Ceny biletów na przejazdy tramwajami i autobusami oraz opłaty za parkowanie w mieście mają uderzyć po kieszeni tych, którzy nie płacą w Poznaniu podatków. Miasto chce ich zmusić do przemeldowania się i w konsekwencji - do rozliczania tu PIT-ów.
- Ten pomysł zwiększa szansę na poprawę atrakcyjności sieci przy ograniczonych możliwościach finansowych miasta - mówi dr inż. Jeremi Rychlewski.
Planowana reforma wymaga wymiany wszystkich urządzeń obsługujących system PEKA w tramwajach i autobusach aglomeracji. Bilety przystankowe będzie można kupować kartami zbliżeniowymi.
Co tydzień w poznańskiej redakcji "Gazety Wyborczej" przyznajemy Pyry Tygodnia. Białe - tym, którzy wyróżnili się w minionym tygodniu. Czarne - tym, którzy na pochwały nie zasłużyli.
Rozrasta się koczowisko bezdomnych przy Dworcu Zachodnim. Według miasta na porządku dziennym są bójki i libacje, a tragedia wisi w powietrzu, bo tuż obok jeżdżą tramwaje.
Od soboty 13 maja kilka linii tramwajowych znów pojedzie przez centrum Poznania. Największym ułatwieniem będzie przywrócenie ruchu przez most Teatralny w stronę Śródki. Jeszcze kilka miesięcy poczekamy na otwarcie 27 Grudnia.
- Po dziewięciu miesiącach prac jeszcze raz przepraszam za problemy i dziękuję wszystkim mieszkańcom za wyrozumiałość - mówił w czwartek Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania.
Takie terminale nie wydrukują nam ani biletu, ani potwierdzenia transakcji. W sumie w tramwajach i autobusach będzie ich 760. We wszystkich pojazdach znajdą się dopiero pod koniec marca.
- Nie można założyć konta. Działa jak biletomaty.. To jakaś kpina "programistyczna" - to tylko wybrane komentarze pod adresem nowej aplikacji PEKA. Czy te negatywne opinie są uzasadnione? Postanowiliśmy się przekonać sami.
Na półtorakilometrowy odcinek Pestki wróciły tramwaje. Na razie "trójka" jako wahadło kursuje do ul. Słowiańskiej. Po pięciomiesięcznej przerwie na przystankach hula wiatr.
Od Wigilii linia nr 3 będzie jeździć trasą Poznańskiego Szybkiego Tramwaju do przystanku Słowiańska. Prace remontowe od mostu Teatralnego udało się skończyć miesiąc wcześniej, niż zapowiadano.
By kupić bilet w poznańskich tramwajach i autobusach, trzeba mieć szczęście i monety. Poznań jest ostatnim z dużych miast, w których za bilet nie można zapłacić kartą.
- Zdarza się, że autobusy mocno się spóźniają albo nawet wcale nie przyjeżdżają. Taką sytuację miałem niestety wczoraj z autobusem linii 174, przez co spóźniłem się na inaugurację - mówi student, który na Morasko dojeżdża z centrum.
Od poniedziałku, 3 października, strefa płatnego parkowania w Poznaniu zostanie rozszerzona o teren w okolicach Politechniki Poznańskiej. Skorygowane zostaną także granice strefy na Starym Mieście i Łazarzu.
- Nie potrafię na ten moment podać przybliżonego terminu premiery aplikacji. Pewne jest natomiast, że jest już ona na etapie testów - mówi Bartosz Trzebiatowski, rzecznik prasowy poznańskiego ZTM. - Na początku października oraz w drugiej połowie listopada w życie wejdą też inne udogodnienia dla osób korzystających z naszych usług - dodaje.
Z okazji Europejskiego Dnia bez Samochodu w czwartek, 22 września na liniach ZTM Poznań, a także Kolei Wielkopolskich i Polregio w całej Wielkopolsce będzie można podróżować za darmo. Trzeba tylko mieć przy sobie dowód rejestracyjny samochodu. W Kaliszu i Ostrowie Wlkp. taki dokument nie będzie wymagany.
Częściej mają kursować tramwaje dwóch linii, a wahadło nr 98 dojedzie ze Śródki już nie tylko na pl. Wielkopolski, ale do pl. Cyryla Ratajskiego. Inaczej pojedzie też tramwaj linii nr 12. Jednak dwie linie tramwajowe kursować nie będą. Zmiany mają nam pomóc w codziennych zmaganiach z remontowym armagedonem w Poznaniu.
Nie dość, że nie widać końca komunikacyjnych remontów w centrum Poznania, to w czwartek zacznie się kolejny. To nie żart. Tramwaje nie pojadą między mostem Teatralnym a pl. Wielkopolskim. ZTM próbuje doradzić, jak dostać się komunikacją miejską do śródmieścia.
Mieszkańcy Poznania są załamani szykującymi się zmianami. Nie kryją swojej irytacji. Zwłaszcza że od 1 sierpnia trwa już ogromny remont trasy Poznańskiego Szybkiego Tramwaju. Prowadzone są wciąż prace na ul. Święty Marcin, a także w centrum, również na Starym Rynku. Kiedy inwestycje się zakończą?
Od miesiąca proszę Zarząd Transportu Miejskiego o informacje o planowanej obsłudze komunikacyjnej centrum po rozpoczęciu remontu torów w okolicy Okrąglaka. I wciąż słyszę, że prace w tej sprawie "są już na ukończeniu". Wygląda na to, że plan remontu jednak zaskoczył ZTM.
Przewoźnik tłumaczy, że zmiana terminu uruchomienia nowego systemu płatności w komunikacji miejskiej w Poznaniu wynika z zaburzeń na rynku dostaw komponentów elektronicznych. Teraz ZTM zapewnia, że za bilet będziemy mogli zapłacić kartą w autobusach i tramwajach w ostatnim kwartale tego roku.
Dla Kolei Wielkopolskich szykuje się rekordowy rok. Także w tramwajach i autobusach w Poznaniu i powiecie pasażerów jest już niemal tylu co przed pandemią. Czy przez wysokie ceny benzyny musimy się przygotować na podwyżki cen biletów?
Inflacja, drożyzna i wojna w Ukrainie mają wpływ także na niejedną planowaną inwestycję w wielu miastach w Polsce. Do ZTM Poznań wpłynęło sześć ofert na remont środkowego odcinka trasy Poznańskiego Szybkiego Tramwaju - wszystkie ponad zakładany przez miasto budżet.
Tramwaje nie będą kursowały od najbliższej środy ul. Dąbrowskiego na odcinku między Kraszewskiego i Żeromskiego. Remont torowiska ma potrwać do 24 czerwca i oznacza utrudnienia nie tylko na Jeżycach.
Jak zapewnia ZTM Poznań, tramwajowa linia turystyczna H będzie prawdziwą gratką dla miłośników zabytkowych pojazdów szynowych. Na poznańskie tory wyjedzie już w najbliższą niedzielę, 29 maja
Jak bardzo potrzebny był tramwaj na Naramowice, pokazują zarówno statystyki ZTM, jak i codzienne obserwacje pasażerów. Na razie jeździ tu tylko jedna linia, nr 10. W godzinach szczytu wagony są wypełnione.
Od dzisiaj, a więc od soboty 14 maja, trasy zmienią linie tramwajowe nr 5, 8 i 14. Nie dojadą na Górczyn, bo MPK Poznań musi wyremontować część torowiska na wysokości zajezdni tramwajowej. Zmiany także na ogrodach - tym razem dotyczą autobusów
Z dużymi problemami komunikacyjnymi muszą się liczyć mieszkańcy Górczyna i okolic. W sobotę, 14 maja, rozpoczyna się remont torowiska przy zajezdni na ul. Głogowskiej. Tramwaje nie będą jeździły od ul. Hetmańskiej do samej pętli. Kłopoty potrwają aż dwa tygodnie.
Okolice pętli na Ogrodach były przez ostatnie miesiące remontowane. Ale od soboty, 14 maja, skończą się kłopoty dla niezorientowanych pasażerów. Wprowadzona zostanie nowa organizacja przystanków dla autobusów linii miejskich oraz podmiejskich.
Prace torowe na ulicy Głogowskiej przy zajezdni tramwajowej MPK Poznań - oto powód wstrzymania ruchu tramwajowego w tej okolicy. Wypadną tramwaje linii nr 5, 8 i 14, które pojadą zmienionymi trasami.
Prezydent Jacek Jaśkowiak podał datę: w sobotę, 23 kwietnia tramwaje pojadą do ul. Błażeja na Naramowicach. To kluczowa inwestycja komunikacyjna w Poznaniu, zapowiadana od wielu lat.
Zarząd Transportu Miejskiego w Poznaniu zaproponował ostateczny układ tras komunikacji miejskiej po otwarciu całej trasy tramwajowej na Naramowice. Do końcowego przystanku Błażeja będą kursować tramwaje linii nr 3 i 10, a funkcję linii nr 151 przejmie autobus 169. Przeciwko takiej decyzji protestowali pasażerowie komunikacji miejskiej.
Czy autobusy mają nadal jeździć na Franowo, czy wrócą na rondo Rataje? - pytał ZTM mieszkańców wschodniej części Poznania. Teraz, kiedy zbliża się termin ukończenia prac, przedstawiono wstępną koncepcję przebiegu linii.
W niejednym polskim mieście od lat jest już czymś zupełnie normalnym to, że do biletomatu w tramwaju czy autobusie wystarczy przyłożyć kartę płatniczą, by kupić bilet. W Poznaniu ta normalność wciąż jest przed nami.
Jak co roku i w tym z okazji świąt Bożego Narodzenia zmienia się miejski rozkład autobusów i tramwajów. Inaczej pojadą też w dni świąteczne autobusy podmiejskie. Sprawdź, jak poruszać się po Poznaniu i okolicach, by nie spóźnić się na wigilijną kolację.
Od poniedziałku sporo istotnych zmian w komunikacji. Tramwaje i kierowcy nie przejadą ul. 28 Czerwca od Rynku Wildeckiego. Z Dębca pojedzie autobus "Za tramwaj". Za to wrócą bimby na most Królowej Jadwigi i rondo Rataje.
Rozkład jazdy ZTM Poznań zmienia się już w najbliższy poniedziałek 4 października. Powód? Początek roku akademickiego i decyzja Ministerstwa Edukacji i Nauki o stacjonarnym trybie zajęć na uczelniach
Plan budowy linii tramwajowej na Poznań Wschód powstał 15 lat temu. Nie udało się go zrealizować. Teraz miasto chce spytać poznaniaków, którędy mają biec tory z Zawad. Rozważane są dwa warianty przebiegu trasy.
Na pętle Piątkowska i Starołęka wracają tramwaje. Wraz z początkiem roku szkolnego komunikacja miejska w Poznaniu kursować też będzie częściej niż podczas wakacji.
Rada osiedla Naramowice sprzeciwia się planom likwidacji linii autobusowych nr 147 i 151. Przedstawia też swoje pomysły na rozwiązania komunikacyjne na północy Poznania.
Copyright © Wyborcza sp. z o.o.