Więcej
    Komentarze
    Zaloguj się
    Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem
    Warto zauważyć, że otoczenie miasta "niezabudowanymi rezerwatami" (jak to opisał Czarnecki) to jest sposób na ograniczenie suburbanizacji. Ten sposób funkcjonuje w UK do dziś w postaci otaczających miasta pasów zieleni (np. London Green Belt), na których ograniczone jest budownictwo. Dzięki temu rozwija się miasto, a nie przedmieścia. Oczywiście granicę pasów zieleni stopniowo się przesuwa, ale przez to powiększa się miasto. Jest to działanie kontrolowane administracyjnie, a nie samowolka deweloperów i uciekających gdzie taniej mieszkańców.
    już oceniałe(a)ś
    1
    0
    Akurat basen na Niestachowie i np. cmentarz przy Lutyckiej projektował nijaki Maryś Spychalski przyszły gensek komunistycznego reżimu
    @witek.urbanowicz faktycznie, masz racje - bo towarzysz marszalek to byl czlowiek o wszechstronnych zdolnosciach....
    już oceniałe(a)ś
    0
    0
    #_.._ Rozwiązałem układ... w Poznaniu. - Jak? - Cztery wielkie kliny i pierścień dookoła... - Przecież to bardzo proste - zauważyła. - Proste, ale dotychczas nikt na to nie wpadł ... ;) ... V ...
    już oceniałe(a)ś
    0
    0
    Czarenecki pracowal juz w wolnej Polsce ale docenial i korzysta lz wiedzy poprzednikow. Napiszccie tez o czlowieku ktory projektowal nowy Poznan w XIX wieku, wybitnym urbaniscie europejskim von Stübben, ktorego jedyna jego wada bylo to, ze uroszil sie Niemcem (ale wowczas nikt o Hitlerze jeszcze nie myslal.) Szkoda ze ten czlowiek nie ma chocby uliczki w Poznaniu - swiadczy to o malostkowosci i prowincjonalizmie decydentow. Bylismy czescia Prus ponad sto lat i jest to nasza wlasna historia (tak jak PRL) i nie byly to stracone lata dla miasta i jego rozwoju, wrecz przeciwnie.
    @tripple_distilled Nikt nie twierdzi że były to lata stracone, ale usianie całego miasta pruskimi ogromnymi wojskowymi domiskami z czerwonej cegły raczej nie przyczyniło się do urody Poznania.
    już oceniałe(a)ś
    0
    0
    @tripple_distilled Luz - to co Stubben i Czarnecki zaprojektowali ,Wechta z pomocą Grobelasa starał się zniszczyć
    już oceniałe(a)ś
    0
    0
    @markowski222 nie bardzo kojarze o jakich ogromnych czerwonych domach i to "w calym miescie" mowisz ? Jest kilka takich miejsc ale tak sie wtedy budowalo dla wojska a architektura PRL po za kilkoma wyjatkami nie jest nic lepsza. Wiekszosc budowli pruskich oraz duzych kamienic mieszkalnych z przelomu XiX/XX wieku jest archtektonicznie OK (o Zamku mozna dyskutowac - ale czy Gargamel jest lepszy ??) i stoi oraz jest uzytkowana do dzis. Czego np. juz o plywalni na Niestachowskiej nie mozna powiedziec bo sypala sie juz we wczesnych latach szescdziesiatych XX wieku.
    już oceniałe(a)ś
    0
    0
    @slawczan psuto juz duzo wczesnie za PRLu ale pamietajmy ze byly to czasy powojennej nedzy materialnej i nieprawdopodobnego glodu mieszkaniowego (zreszta nie tylko u nas) Dzis wynika to z checi zysku i skrajnie prymitywnego myslenia o miescie - lub moze raczej z calkowitego braku myslenia (p. np. koszmarna galeria MM ktora powinna byc zrownana z ziemia a decydenci ktorzy podpisali zgode na te inwestycje powinni siedziec)
    już oceniałe(a)ś
    1
    0
    @tripple_distilled Kamienice z przełomu wieku są ok, ale nie o nich piszę. Przykłady pruskich obiektów wojskowych z cegły? Proszę bardzo: Działyńskich, Nowowiejskiego, Libelta ( te zostały otynkowane), Kościuszki, Solna (zburzone), Szyllinga, Kraszewskiego, Bukowska, Ułańska, Wyspiańskiego i tak dalej.. Teraz kojarzysz?
    już oceniałe(a)ś
    0
    0
    @markowski222 oczywiscie ze kojarze, nawet dodam ul Jackowskiego z dawna Komuna Paryska tez dzis pod tynkiem (z wyjatkiemn moze ul. Kraszewskiego ?) - ale to mimo wszystko nie zdominowalo charakteru miasta .Pamietaj ze City Park czy Stary Browar to tez stara cegla a nikt ich nie wyburzyl, nie mowiac o kosciolach czy np budynku Ortopedii na Wildzie. Po prostu klinkier byl i jest materialem odpornym i trwalym w klimacie polnocnej Europy a tanszym od kamienia, co estetyki to zgoda ze nie jest to strzal w 10-tke ale nawet dzis stare rewitalizowane fabryki maja swoj klimat. Budownictwo z PRLu lat 70tych nie ma zadengo klimatu, to w 95% chala i tandeta XiX wieczny Poznan przyomina miasta niemieckie z tego okresu, dzis sa podobne ulice w Berlinie czy Aachen z ktorego zreszta przyjechal do Poznania von Stübben. Nie zapominajmy tez ze brokowane ulice i kanalizacja sa tez z tego okresu a bruki ze szwedzkiego bazaltu leza sobie do dzis (Dabrowskiego) - to ze ich nie potrafimy porzadnie ulozyc po remontach ulicy to juz inna sprawa. Pozdr
    już oceniałe(a)ś
    1
    0
    @tripple_distilled Za PRLu brak odpowiedniej liczby mieszkań nie przeszkadzał np. burzyć centrum Warszawy, w tym ocalałych kamienic, pod PKiN. W całej dyskusji zgadzam się z @tripple_distilled: wkład "pruski" powinien być bardziej doceniony, budynki z cegły mają swój urok, budownictwo lat 70-tych ani nie jest funkcjonalne ani miłe dla oka.
    już oceniałe(a)ś
    0
    0
    Ciekawe co zostawi po sobie tęczowy bokser. zawody o tęczową podpaskę na Placu Wolności.
    @misza1922 lepiej sie zastanow co zostawi po sobie nasz narodowy-socjalizm dla polglowkow.
    już oceniałe(a)ś
    1
    0
    @tripple_distilled Frustrata miszę1922 :>
    już oceniałe(a)ś
    0
    1