Objawy raka płuca
Polska zajmuje jedno z czołowych niechlubnych miejsc w Europie pod względem umieralności na raka płuca. To efekt szalonej mody na palnie, jaka wybuchła w latach 70. Na raka płuca zaczynają umierać ówczesne dwudziestolatki, dziś sześćdziesięciolatki.
Perspektywy nie są dobre. To jeden z najtrudniejszych w leczeniu nowotworów. Trudno się go diagnozuje. Chorzy trafiają do lekarzy w zaawansowanym stadium choroby, kiedy już niewiele można im pomóc. Czy wszystko stracone, jak możemy pomóc chorym, co oferują im najlepsze w regionie szpitale?
Kaszel, krwioplucie, duszność, ból w klatce - pojawiają się z reguły wtedy, gdy choroba jest zaawansowana i często już za późno na wyleczenie. Dlaczego rak płuca daje rzadko wczesne objawy? To wynika ze specyfiki nowotworu bardzo burzliwie się rozwijającego. Płuca zasadniczo nie bolą. Boli jedynie ściana klatki piersiowej czy opłucna, czyli surowicza błona, w której zamknięte są płuca, na którą nacieka nowotwór. Rak daje także objawy bólowe, jeśli rozwija się w szczycie płuc.
Co powinno nas zaniepokoić? Przedłużające się infekcje, zmiana charakteru kaszlu u palacza papierosów, nawracające zapalenia płuc lub oskrzeli, powiększone węzły chłonne. A także niepoddająca się leczeniu chrypka.
Wszystkie komentarze