Monety z czasów Władysława II Jagiełły bite u schyłku rządów władcy, kamienna kula użyta w trakcie potopu szwedzkiego. Te niecodzienne znaleziska przeleżały wieki w samym centrum miasta. Tuż obok prawdopodobnie najstarszej zachowanej polskiej kuchni.

Zamek królewski, który dziś góruje nad wzgórzem Przemysła to wprawdzie rekonstrukcja renesansowej bryły z XVI w., ale autentyczny zamek królewski został wzniesiony w tym miejscu już na początku drugiej połowy XIII wieku. Dlatego archeolodzy chętnie w to miejsce wracają. Ostatnio, po przeszło dwudziestu latach przerwy, znów prowadzili badania na Wzgórzu Przemysła. I choć trwały one od 2023 r. badacze wciąż mają poczucie niedosytu.

Monety króla Władysława Jagiełły

W tym roku archeolodzy przebadali łącznie ponad 90 m. kw. terenu przylegającego od strony południowej i zachodniej do dawnej kuchni królewskiej, nad którą mieści się obecnie budynek administracyjny Muzeum Sztuk Użytkowych.

Twoja przeglądarka nie ma włączonej obsługi JavaScript

Wypróbuj prenumeratę cyfrową Wyborczej

Pełne korzystanie z serwisu wymaga włączonego w Twojej przeglądarce JavaScript oraz innych technologii służących do mierzenia liczby przeczytanych artykułów.
Możesz włączyć akceptację skryptów w ustawieniach Twojej przeglądarki.
Sprawdź regulamin i politykę prywatności.

Małgorzata Bujara poleca
Czytaj teraz
Więcej
    Komentarze
    Bełt, podobnie jak nabój do AK 47, to sztuka użytkowa.
    już oceniałe(a)ś
    0
    0
    Bełt to chyba część strzały (końcówka), a nie całą strzała ?
    @Sumetcogito
    Nie, bełt to właśnie cała amunicja do kuszy; dlatego też sformułowanie z tekstu: "strzały do kuszy (tzw. bełty)" jest trochę nieszczęśliwe, bo to tak jakby napisać, że np. nabój jest bełtem do broni palnej ;-) "Końcówkę" zarówno strzały, jak i bełtu, stanowił natomiast grot.
    już oceniałe(a)ś
    13
    1
    bełt
    1. «plusk, szum wody»
    2. «bełtana woda, bełtany płyn»
    3. pot. «tanie wino»
    4. pot. «niezrozumiała wypowiedź»
    5. «nasada strzały, w której tkwią pióra»
    6. «strzała, pocisk do kuszy»

    Wygląda na to, że "bełt" może oznaczać zarówno strzałę do kuszy, jak i pierzasty koniec strzały do łuku. Sformułowanie, ze strzała wbiła się "po bełt" znajdujemy w "Panu Wołodyjowskim" czy "Robinsonie Cruzoe", co może powodować, że odnoszenie tego terminu do piór na końcu strzały może być bardziej rozpowszechnione, niż wiedza na temat kusz.
    już oceniałe(a)ś
    4
    0