Orkiestra Kameralna Polskiego Radia Amadeus rozpoczyna właśnie 50., jubileuszowy sezon artystyczny. Rzecz jasna - koncertem, który odbędzie się 1 października w auli UAM.
Za dyrygenckim pulpitem stanie założycielka orkiestry - Agnieszka Duczmal. Na fortepianie zagra Ingolf Wunder - austriacki pianista, laureat II nagrody na XVI Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. Fryderyka Chopina i, jak pisali krytycy, jedna z najjaśniejszych gwiazd tamtej edycji. W auli UAM zagrają też wiolonczelistka Karolina Jaroszewska i skrzypek David Radzyński.
Co w programie wieczoru? M.in. "Trzy tańce w dawnym stylu" Romualda Twardowskiego. Kompozytor i długoletni pedagog Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie zasłynął też jako inicjator prestiżowego międzynarodowego Festiwalu Muzyki Cerkiewnej "Hajnówka".
Podczas koncertu zabrzmi też "Koncert podwójny na skrzypce, wiolonczelę i orkiestrę" Jana Radzyńskiego, I Koncert fortepianowy e-moll op. 11 Fryderyka Chopina i "Souvenir de Florence", sekstet smyczkowy d-moll op. 70 Piotra Czajkowskiego.
Początek koncertu - w niedzielę, 1 października o godz. 18.
Zespół założony przez Agnieszkę Duczmal gra w Poznaniu od 1968 r. W 1977 r. został przekształcony w etatowy zespół Polskiego Radia i Telewizji, a następnie w Orkiestrę Kameralną Polskiego Radia Amadeus.
- Orkiestra jest najwspanialszym instrumentem muzycznym na świecie. Żaden inny instrument nie daje tylu możliwości, tylu barw, tylu emocji - mówiła dwa lata temu w "Wyborczej" twórczyni słynnej poznańskiej orkiestry.
Do dziś pod jej batutą zespół nagrał dla Polskiego Radia ponad 10000 minut muzyki obejmującej repertuar od baroku do współczesności, zagrał setki transmitowanych koncertów. Orkiestra ma też na swoim koncie 51 nagranych płyt i współpracę m.in. z brytyjską stacją BBC.
Artyści grali w wielu krajach na całym świecie, m.in. w Filharmonii Berlińskiej, Queen Elizabeth Hall w Londynie czy mediolańskiej Teatro alla Scala.
Wszystkie komentarze