Bez granic
Ten spektakl nie powstałby, gdyby nie prawdziwe historie z życia aktorów - młodych uchodźców. Opowiedzą o nich w CK Zamek - dziś o godz. 12.30. - Te osoby nie pojawiły się tutaj z własnego wyboru, część z nich uciekła przed wojną i dramatyczną sytuacją polityczną - mówi o zaproszonych do Poznania aktorach Olga Stobiecka-Rozmiarek, edukatorka międzykulturowa z Centrum Inicjatyw Młodzieżowych Horyzonty. Niezwykłe przedstawienie "Święto Wiosny // Święta Wojna" zobaczyła w ubiegłym roku w Warszawie. I od razu pomyślała, że warto byłoby pokazać je także w Poznaniu.
Spektakl Młodzieżówki Stowarzyszenia Praktyków Kultury powstał w ramach projektu Podaj Dalej 2014 r. Grają w nim uchodźcy z Gruzji, Kirgistanu, Czeczenii i Ukrainy. Jedni mają dwanaście, inni dwadzieścia lat. Występują w roli muzyków. Obsługują zaplecze techniczne - m.in. światło i dźwięk. Wspólnie zastanawiają się nad pojęciem granic. Wszyscy musieli je przekroczyć. Fizycznie i mentalnie.
Dziś mieszkają w Warszawie i okolicach. Do polskich szkół trafiali często nie znając nawet języka polskiego.
Całość powstawała pod reżyserską i choreograficzną opieką Neli i Daniela Brzezińskich. Ich "Święto..." to obraz z ruchu i muzyki, niemalże bez słów. - Bohaterowie spektaklu dzielą się swoim doświadczeniem odnajdywania się w nowym miejscu. Pokazują jednak nie tylko zderzenie z nową kulturą, ale też tęsknotę za własnym domem. Swoją historię opowiadają m.in. przez tańce narodowe, do których są bardzo przywiązani i które wciąż pielęgnują - mówi Olga Stobiecka-Rozmiarek.
Po spektaklu widzowie będą mogli zostać na rozmowie z twórcami. Bilety kosztuja 15 zł. Spektakl trwa około 50 minut, a dolna granica wieku dla widzów to 12 lat.
Wszystkie komentarze