Fot. Piotr Skórnicki / Agencja Wyborcza.pl
1 z 9
Wartostrada i RoweLOVE Rataje
Projekty drogowe, które są jednymi z bardziej rozpoznawalnych koncepcji zgłoszonych do Poznańskiego Budżetu Obywatelskiego.
Projekt Wartostrady został zaproponowany w 2013 roku, w pierwszej edycji PBO. Pomysł na RoweLOVE Rataje pojawił się w drugiej edycji obywatelskiego budżetu. Obie inwestycje zostały zrealizowane i doczekały się poszerzenia w kolejnych latach. Te dwa ciągi pieszo-rowerowe ułatwiły poruszanie się w istotnych częściach Poznania - Wartostrada znacznie ułatwia ruch nad brzegiem Warty. Dzięki utwardzonej i oświetlonej drodze, zarówno piesi jak i rowerzyści mogą czuć się bezpiecznie. RoweLOVE Rataje połączyły z kolei przestrzeń w obrębie Parku Rataje, Malty, Warty i ulicy Jana Pawła II.
Te dwa trakty pieszo-rowerowe mogą być postrzegane jako wizytówki Poznańskiego Budżetu Obywatelskiego.
Fot. Łukasz Cynalewski / Agencja Wyborcza.pl
2 z 9
"Plażojada", czyli atrakcyjne miejskie plaże
Ważny projekt zrealizowany w ramach Poznańskiego Budżetu Obywatelskiego. Dzięki tej inwestycji zgłoszonej w 2016 roku, zrewitalizowane zostały plaże i tereny nad brzegami Rusałki, Jeziora Strzeszyńskiego (na zdjęciu) i Kierskiego. W ramach "Plażojady" na terenach położonych w pobliżu wspomnianych jezior pojawiły się ławki, place zabaw, siłownie zewnętrzne, plaże do siatkówki czy trasy pieszo-rowerowe. Dzięki inwestycji miejskie plaże stały się zdecydowanie bardziej atrakcyjne.
Fot. Łukasz Cynalewski / Agencja Wyborcza.pl
3 z 9
Stadion na Golęcinie
Odrodził się dzięki realizacji projektu "Sportowy Golaj", który dwukrotnie - w 2014 roku oraz w 2015 roku - zwyciężył rywalizację w ramach PBO. Dzięki głosom mieszkańców Poznania na stadionie wyremontowano trybuny, zmodernizowano tor żużlowy, wybudowano boisko do gry w futbol amerykański, a także zadbano o infrastrukturę wokół obiektu. Na terenie Golęcina odbywają się regularnie zawody sportowe, w których udział biorą zarówno amatorzy, jak i zawodowcy - w czerwcu odbyły się tutaj Lekkoatletyczne Mistrzostwa Polski (na zdjęciu). Jest to również miejsce zmagań Poznańskiego Stowarzyszenia Żużlowego PSZ oraz drużyny futbolu amerykańskiego - Patrioci Poznań.
Na projekty w PBO22 cały czas można głosować.
Fot. Łukasz Cynalewski / Agencja Wyborcza.pl
4 z 9
"Dzieci dzieciom - Park Tysiąclecia parkiem 1000 zabaw"
To wyjątkowy projekt. Do PBO 2017 zgłosiła go 7-letnia Natalia z myślą o stworzeniu fajnego miejsca do zabawy dla wszystkich dzieci z Nowego Miasta. Pomysł zwyciężył, a mali poznaniacy mogą cieszyć się z fantastycznych sprzętów zainstalowanych w ramach konstrukcji, takich jak zakręcone zjeżdżalnie, bujaki na sprężynie czy bocianie gniazdo. Z pomocą dzieci plac na terenie Parku Tysiąclecia zdecydowanie może zaoferować 1000 zabaw i więcej.
Fot. Łukasz Cynalewski / Agencja Wyborcza.pl
5 z 9
Wieża widokowa na Szachtach
Na projekt o nieco długiej i skomplikowanej nazwie "Z widokiem na Szachty, Luboń i Poznań - budowa drewnianej wieży widokowej na Szachtach, zagospodarowanie terenu" zagłosowało prawie 3,5 tysiąca osób. Ale za to efekt jest powalający! Projekt był zgłoszony do PBO 2016 i udało się go ostatecznie zrealizować pod koniec 2018 roku. Wieża widokowa na Szachtach ma 25 metrów wysokości. Z jej tarasu można podziwiać panoramę Poznania, Lubonia oraz pobliską przyrodę. To pierwsza tego typu atrakcja w południowej części miasta.
Fot. Lukasz Cynalewski / Agencja Wyborcza.pl
6 z 9
Woliera dla ar w Palmiarni
Projekt rejonowy dla Jeżyc i Św. Łazarza, który zwyciężył w PBO 2018. Nową wolierę zamontowano w Palmiarni Poznańskiej. Dzięki głosom poznaniaków papugi mogą cieszyć się większą swobodą - nowa woliera jest kilkanaście razy większa od poprzedniej, a jej wymiary umożliwiają zwierzętom latanie, co wcześniej nie było możliwe. We wnętrzu znajdują się rośliny, które odzwierciedlają naturalne warunki życia ar.
CZYTAJ TAKŻE: Poznański Budżet Obywatelski. Nowe zasady, 150 projektów do wyboru i coraz mniej czasu na głosowanie
Fot. Łukasz Cynalewski / Agencja Wyborcza.pl
7 z 9
Azyl dla ocalałych zwierząt w zoo
Również w Poznańskim Budżecie Obywatelskim 2018, ale w kategorii ogólnomiejskiej, zwyciężył projekt "Azyl dla ocalałych zwierząt". Zdobył pierwsze miejsce z poparciem prawie 5 tys. głosujących. Azyl na terenie Nowego Zoo to ratunek dla zwierząt, dla których nie ma szans na powrót do środowiska naturalnego ani na umieszczenie ich w schronisku. Jako pierwsze zamieszkały w nim dwa lwy - Kizia i Leoś.
Fot. Łukasz Cynalewski / Agencja Wyborcza.pl
8 z 9
"Skończmy ze smogiem w Poznaniu!"
Projekt, który udało się zrealizować dwa razy z rzędu - dzięki głosom w PBO 2019 i PBO 2020. Jego głównym założeniem były dofinansowania do wymiany pieców starej generacji w miejskich lokalach oraz kontrole przy użyciu dronów antysmogowych.
Fot. Łukasz Cynalewski / Agencja Wyborcza.pl
9 z 9
Relaks w Parku Górczyńskim
Jednym ze zwycięskich projektów, zaangażowanych w troskę o miejską zieleń, był "Park Górczyński miejscem relaksu w cieniu drzew i aktywności fizycznej". Projekt zwyciężył w PBO 2017 w rejonie nr 11. Dzięki środkom z budżetu obywatelskiego, w Parku Górczyńskim udało się odnowić ścieżki, a także zbudować wielofunkcyjny plac zabaw oraz siłownię. Cały teren parku został również dostosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych.
CZYTAJ TAKŻE: Poznański Budżet Obywatelski 2022. Mieszkańcy znów mogą wybierać, jak udoskonalić miasto
Wszystkie komentarze