Zofia Rapp, pseudonim "Marie Springer"
Jedna z legendarnych kurierek Armii Krajowej. Czarowała niemieckich żołnierzy, zdobywając bezcenne informacje. Dzięki niej alianci zatopili "Tirpitza" - bliźniaka "Bismarcka".
Urodziła się w 1918 r. w Berlinie, w polsko-niemieckiej rodzinie. Przed wybuchem wojny mieszkała w Poznaniu, w Miejskiej Szkole Handlowej poznała m.in. Wilhelmine Günther. Była żoną poznańskiego kupca Janusza Rappa. Jesienią 1939 r. zostali wysiedleni do Generalnego Gubernatorstwa, jej mąż umarł w 1941 r. od września 1942 r. jako kurierka AK jeździła do Berlina i Poznania. Podróżowała jako rzekoma volksdeutschka Marie Springer. Wykorzystując powiązania rodzinne, zdobyła w Berlinie informację o nazwie norweskiego fiordu, w którym Niemcy ukryli swój pancernik "Tirpitz". Dzięki temu lotnictwo alianckie posłało go w 1944 r. na dno.
Aresztowana 1 listopada 1943 r. w Warszawie, będąc w ciąży uciekła gestapowcom ze szpitala. Ukrywała się niemal do końca wojny. W 1948 r. wyszła za mąż za Zbigniewa Ścibora-Rylskiego, oficera Armii Krajowej i uczestnika powstania, dwukrotnie odznaczonego Virtuti Militari. Wróciła z rodziną do Poznania - miasta swojej młodości. Zamieszkała przy Wrocławskiej. W 1963 r. przeniosła się do Warszawy, prowadziła warsztat rzemieślniczy w Warszawskiej Spółdzielni "Reflex". W 1991 r. TVP nakręciła film dokumentalny o Marie Springer - o jej roli w czasie wojny dowiedziała się wtedy po raz pierwszy cała Polska. Zofia Rylska zmarła w Warszawie w 1999 r.
Wszystkie komentarze