    0
    Czarenecki pracowal juz w wolnej Polsce ale docenial i korzysta lz wiedzy poprzednikow. Napiszccie tez o czlowieku ktory projektowal nowy Poznan w XIX wieku, wybitnym urbaniscie europejskim von Stübben, ktorego jedyna jego wada bylo to, ze uroszil sie Niemcem (ale wowczas nikt o Hitlerze jeszcze nie myslal.) Szkoda ze ten czlowiek nie ma chocby uliczki w Poznaniu - swiadczy to o malostkowosci i prowincjonalizmie decydentow. Bylismy czescia Prus ponad sto lat i jest to nasza wlasna historia (tak jak PRL) i nie byly to stracone lata dla miasta i jego rozwoju, wrecz przeciwnie.
    @tripple_distilled Nikt nie twierdzi że były to lata stracone, ale usianie całego miasta pruskimi ogromnymi wojskowymi domiskami z czerwonej cegły raczej nie przyczyniło się do urody Poznania.
    już oceniałe(a)ś
    0
    0
    @tripple_distilled Luz - to co Stubben i Czarnecki zaprojektowali ,Wechta z pomocą Grobelasa starał się zniszczyć
    już oceniałe(a)ś
    0
    0
    @markowski222 nie bardzo kojarze o jakich ogromnych czerwonych domach i to "w calym miescie" mowisz ? Jest kilka takich miejsc ale tak sie wtedy budowalo dla wojska a architektura PRL po za kilkoma wyjatkami nie jest nic lepsza. Wiekszosc budowli pruskich oraz duzych kamienic mieszkalnych z przelomu XiX/XX wieku jest archtektonicznie OK (o Zamku mozna dyskutowac - ale czy Gargamel jest lepszy ??) i stoi oraz jest uzytkowana do dzis. Czego np. juz o plywalni na Niestachowskiej nie mozna powiedziec bo sypala sie juz we wczesnych latach szescdziesiatych XX wieku.
    już oceniałe(a)ś
    0
    0
    @slawczan psuto juz duzo wczesnie za PRLu ale pamietajmy ze byly to czasy powojennej nedzy materialnej i nieprawdopodobnego glodu mieszkaniowego (zreszta nie tylko u nas) Dzis wynika to z checi zysku i skrajnie prymitywnego myslenia o miescie - lub moze raczej z calkowitego braku myslenia (p. np. koszmarna galeria MM ktora powinna byc zrownana z ziemia a decydenci ktorzy podpisali zgode na te inwestycje powinni siedziec)
    już oceniałe(a)ś
    1
    0
    @tripple_distilled Kamienice z przełomu wieku są ok, ale nie o nich piszę. Przykłady pruskich obiektów wojskowych z cegły? Proszę bardzo: Działyńskich, Nowowiejskiego, Libelta ( te zostały otynkowane), Kościuszki, Solna (zburzone), Szyllinga, Kraszewskiego, Bukowska, Ułańska, Wyspiańskiego i tak dalej.. Teraz kojarzysz?
    już oceniałe(a)ś
    0
    0
    @markowski222 oczywiscie ze kojarze, nawet dodam ul Jackowskiego z dawna Komuna Paryska tez dzis pod tynkiem (z wyjatkiemn moze ul. Kraszewskiego ?) - ale to mimo wszystko nie zdominowalo charakteru miasta .Pamietaj ze City Park czy Stary Browar to tez stara cegla a nikt ich nie wyburzyl, nie mowiac o kosciolach czy np budynku Ortopedii na Wildzie. Po prostu klinkier byl i jest materialem odpornym i trwalym w klimacie polnocnej Europy a tanszym od kamienia, co estetyki to zgoda ze nie jest to strzal w 10-tke ale nawet dzis stare rewitalizowane fabryki maja swoj klimat. Budownictwo z PRLu lat 70tych nie ma zadengo klimatu, to w 95% chala i tandeta XiX wieczny Poznan przyomina miasta niemieckie z tego okresu, dzis sa podobne ulice w Berlinie czy Aachen z ktorego zreszta przyjechal do Poznania von Stübben. Nie zapominajmy tez ze brokowane ulice i kanalizacja sa tez z tego okresu a bruki ze szwedzkiego bazaltu leza sobie do dzis (Dabrowskiego) - to ze ich nie potrafimy porzadnie ulozyc po remontach ulicy to juz inna sprawa. Pozdr
    już oceniałe(a)ś
    1
    0
    @tripple_distilled Za PRLu brak odpowiedniej liczby mieszkań nie przeszkadzał np. burzyć centrum Warszawy, w tym ocalałych kamienic, pod PKiN. W całej dyskusji zgadzam się z @tripple_distilled: wkład "pruski" powinien być bardziej doceniony, budynki z cegły mają swój urok, budownictwo lat 70-tych ani nie jest funkcjonalne ani miłe dla oka.
    już oceniałe(a)ś
    0
    0
    Ciekawe co zostawi po sobie tęczowy bokser. zawody o tęczową podpaskę na Placu Wolności.
    @misza1922 lepiej sie zastanow co zostawi po sobie nasz narodowy-socjalizm dla polglowkow.
    już oceniałe(a)ś
    1
    0
    @tripple_distilled Frustrata miszę1922 :>
    już oceniałe(a)ś
    0
    1