Św. Marcin: kościół najbogatszej parafii
Kościół św. Marcina przed wojną wyglądał zupełnie inaczej, niż dziś. Wrażenie robiła 45-metrowa wieża, zwieńczona barokową kopułą, przystawiona do bryły świątyni od strony zachodniej w 1929 roku. Na wieży widniał zegar, wskazujący godzinę mieszkańcom Świętego Marcina i Alei Marcinkowskiego. Na wieży umieszczono cztery wysokie na 3 metry postacie św. Wojciecha , św. Stanisława biskupa oraz apostołów Piotra i Pawła. autorstwa Marcina Rożka. Na froncie wieży na osi Alei Marcinkowskiego umieszczono płaskorzeźbę Rożka, stawiającą postać św. Marcina na koniu oddającego połowę płaszcza żebrakowi. W nowej wieży zawisły trzy dzwony. Wieża została zniszczona w trakcie walk o Poznań zimą 1945 r.
W 1925 r. przebudowano wnętrze świątyni: cofnięto i zmniejszono pochodzący z XVII wieku ołtarz główny, przedłużono kaplicę św. Józefa, zbudowano nową zakrystię po stronie południowej. Kościół otrzymał też nowe polichromie, witraże i ambone, usunięto natomiast łuk triumfalny, a ustawiono nowy ołtarz św. Antoniego. Przebudowano również chór.
Od 1859 r. w ogrodzie przy kościele stał pierwszy na ziemiach polskich pomnik Adama Mickiewicza, wykonany przez Władysława Oleszczyńskiego. W 1904 r. zastąpiono kopią z brązu. Pomnik został zniszczony przez niemieckich okupantów w latach II wojny światowej.
W okresie międzywojennym parafia św. Marcina uchodziła za najbogatszą w Poznaniu - jej teren zamieszkiwali najbogatsi poznaniacy. W 1930 r. za proboszcza ks. prałata prof. Teodora Taczaka, kościół otrzymał nowe konfesjonały i stalle przy głównym ołtarzu, a także organy (grywał na nich Feliks Nowowiejski). W 1939 r. kościół został zamieniony na magazyn zrabowanych dzieł sztuki sakralnej. Spłonął zimą 1945 r.
Wszystkie komentarze