Dwie ulice i dwa skwery - dla Unii Europejskiej i trzech kawalerów Orderu Orła Białego może mieć wkrótce Poznań. - Przyjęcie tych uchwał w 2024 roku zbiegnie się z 20. rocznicą wejścia Polski do Unii Europejskiej - mówi radny miasta Grzegorz Jura (KO), autor pomysłu.

- Proponuję cztery projekty nazewnicze - ulicę Unii Europejskiej, a w jej pobliżu architektów polskiej polityki zagranicznej po 1989 roku - Bronisław Geremek i Władysław Bartoszewski zostaliby patronami skwerów, a Jan Kułakowski - patronem ulicy - mówi "Wyborczej" radny Koalicji Obywatelskiej Grzegorz Jura, przewodniczący komisji kultury rady miasta.

Ulica Unii Europejskiej i negocjatora

Nazwę Unii Europejskiej ma nosić ulica łącząca Jawornicką i Babimojską. W uzasadnieniu swojej uchwały radny Jura przypomina, że Unia Europejska została nagrodzona Pokojową Nagrodą Nobla w 2012 roku, a w stało się tak dlatego, że "pomogła odmienić Europę po doświadczeniach wojennych w kontynent pokoju".

Twoja przeglądarka nie ma włączonej obsługi JavaScript

Wypróbuj prenumeratę cyfrową Wyborczej

Pełne korzystanie z serwisu wymaga włączonego w Twojej przeglądarce JavaScript oraz innych technologii służących do mierzenia liczby przeczytanych artykułów.
Możesz włączyć akceptację skryptów w ustawieniach Twojej przeglądarki.
Sprawdź regulamin i politykę prywatności.

Roman Imielski poleca
Czytaj teraz
Więcej
  Komentarze
  Zaloguj się
  Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem
  Swarzędz wyprzedził Poznań. Jest tam ul. Geremka.
  @szulaj
  To są jakieś wyścigi? .)
  już oceniałe(a)ś
  4
  0
  @szulaj
  w Swarzędzu ta ulica jest już od 10 lat
  już oceniałe(a)ś
  0
  0
  Polskę do UE wprowadził rząd SLD i Prezydent Aleksander Kwaśniewski.

  Poza tym, brawa dla Poznania za ten pomysł - tylko patronów ulic zmieńcie... chyba, że nie można upamiętniać ludzi żyjących...
  już oceniałe(a)ś
  2
  0
  zdaje się że wśród architektów byli też Cimoszewicz i Miller. to oni wprowadzili Polskę do UE! no ale to komuchy i ich nie uczcimy
  już oceniałe(a)ś
  2
  1