Uczelnia na rogu Garbar i Stawnej
- Jesteśmy po rozmowach intencyjnych z przedstawicielami klasztoru. Chcemy wspólnie sprzedać nasze działki, by na tym terenie powstał sensowny projekt. O ziemię dopytywali się już inwestorzy, więc jest szansa na powodzenie tego projektu - mówił Jerzy Stępień, ówczesny wiceprezydent miasta, w 2009 roku.
Do końca tamtego roku urzędnicy chcieli opracować projekt biznesowy dla działki na rogu Garbar. Nieruchomość miała zostać sprzedana na licytacji albo w przetargu ograniczonym. Miasto planowało też współdziałać z inwestorem na zasadach partnerstwa publiczno-prywatnego.
Fot. Pracownia Mariusza Wrzeszcza
W grudniu 2008 roku miasto rozstrzygnęło konkurs architektoniczny na zagospodarowanie tego terenu. Podstawą dla projektu, który zamknie pierzeję ul. Garbary, była nagrodzona wtedy koncepcja pracowni architekta Mariusza Wrzeszcza. Miasto zakładało też, że uczelnią, która będzie się mieścić w tym budynku będzie Wyższa Szkoła Nauk Humanistycznych i Dziennikarstwa.
Fot. Pracownia Mariusza Wrzeszcza
Koncepcja pracowni architektonicznej Mariusza Wrzeszcza składa się z dwóch części. Jedna, od strony kościoła Jezuitów, to rekonstrukcja historycznej bryły krużganków i wirydarza dawnego klasztoru Dominikanów. Tam mają znaleźć się sale ekspozycyjne dla galerii sztuki, a w wirydarzu będzie założony przeszklony ogród. Wyższe kondygnacje mają posłużyć za dom gościnny dla zakonu i szkoły. Drugi budynek będzie oddzielony uliczką prostopadłą do Garbar. Znajdą się w nim m.in.: sala na czterysta osób, hall uczelni, biblioteka i mediateka oraz sale wykładowe. Na wyższych kondygnacjach miał powstać zielony taras i punkt widokowy.
Fot. Pracownia Mariusza Wrzeszcza
Wszystkie komentarze