- Na nasze pisma urzędnicy odpowiedzieli, że zajmą się sprawą. A potem zapadła cisza - oburza się Mikołaj Stefaniszyn ze stowarzyszenia Kogutorium. Sprawdza ono, czy zawarte w szkolnych statutach rozwiązania nie łamią praw uczniowskich.
Koalicja Obywatelska podejrzewa partnerów z Polski 2050 o uzgadnianie z prezydentem Kalisza, powiązanym z PiS i Konfederacją, obsadę wakatów na stanowiskach dyrektorów urzędu wojewódzkiego i kuratorium oświaty.
Ze stanowiska dyrektorki kaliskiej delegatury Wielkopolskiego Kuratorium Oświaty odchodzi Violetta Słupianek, która stanowisko objęła za rządów "dobrej zmiany". Jej miejsce chce zająć Urszula Janczar. Popiera ją prezydent Kalisza, którego wspiera PiS, Konfederacja, a także Polska 2050.
Igor Bykowski, Wielkopolski Kurator Oświaty wziął w obronę szkoły, które według maturalnych wyników miały najsłabsze wyniki. Przyznaje, że zdenerwowało go umieszczenie na liście placówek specjalnych i dla dorosłych.
- Jak tylko tu przyszedłem wyrzuciłem z gabinetu kuratora czerwony dywan z frędzlami. Do kuratora nie chodzi się na dywanik - opowiada Igor Bykowski.
Kuratorium musi się zmienić - podkreśla Igor Bykowski. Od środy już oficjalnie jest nowym kuratorem oświaty w Wielkopolsce
Igor Bykowski nie był faworytem w konkursie. W środę odebrał nominację. Jest najmłodszym kuratorem oświaty w Wielkopolsce.
Igor Bykowski - nauczyciel z doktoratem, dyrektor szkoły w Strykowie - pokonał w konkursie na wielkopolskiego kuratora oświaty dziewięciu rywali.
Chodzi o wypowiedź Joanny Muchy, w której wiceministra edukacji mówi, że pełniący obowiązki kuratorów oświaty nie będą startować w konkursach, bo byłoby to nieuczciwe. W Poznaniu i Krakowie nie ma takich przemyśleń.
Komisja konkursowa, która wybierze nowego wielkopolskiego kuratora oświaty zbierze się do końca lutego. Gdy rządził PiS, do konkursu stanęły cztery osoby. Wygrał były senator tej partii. Teraz chętnych jest znacznie więcej.
Wiesław Banaś pełni obowiązki wielkopolskiego kuratora oświaty od połowy stycznia, tak zadecydowała ministra edukacji Barbara Nowacka. Kluczem miała być apolityczność i doświadczenie w oświacie.
Poprzedniego kuratora - Roberta Gawła z PiS - Barbara Nowacka odwołała ze stanowiska pod koniec grudnia ubiegłego roku. Banaś z kolei przez lata był zastępcą dyrektora wydziału oświaty.
Odwołany właśnie ze stanowiska Robert Gaweł straszy "anarchizacją życia szkolnego" i prosi ministrę edukacji o działanie.
Nowa minister edukacji odwołała już wielkopolskiego kuratora oświaty, byłego senatora PiS Roberta Gawła. A wicekuratorzy właśnie się pakują, będą pracować tylko do końca miesiąca.
Gdy były senator PiS Robert Gaweł został wielkopolskim kuratorem oświaty, mówił, że "nie podoba mu się agresja ze strony środowiska LGBT+". Przekonywał też, że w szkołach nie ma homofobii.
Katarzyna Kretkowska oświatą zajmuje się od 30 lat. - Sprawy są otwarte, mam doświadczenie i wiedzę nie tylko w edukacji, na pewno będę chciała włączyć się w nową rzeczywistość i współtworzyć ją, ale na razie mamy rząd PiS - wyjaśnia ustępująca posłanka.
Aleksandra Kuź w szokujący sposób wykorzystała tragedię ofiary bojowników. Opozycja żąda dymisji polityczki
Kandydatem PiS na posła z Konina został Robert Gaweł, wielkopolski kurator oświaty. Zanim się nim stał, był senatorem klubu PiS. Opozycja: - Stanowisko kuratora powinno być apolityczne.
Rozumiem, że każda awaria rodzi sporo problemów. Ale ich rozwiązywanie jest podstawowym problemem organów prowadzących i to one muszą się szybko z nim uporać. Nie było możliwości, by zarządzenie zostało zmienione - przekonuje wielkopolski wicekurator Zbigniew Talaga.
W szkole w Kaliszu, gdzie doszło do prześladowania dzieci, kontrolę przeprowadziło już Kuratorium Oświaty w Poznaniu. Postępowanie, po zgłoszeniu rodziców, prowadzi policja. Bada ją też rzecznik dyscyplinarny dla nauczycieli przy wojewodzie wielkopolskim
Lekcje grozy w kaliskiej podstawówce. Rodzice opowiadają "Wyborczej", że zakonnica szarpała uczniów za uszy i ręce, zabraniała korzystania z toalety, groziła domem dziecka.
Pracownicy kuratorium przyjechali do hotelu Pietrak w Wągrowcu w czwartek, a wyjechali następnego dnia. W tym czasie m.in. zwiedzili miasto i wysłuchali wykładu pt. "Dziedzictwo romantyzmu w XXI wieku".
Wielkopolskie kuratorium oświaty publikuje ponad tysiąc ofert pracy - głównie dla psychologów, pedagogów i wychowawców przedszkolnych. Szkoły szukają anglistów, matematyków, polonistów, fizyków, chemików, informatyków, wychowawców świetlicowych. Oraz nauczycieli gotowych uczyć przedmiotu historia i teraźniejszość.
Po jednej stronie są rodzice i nauczyciele, po drugiej - kończąca kadencję dyrektorka Młodzieżowego Domu Kultury nr 1 w Poznaniu. Ona uważa, że padła ofiarą nagonki i pomówień. Oni twierdzą, że mściła się na osobach, które odważyły się zawiadomić o problemach kuratorium i urząd miasta
Rodzice uczniów skrzykują się w internecie i protestują przeciw "lex Czarnek". - Według nowych przepisów jeden rodzic będzie mógł zablokować akcję w szkole. Chcę zatem, by mój głos też się liczył - mówi mama dwóch poznańskich licealistek.
Kłamstwo ma krótkie nogi. Kiedy Barbara Nowak publicznie powiedziała o setkach skarg od rodziców na zajęcia prowadzone w szkołach przez organizacje pozarządowe, posłowie KO sprawdzili, ile ich jest. Wielkopolski kurator od 2015 roku nie dostał ani jednej.
Najlepsze liceum ogólnokształcące w Wielkopolsce jest dopiero na 26 miejscu - tak wynika z opublikowanego właśnie ogólnopolskiego rankingu szkół ponadpodstawowych Perspektywy 2022. Najlepsze wielkopolskie technikum zajęło siódme miejsce, ale już następne w lokalnym rankingu również jest poza pierwszą dwudziestką.
Jeśli te zmiany wejdą w życie, zadziała efekt mrożący. Gdy uczniowie będą chcieli kolejny raz zorganizować "tęczowy piątek", dyrektor się na to nie zgodzi. Nie wpuści do szkoły organizacji LGBT z wykładem o równości. I nie wyśle nauczyciela na kurs edukacji równościowej. Bo nie będzie chciał stracić pracy.
Wielkopolski kurator oświaty Robert Gaweł tropił organizacje LGBT w poznańskich szkołach i ostrzegał, że podczas zdalnych lekcji nie wolno używać symbolu Strajku Kobiet. Gdy w życie wejdzie "lex Czarnek", to on - a nie samorząd - będzie decydował o tym, co dzieje się w szkołach.
Rok szkolny coraz bliżej, a w szkołach i przedszkolach brakuje nauczycieli. W Wielkopolsce jest ponad 900 oficjalnych wakatów. W samym Poznaniu brakuje ponad 170 pedagogów.
Wśród głównych powodów Robert Gaweł wymienia wielkopolski pragmatyzm oraz mniej konserwatywne wychowanie młodzieży przez rodziców. Uważa też, że dla poprawienia wyników konieczne jest "przywrócenie etosu pracy nauczyciela".
Na budynku Kuratorium Oświaty w Poznaniu przypięli tekst Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka oraz imiona wszystkich osób LGBT, które w wyniku m.in. homofobii popełniły samobójstwo. - Przemysław Czarnek, najgorszy minister edukacji od dziesięcioleci, zostanie zapamiętany jako osoba mająca na rękach ich krew - stwierdziła jedna z osób przemawiających.
W opublikowanym oświadczeniu Związek Miast Polskich zdecydowanie potępia próby ministra edukacji Przemysława Czarnka, zmierzające do przejęcia kontroli nad konkursami na dyrektorów szkół. Głos związku jest kolejnym po ujawnieniu szczegółów planu ministerstwa.
Samorząd Poznania ostro reaguje na zapowiedzi zmian w konkursach na dyrektorów szkół. Plany, by zależne od rządu kuratorium miało najwięcej głosów przy ich wyborze, nazywa "komuną bis"
Urząd Miasta Poznania sprawdza z prawnikami ostatnią decyzję wojewody. W środę mianowany przez PiS Michał Zieliński ogłosił, że konkurs na zajęcia antydyskryminacyjne w poznańskich szkołach jest organizowany przez nieuprawniony organ.
Wielkopolski kurator oświaty napisał list do szkół. Apeluje w nim, by przez ostatnie tygodnie roku szkolnego nauczyciele spojrzeli na swoją pracę w inny sposób, zostawili konieczność przerobienia materiału na drugim planie i sprawili, by uczniowie poczuli się w szkołach dobrze
I skarży na Poznań dalej - do wojewody z PiS. A my zapytaliśmy prawników, czy zajęcia antydyskryminacyjne to coś złego. Odpowiadają wprost: tolerancja i poszanowanie drugiego człowieka zapisane są w polskim prawie oświatowym. Trudno dopatrzeć się nieprawidłowości w działaniu władz Poznania
- To jest człowiek, na którego możemy liczyć - tak o wielkopolskim kuratorze oświaty mówił na sobotnim spotkaniu z katechetami poznański biskup Szymon Stułkowski. Hierarcha zachęcał, by zgłaszać do kuratorium zajęcia dotyczące tematów równościowych.
Najlepsze poznańske technikum jest na siódmym miejscu w kraju, a liceum na 25. Ale trzeci w mieście ogólniak zaliczył spadek o 31 oczek. Czy to oznacza, że poznańskie szkoły coraz bardziej odstają od krajowej czołówki?
Nad czym powinien rozmyślać kurator oświaty w czasie epidemii koronawirusa - i czy na pewno powinny to być rozważania na temat ulubionych lektur z dzieciństwa?
Copyright © Wyborcza sp. z o.o.