"Odkryj Święty Marcin na nowo i wybierz się w podróż do serca miasta. Poczuj rytm nocy letniej w najdłuższy dzień roku" - zachęcają organizatorzy Nowego Letniego Św. Marcina.
Zainteresowani - przedsiębiorcy, organizacje czy właściciele nieruchomości - mogą zgłaszać się do końca czerwca. Budżet przedsięwzięcia to 80 tys. zł.
- Przyjmujemy do wiadomości, że oficjalne obchody imienin naszej ulicy wyjątkowo odbędą się gdzie indziej. Natomiast my naprawdę cierpimy po długim remoncie, więc ten dzień jest dla nas także szansą, żeby pokazać poznaniakom: hej, my nadal tu jesteśmy! - mówi Wojciech Szalbierz z Koalicji Święty Marcin.
- Remont to jedno, wszyscy już się trochę do tego przyzwyczaili. Ale to, że nie ma tu odpowiedniego oświetlenia, jest bardzo słabe. Gdy idzie się w parę osób, nie ma tragedii. Ale sama boję się tędy chodzić wieczorami - mówi 21-letnia poznanianka, którą spotkałam na ul. św. Marcin w Poznaniu
Festiwal Filmów Dokumentalnych OFF Cinema, festiwal Era Jazzu, świetne wystawy w CK Zamek czy w Galerii na dziedzińcu Starego Browaru - to tylko niektóre kulturalne propozycje na jesienne dni w Poznaniu.
- Dlaczego wszystko dzieje się naraz? - to pytanie najczęściej pojawiało się podczas piątkowego wysłuchania publicznego w urzędzie miasta, które zorganizował PiS. Mieszkańcy narzekali jednak nie tylko na kumulację remontów, lecz także na opóźnienia tramwajów i autobusów i ceny biletów.
Też mam tę żabią perspektywę kogoś, kto pieszo chodzi po Poznaniu. Też mnie doprowadza do szału brodzenie w piachu, bo nie na plażę czy runmageddon się umawiałam podczas ostatnich wyborów samorządowych. Ale jednak w sprawie Projektu Centrum będę bronić władz miasta.
Urzędnicy przekonują, że są problemy z cenami, dostawą materiałów budowlanych i pracownikami na placach budowy. Ale mieszkańcy i przedsiębiorcy domagają się spotkania z prezydentem: - Tak prowadzony remont skutkuje destrukcją centrum.
Kto ostatnio próbował pieszo przedrzeć się przez śródmieście Poznania, wie, że słowo "przedrzeć" najlepiej opisuje te wysiłki. Gruntowny remont trwa na Al. Marcinkowskiego i na Świętym Marcinie między skrzyżowaniem z al. Niepodległości i ul. Gwarną oraz w kierunku ronda Kaponiera.
Fundamenty dawnego ogrodzenia Zamku Cesarskiego zostały odkryte podczas przebudowy ulicy Święty Marcin. W to miejsce przesunięty zostanie zabytkowy murek, który otacza teraz zamek i stoi kilka metrów dalej. Dziedziniec przed zamkiem ma być większy.
- Są potężne, bo potężne było ogrodzenie, zwłaszcza ujęta dwiema wartowniami brama wjazdowa. W czasie wojennej przebudowy dziedziniec honorowy został przekształcony i ograniczony istniejącym do dziś murkiem, na którym ustawiono latarnie - informuje Centrum Kultury Zamek.
Na ul. Św. Marcin w centrum Poznania od soboty, 27 listopada znów zmieni się organizacja ruchu. Tym razem na odcinku od ul. Gwarnej do mostu Uniwersyteckiego. Jeśli chcecie jechać przez ten rejon samochodem, to najlepiej jednak omińcie go szerokim łukiem
- Wykorzystując chwilę nieuwagi pracowników, wylał ze słoika na podłogę jakiś płyn i szybko opuścił lokal. Okazało się, że była to okropnie cuchnąca ciecz - informują wielkopolscy policjanci. I proszą o pomoc w znalezieniu mężczyzny.
15 listopada zaczyna się kolejny etap Projektu Centrum, a to oznacza zamknięcie dla ruchu tramwajowego ul. Św. Marcin do ul. Gwarnej, samej Gwarnej i ul. Towarowej. W związku z tym tramwaje i autobusy pojadą objazdami. Z utrudnieniami muszą liczyć się też kierowcy.
Rekonstrukcja historyczna na placu Wolności i rogale marcińskie przed Zamkiem Cesarskim - tak poznaniacy obchodzą 103. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. - W Poznaniu robi się to najlepiej. Bez zbędnej polityki i bójek, a z radością i rogalami w tle - mówi pani Monika, mieszkanka Poznania.
W witrynach sklepów na Świętym Marcinie i w Atelier Łazęgi Poznańskiej zawisły "obrazy przejściowe" Piotra C. Kowalskiego. - A wszystko zaczęło się od mandatu za zaśmiecanie naszego bardzo czystego miasta - zapowiada wystawę autor. Dziś wernisaż.
Kolorowy korowód, św. Marcin wnoszący klucze do miasta i kiermasz rogali co roku rozjaśniały w Poznaniu szary zazwyczaj i nieco ponury 11 listopada. Tym razem, z powodu pandemii, wielkiej imprezy nie będzie. Ale i tak możemy zrobić coś fajnego
Drzewa, trawy i byliny rosną już w gazonach, które stanęły na ulicy dochodzącej do Starego Rynku. Wkrótce będzie ich znacznie więcej.
11 listopada w Poznaniu wiele ulic będzie zamkniętych dla ruchu. Z ogromnymi utrudnieniami muszą się też liczyć pasażerowie MPK. Wszystko przez imprezy związane z Imieninami Ulicy Św. Marcin oraz Biegiem Niepodległości.
Betonowa nawierzchnia na przebudowanym już odcinku Św. Marcina jest krytykowana. To materiał tańszy, który łatwo się brudzi. Kostka z betonu testowo pojawiła się także na kolejnym odcinku Marcina.
- Po remoncie będzie naszą perełką - mówi prof. Halina Lorkowska, rektor Akademii Muzycznej, o Auli im. Stefana Stuligrosza. Zabytkową przestrzeń, a także uczelniany dziedziniec, na którym ma powstać letnia plenerowa scena, czeka remont.
Nowe miejsce przy Św. Marcinie ma skupiać inicjatywy działające m.in. na rzecz osób niepełnosprawnych. Zobaczymy tam ich rękodzieło i sztukę. Ale na miejscu będzie też można skorzystać z bezpłatnej pomocy architekta.
- Kluczowe tam będą detale. Liczne komentarze po opublikowanym w internecie filmie Poznańskich Inwestycji Miejskich świadczą o zainteresowaniu tym miejscem, a to bardzo dobra wiadomość - mówi o planach remontu ul. Św. Marcin dr Michał Beim.
- Główna sala ma 175 miejsc. Nowe fotele są dużo wygodniejsze od poprzednich. Mamy tam srebrny ekran Harknessa produkcji brytyjskiej, pierwsza liga, jeśli chodzi o ekrany na świecie. System dźwiękowy Dolby Digital 7.1. Z czystym sumieniem możemy teraz puszczać filmy najbardziej wymagające, jeśli chodzi o efekty dźwiękowe i wizualne - mówią Joanna Piotrowiak i Dorota Reksińska z kina Muza po jego remoncie.
W jeździe rowerem po nowym Św. Marcinie przydaje się filmowa ściąga. - Kiedy cały Św. Marcin i sąsiednie ulice zmienią się w ramach Projektu Centrum, to wszystko będzie bardziej spójne. W tej chwili stare rozwiązania np. na ul. Ratajczaka trzeba łączyć z nowymi, czyli ze strefą zamieszkania na Św. Marcinie. Nie wszystko jest intuicyjne - mówi Andrzej Janowski, prezes stowarzyszenia Rowerowy Poznań.
To już ostatnie dni barierek i ogrodzeń, które utrudniały poruszanie się po remontowanym Św. Marcinie. Od czwartku piesi będą mogli w pełni korzystać z odnowionej przestrzeni, a na pierwszych pasażerów czeka nowy przystanek przy skrzyżowaniu z ul. Ratajczaka. Wszystko przed terminem.
- Co z tego, że św. Marcin będzie piękny, skoro kilka kroków dalej jest syf i gemela - zastanawia się osiedlowy radny ze Starego Miasta Tomasz Dworek. Radni rozpoczynają dyskusję i chcą projektu zmian także dla zaniedbanych tyłów kompleksu Alf.
Neon wzorowany na oryginale z lat 60. wkrótce zawiśnie nad bramą remontowanego kina Muza. Projekt swojego neonu ma też fundacja "Jak Malowana", także działająca w jednej ze świętomarcińskich kamienic.
Akademik LIV powstanie w budynku Alfy na Św. Marcinie. Obiekt z 140 apartamentami dla studentów ma być gotowy jesienią przyszłego roku. Inwestor chciałby, żeby Alfa była tylko częścią kompleksu.
"31 marca 2019 r. po raz ostatni na Śródce ugotujemy kuchnię podróży i upieczemy dla Was twaróg", napisali w poniedziałek na stronie Cafe la Ruina właściciele lokalu. Po 7 latach restauracja ma zostać przeniesiona na ul. Św. Marcin.
Do końca 2020 roku w jednym z wieżowców Alf przy ul. Św. Marcin powstanie akademik. W budynku znajdzie się 140 pokoi. Inwestor zachowa zabytkowy neon Miastoprojektu.
Patron ulicy na białym koniu, ptaki ze srebrnymi skrzydłami, lotnik trzymający w dłoniach ogromne białe flagi i tradycyjne rogale świętomarcińskie. Tłumy ludzi świętowały 100-lecie odzyskania niepodległości przez Polskę i imieniny ulicy Święty Marcin - tak wyglądał w niedzielę Poznań.
Prezydent Jacek Jaśkowiak zaprosił trzech byłych prezydentów Polski - Bronisława Komorowskiego, Aleksandra Kwaśniewskiego i Lecha Wałęsę - na uroczystości 11 listopada do Poznania. Wiadomo już, że do Poznania przyjedzie Bronisław Komorowski.
Dopiero co wróciły tramwaje na przebudowywanego Św. Marcina, a już wiadomo, że za dwa tygodnie zniknie z tej ulicy drogeria sieci Rossmann. Sklep przeniesie się od opuszczonego od kilku miesięcy lokalu po kultowych delikatesach Kasia.
Niecieszący się dobrą opinią deweloper Wechta kupił zabytkową kamienicę na Św. Marcinie. Przez lata w budynku mieściła się Biblioteka Raczyńskich. O dziwo, deweloper też ma plany związane z kulturą.
Po nowym, cichym torowisku i 10 dni wcześniej, niż planowano, pojadą tramwaje remontowaną ul. Święty Marcin. Ale nie oznacza to końca remontu ulicy.
Do 20 września tramwaje mają wrócić na remontowany odcinek ul. Święty Marcin. To nie oznacza jeszcze końca inwestycji - pojedziemy przez plac budowy. Całość powinna być gotowa na początku przyszłego roku. - Wszystko idzie w dobrym kierunku - zapewnia Mariusz Wiśniewski, wiceprezydent Poznania.
Do końca września na remontowany odcinek ulicy Św. Marcin wrócą tramwaje. Torowisko w tym miejscu jest już gotowe.
- Kiedyś, dawno, dawno temu, z przyjaciółmi - Wojtkiem i Tomkiem dotarłem pierwszy raz do Lwowa, przez Przemyśl, pieszo przez granicę, "marszrutką", która okazała się być dostawczakiem z wstawionymi, domowymi krzesłami, każdym z innej parafii - wspomina Maciej Krajewski, fotograf znany jako Łazęga Poznańska. W atelier w podwórzu kamienicy przy św. Marcinie 75 od soboty będzie można oglądać zdjęcia z tej podróży.
W przyszłym roku miasto przebuduje kolejny odcinek ul. św. Marcin. Na ukończeniu jest projekt zmian na kluczowym skrzyżowaniu z al. Niepodległości i ul. Towarową. Znamy już jego założenia.
Copyright © Wyborcza sp. z o.o.